Dzisiejsza sesja Rady Miasta Lubań nadzwyczajna będzie nie tylko z formy w jakiej jest zwołana. Nadzwyczajne będą również decyzje, które dziś podejmą radni.
Kluczowe są dwa punkty. Pierwszy mówiący o zaciągnięciu kredytu w 2024 na kwotę 10 milionów zł poprzez emisję pięciu serii obligacji.
Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na pokrycie planowanego deficytu budżetowego w 2024 roku związanego z wydatkami majątkowymi oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Kolejną kluczową uchwałą jest zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w zachodniej części miasta.
[…] polegająca na dostosowaniu jego niektórych zapisów do potrzeb realizowanego przedsięwzięcia celu publicznego pn.: „Budowa instalacji do spalania paliwa alternatywnego RDF i odwodnionych osadów ściekowych o przepustowości 2Mg/h na terenie Kotłowni PIAST w Lubaniu w ramach wdrożenia strategii niskoemisyjnego zaopatrzenia w ciepło systemu grzewczego miasta Lubań”. - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Jeszcze w lutym tego roku, gdy miejscy radni pytali prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lubaniu o możliwość wykorzystania paliwa alternatywnego produkowanego w lubańskim ZGiUK usłyszeli:
Mamy świadomość, że jest to sposób na odejście od stosowania paliw kopalnych, dlatego budowa instalacji do spalania paliwa RDF jest w planach, ale nie jest to najbliższa przyszłość. Być może będą dotacje czy fundusze, które nam to umożliwią – mówił wówczas Przemysław Kuchmistrz, prezes PEC.
Analizując uzasadnienie do uchwały, widać, że miasto wraca do pomysłu z 2016 roku. Jeszcze kilka lat temu, w 2021 roku, temat finansowania inwestycji na kwotę około 70 mln zł wydawał się bardzo trudny. Wówczas Portal Samorządowy pisał:
Unia Europejska nie chce finansować budowy nowych spalarni odpadów. Polski Krajowy Plan Odbudowy również nie przewiduje wsparcia dla tego typu inwestycji. Oficjalnie chodzi o ekologię, jednak wydaje się, że w tle jest walka o zachowanie monopolu na spalarnie przez kraje tzw. starej Unii.
Najwyraźniej sytuacja uległa zmianie, co wskazuje na znalezienie nowych możliwości finansowania.
O korzyściach związanych z budową spalarni RDF w Lubaniu pisaliśmy w 2016 roku.
Pod tym linkiem znajdziecie projekty dyskutowanych dzisiaj uchwał.
Napisz komentarz
Komentarze