Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 03:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Urząd Skarbowy wyjaśnia. Rozliczenie roczne, jakie dokumenty będą potrzebne

Wraz z nastaniem nowego roku nieuchronnie zbliża się okres rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypominamy zatem, że zeznania podatkowe PIT za rok 2023 należy składać w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Zeznania za 2023 r. złożone przed 15 lutego br. nie wywołują skutków prawnych.
Urząd Skarbowy wyjaśnia. Rozliczenie roczne, jakie dokumenty będą potrzebne

Autor: Pixabay

Z powyższego wynika, że mamy jeszcze czas na dokonanie rozliczenia rocznego. Warto ten czas wykorzystać m.in. na uporządkowanie dokumentów z roku poprzedniego. W tym okresie będziemy również oczekiwać na ewentualne informacje od płatników (zakładów pracy, zakładów ubezpieczeń społecznych). Informacje te winny być złożone m.in. na drukach:

  • PIT-8C - informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych;
  • PIT-11 - przychody z umów o pracę, umów zlecenia i o dzieło, itp.;
  • PIT-40A/PIT-11A - informacja o przychodach z zakładów rentowych i emerytalnych;
  • PIT-R - informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;
  • IFT-1 / IFT-1R informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania.

Płatnicy mają obowiązek dostarczyć wymienione informacje podatnikowi (pracownikowi, świadczeniobiorcy) oraz urzędowi skarbowemu. Termin złożenia urzędowi skarbowemu to 31 stycznia 2024 r., zaś podatnikowi (pracownikowi) dokument powinien być dostarczony do 29 lutego 2024 r.

Dopiero po otrzymaniu wszystkich informacji za 2023 r. warto przystąpić do sporządzenia zeznania rocznego. Dzięki temu unikniemy składania kolejnych korekt zeznań rocznych wywołanych napływem nowych informacji od płatników.

Wzorem lat poprzednich Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje – w usłudze Twój e-PIT - wstępnie wypełnione zeznania PIT-28, PIT-37, PIT-38. Jeżeli podatnik zobowiązany do złożenia tych zeznań nie będzie zamierzał wprowadzać w swoim rozliczeniu podatkowym żadnych zmian, to nie będzie musiał podejmować żadnych działań. W takim przypadku po 30 kwietnia br. system informatyczny rozliczy podatnika samodzielnie na podstawie danych posiadanych przez Ministerstwo Finansów.

Twój e-PIT jest osiągalny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie www.podatki.gov.pl

Serwis posiada również angielską i ukraińską wersję językową.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się:

  • Profilem Zaufanym (PZ),
  • e-Dowodem,
  • poprzez bankowość elektroniczną,
  • lub aplikację mObywatel.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2023 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba będzie potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2022 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2022 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego jest wygodne, bezpieczne i tanie – nie wymaga bezpośredniej obecności w urzędzie skarbowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Fjk 09.01.2024 17:15
Wkrótce będzie więcej podatków bo unia nie ma pieniędzy ,gdzie kpo ,bo wpierw obcokrajowcy?Podatki nam zdrenuja kieszenie.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama