Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 03:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubańscy harcerze przywieźli Betlejemskie Światełko Pokoju

Jak co roku, dzięki harcerskiej sztafecie Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do powiatu lubańskiego. Można je odebrać w Świeradowie-Zdroju i Lubaniu.

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Tegoroczne hasło akcji Betlejemskie Światło Pokoju, to Czyńmy Pokój. Niech Światło będzie znakiem pokoju, poświadczenia wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.  

W tym roku Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Dolnośląskiej Chorągwi ZHP 10 grudnia, wtedy też odebrali je lubańscy harcerze. Tydzień później, w niedzielę, 17 grudnia uroczyście przekazali Betlejemskie Światło Pokoju w Kościele świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdroju. 

Ci, którzy chcieliby zabrać Światło do swoich domów mogą odebrać je w godzinach dyżuru lubańskiego Hufca ZHP w Lubaniu przy ul. Dolnej 8 (wtorek 9:00 – 13:00 | środa 16:00 – 18:00).
Światełko będzie można otrzymać również w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 21 grudnia na rynku przed lubańskim Ratuszem w godzinach 11:00 - 19:00.

W Świeradowie-Zdroju Światełko można pobrać w Kościele Parafialnym w Świeradowie-Zdroju, a w dniu Wigilii od godz. 13.00 zostanie ono wystawione przed Kościół i stamtąd będzie można sobie zabrać do domu płomień z Betlejem.

Historia 

Akcja zapoczątkowana została w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy do dziś odbierają je z Groty Narodzenia i przekazują dalej. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Yetti 30.12.2023 16:47
Od tego betlejemskiego "światełka pokoju" ofiary konkwisty, inkwizycji i wojen religijnych w grobach się przewracają. Ludzie, którzy twierdzą, że Biblia jest ich duchowym i moralnym drogowskazem, chyba nigdy tej urojonej baśni, pełnej fałszu, obłudy, hipokryzji i apoteozy ludobójstwa nie czytali.

Redemptor 19.12.2023 12:42
Ludzie! Rodacy! Czas zmienić źródło (pochodzenie) tego światełka bo to betlejemskie od wieków nie ma nic wspólnego z pokojem. Wojny jak były tak są - i nic nie wskazuje aby zanikły. Warto ten naiwnym i innym wyznawcom przypomnieć że Jezus zwany Chrystusem nigdy nie był i nie jest orędownikiem pokoju, bo jak sam rzekł był w Piśmie: "Nie myślcie, że przyszedłem przynieść na ziemię pokój; nie przyszedłem przynieść pokoju, tylko miecz". (Mateusza 10:34) "Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto siebie samego, nie może być moim uczniem.” (Łk 14,26). Ale tych nieprzyjaciół moich, którzy nie chcieli aby ja królował nad nimi, przyprowadźcie tutaj i zabijcie na moich oczach... Ewangelia Łukasza 19.17 ======= Oto wielka tajemnica wiary! Ale interpretacji tych słów Kościół taktycznie unika. Okazuje się, że przyszedł po to, aby skłócić ludzkość. W żadnej innej religii, nawet tej najprymitywniejszej, nie znajdujemy podobnej masakry i tak przejmującego obrazu świata związanego z przyjściem "bóstwa" na ziemię. W długiej historii człowieka dla żadnego innego bóstwa nie przelano tak dużego morza krwi i nie popełniono tylu różnych bezeceństw i zbrodni co w imię Chrystusa i jego krzyża.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama