Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dziś nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Spalarnia RDF w Lubaniu?

Dziś na 15. zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta Lubań. Radni pochylą się między innymi nad decyzją dotyczącą zaciągnięcia kredytu, zwiększenia emisji obligacji na 10 mln złotych oraz nad zmianami w miejscowym planie zagospodarowania, co pozwoli na budowę spalarni RDF i odwodnionych osadów ściekowych.

Autor: eLuban.pl

Dzisiejsza sesja Rady Miasta Lubań nadzwyczajna będzie nie tylko z formy w jakiej jest zwołana. Nadzwyczajne będą również decyzje, które dziś podejmą radni.

Kluczowe są dwa punkty. Pierwszy mówiący o zaciągnięciu kredytu w 2024 na kwotę 10 milionów zł poprzez emisję pięciu serii obligacji.

Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na pokrycie planowanego deficytu budżetowego w 2024 roku związanego z wydatkami majątkowymi oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Kolejną kluczową uchwałą jest zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w zachodniej części miasta.

[…] polegająca na dostosowaniu jego niektórych zapisów do potrzeb realizowanego przedsięwzięcia celu publicznego pn.: „Budowa instalacji do spalania paliwa alternatywnego RDF i odwodnionych osadów ściekowych o przepustowości 2Mg/h na terenie Kotłowni PIAST w Lubaniu w ramach wdrożenia strategii niskoemisyjnego zaopatrzenia w ciepło systemu grzewczego miasta Lubań”. - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Jeszcze w lutym tego roku, gdy miejscy radni pytali prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lubaniu o możliwość wykorzystania paliwa alternatywnego produkowanego w lubańskim ZGiUK usłyszeli:

Mamy świadomość, że jest to sposób na odejście od stosowania paliw kopalnych, dlatego budowa instalacji do spalania paliwa RDF jest w planach, ale nie jest to najbliższa przyszłość. Być może będą dotacje czy fundusze, które nam to umożliwią – mówił wówczas Przemysław Kuchmistrz, prezes PEC.

Analizując uzasadnienie do uchwały, widać, że miasto wraca do pomysłu z 2016 roku. Jeszcze kilka lat temu, w 2021 roku, temat finansowania inwestycji na kwotę około 70 mln zł wydawał się bardzo trudny. Wówczas Portal Samorządowy pisał:

Unia Europejska nie chce finansować budowy nowych spalarni odpadów. Polski Krajowy Plan Odbudowy również nie przewiduje wsparcia dla tego typu inwestycji. Oficjalnie chodzi o ekologię, jednak wydaje się, że w tle jest walka o zachowanie monopolu na spalarnie przez kraje tzw. starej Unii.

Najwyraźniej sytuacja uległa zmianie, co wskazuje na znalezienie nowych możliwości finansowania.

O korzyściach związanych z budową spalarni RDF w Lubaniu pisaliśmy w 2016 roku.

Pod tym linkiem znajdziecie projekty dyskutowanych dzisiaj uchwał.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przemysław 30.08.2024 17:17
Z czego powstaje paliwo pre-RDF i czym różni się od RDF? FacebookTwitterLinkedIn AZ czego powstaje paliwo pre-RDF i czym różni się od RDF? Odpady odbierane od mieszkańców trafiają do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), gdzie poddawane są mechaniczno-biologicznemu przetwarzaniu (MBP). Tam są sortowane z oddzieleniem możliwych do zagospodarowania surowców. Niestety spora część posortowanych odpadów nie nadaje się do dalszego przetworzenia i recyklingu. W większości instalacji MBP z odpadów produkuje się tzw. paliwa alternatywne: pre-RDF i RDF. Pre-RDF to wysokokaloryczna frakcja odpadów komunalnych, powstała w procesie mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Zawiera ona zwykle nie wydzielone wcześniej w procesie selektywnej zbiórki u źródła frakcje surowcowe, takie jak tworzywa sztuczne, tekstylia itp. Pre-RDF pozbawiany jest frakcji bio, dlatego nie jest uciążliwy pod kątem generowania odorów tak jak zmieszane odpady komunalne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów pod opisywanym pojęciem klasyfikuje się odpady o kodzie 19 12 12 – Inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11 i/lub odpady o kodzie 19 12 10 – odpady palne (paliwo alternatywne). RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo alternatywne powstałe w wyniku dalszego przygotowania odpadów o wysokiej wartości opałowej. Dla większej kaloryczności może ono zawierać odpady przemysłowe. W odróżnieniu od instalacji termicznego przetwarzania odpadów już działających w Polsce, Zakład Odzysku Energii w Łodzi będzie zasilany wyłącznie paliwem pre-RDF. Paliwo to różni się całkowicie od odpadów zmieszanych – konsystencją, brakiem uciążliwości zapachowej, sposobem transportu. Łódzki zakład nie będzie także spalał paliwa RDF (które dla większej kaloryczności może zawierać odpady przemysłowe) ani tzw. gabarytów. Skład pre-RDF będzie określany bezpośrednio w instalacjach MBP. Paliwo będzie kontrolowane również przez specjalistów łódzkiego zakładu. Kontrole te będą przeprowadzane w miejscu produkcji paliwa oraz po dostarczeniu do zakładu odzysku energii. Zgodnie z wymogami prawa wjazd na teren zakładu będzie zabezpieczony bramkami dozymetrycznymi wykrywającymi promieniowanie jonizujące. Ich czułość nie pozwala na przedostanie się nawet odpadów mających kontakt z osobami poddanymi naświetlaniom w ramach leczenia chorób nowotworowych.

Obywatel 31.07.2024 14:17
Niemcy wykupią nasze długi bez wojny.Brawo !!!Aby tak dalej Polski już niema !!!

? 31.07.2024 06:15
Inwestycja dobra, ale czy to prawda że najwyższy chciał to przepchnąć bez rozgłosu?

Nie potwierdzam 31.07.2024 10:15
Nie prawda.

tronskowa 31.07.2024 18:21
A tak bardzo Ci spieszno mieć pod nosem smród utylizowanch śmieci????

zwidy 30.08.2024 09:39
oczywiście, że prawda, wszystko robią po cichu, podwyżki za śmieci już też szykują

Nareszcie 30.07.2024 21:14
Proponuję poinformować się co to jest odpad RDF. Jak wygląda, czy wydziela uciążliwe zapachy itp. Mieszkańcy osiedla nie macie się czego obawiać.

Pl 31.07.2024 10:13
Pomyśl o transporcie, brak drogi do komunikacji.

123 30.08.2024 09:42
drogę się zbuduje od strony dwupasmówki na Zgorzelec. Będzie szeroka, wygodna i na obrzeżach miasta

Ketchup ostry 30.07.2024 19:03
Pamiętacie, jak mówili, że miasto jest zadłużone? Co robią po pierwszych trzech miesiącach? Biorą kredyt. Może lepiej, żeby zajęli się tymi, którzy nie płacą podatków i zalegają z opłatami za śmieci. A może lepiej nie, bo okaże się, że wszyscy nie płacą.

Moniuszki 30.07.2024 16:55
HALO Osiedle PIASTÓW budują Wam spalarnie śmieci!! Gdzie obrońcy powietrza sutenerzy Jarosłay i inni ! Ale może na kominie będzie serduszko albo uśmiechnięty Lubań… może tak manifestacja pod domem burmistrza

Mareeeeeeeniec 30.07.2024 13:06
Pójść ze spalarnią śmieci na model Szwecki(nomen omen budują je polskie firmy), byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem. Podczas utylizacji śmieci w ten sposób wytwarzana jest energia(prąd, ciepło np dla PEC), i można wyciągnąć z tego jeszcze biogaz. Ekonomicznie i środowiskowo jest jak najbardziej na plus, a takie spalarnie są na prawdę niskoemisyjne, i eko. Polecam poczytać na ten temat

zgoda 30.07.2024 16:31
tak, ale taką najlepiej wybudować koło obecnego wysypiska które i tak za 5 lat się skończy

BrawoWy 30.07.2024 12:34
będą palić śmieci i nazywają to ,, paliwo alternatywne ''......a my będziemy to wdychać......Osiedle Piastów będzie osiedlem smrodu i szczurów, bo zanim to spalą to wątpliwe zapachy będą umilać życie mieszkańców razem z insektami , które się rozpełzną po całej okolicy

Ruda wrona 31.07.2024 06:16
My będziemy musieli zakładać ekologiczne pompy ciepła z Niemiec 😉

Arkady 30.07.2024 11:51
Rozliczyć byłego burmistrza.

Realista 30.07.2024 11:34
Ciekawe jak będzie w Lubaniu?. "W poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa Ministerstwo Finansów (MF) zdaje się przesuwać granice. Okazuje się, że projektowane przepisy nakładają daninę nie tylko na przedsiębiorstwa, kombinaty i całą ich infrastrukturę sieciową, techniczną i użytkową. Eksperci wskazują, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury (obecnie wyłączone z opodatkowania)" - zwrócił uwagę "Puls Biznesu". Do tych obiektów należą m.in. wykorzystywane na potrzeby kultu religijnego kapliczki, krzyże przydrożne, święte figurki, a także obiekty architektury ogrodowej jak np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, wiaty na wózki, słupki, śmietniki." https://www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek-od-kapliczek-krasnali-ogrodowych-czy-piaskownic-Tak-rzad-chce-zasypac-dziure-budzetowa-8790003.html

raz dwa 30.07.2024 10:36
Tragedia. jest Platforma jest bieda. Zaczynamy zadłużanie miasta. Panie Wieczorek opamiętaj się pan

były 30.07.2024 09:08
ale czemu sesją nadzwyczajną? radni powinni mieć czas by to przedyskutować na komisjach a tak to wygląda jak nocne ustawy PiSu

😉 31.07.2024 06:19
Radni mają głosować i nie dyskutować, wszelka nielojalniść partyjna kończy się dyscyplinarnie - patrz głosowanie w sprawie aborcji. Najlepszy wzór radnego dla popis to osoba niemyśląca którą łatwo się manipuluje

Kazimierz 30.07.2024 09:04
spalarnia śmieci 200 metrów od Osiedla Piastów - kto wpadł na taki poroniony pomysł? Lubań najbardziej zakopcone miasto na Dolnym Śląsku. Nie głosujcie na radnych za 5 lat co poprą ten syf

Pl 30.07.2024 12:03
Wcześniej należało myśleć nie za pięć lat. Teraz uśmiechajcie się i będzie szczęśliwa Polska wraz z Lubaniem.

Igor 30.07.2024 21:31
Ale ta decyzja zapadła już kilka lat temu. Przecież budowa już trwa, tylko na początek sieć. Zapytajcie poprzednie władze lub prezesa czy tak jest

Tak to jest 30.08.2024 19:22
A PEC pali węglem, czy też słomą tak samo 200 m od osiedla i nie przeszkadza? A ciepło w zimie chcesz mieć? A ciepłą wodą chcesz się myć? Jak tak wszystko przeszkadza przeprowadź sie do szałasu i niczym nie opalaj, bo wszystko śmierdzi.

Pl 30.07.2024 08:52
Gmina 6 milionów, miasto 10 wyścig kto zadłuży bardziej ?

artur 30.07.2024 08:46
zaczynamy od kredytów,,,,,,,,000000000000000000000000000000000,,,,,,,,,,3,3 Nowa ekipa zaczyna od kredytów. Brawo. Kto z radnych łącznie z burmistrzem zdaje sobie sprawę z konsekwencji ciągłego zadłużania miasta Lubania. Kto będzie wykupywał obligacje i kiedy? Na pewno następna rada i następny burmistrz. Ale za co?

Mieszkanic 31.07.2024 15:03
Artur zaczęły się wyścigi kredytów miasto kontra gmina cyrk nad cyrkami a kto będzie spłacał te kredyty

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama