Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 03:21
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Chmura soczewkowata widziana z Lubania – niezwykłe zjawisko na niebie

Dziś przed południem, jeden z naszych czytelników dostrzegł na niebie nad Uniegoszczą rzadkie zjawisko – chmurę soczewkowatą. Choć nie była szczególnie spektakularna, to jednak była wyraźnie widoczna z Lubania w kierunku Jeleniej Góry.
Chmura soczewkowata widziana z Lubania – niezwykłe zjawisko na niebie

Tego typu chmury (Altocumulus lenticularis) powstają, gdy wilgotne i stabilne powietrze przepływa nad górami, tworząc fale stojące po stronie zawietrznej. Chmury te formują się w miejscach obniżonego ciśnienia w fali, a czasami mogą ułożyć się w długie szeregi, tworząc tzw. „chmurę falistą”.

Chmury soczewkowate mają znaczenie również dla lotnictwa. Piloci samolotów unikają ich ze względu na turbulencje, które często im towarzyszą. Z kolei piloci szybowców chętnie korzystają z tego zjawiska, gdyż chmury te wyznaczają miejsca występowania silnych pionowych wiatrów, zwanych „powietrznymi windami”. Te wiatry pozwalają na wyjątkowo wysokie i długie loty – rekord szybowania na dystansie 3000 kilometrów i wysokości ponad 15 000 metrów został osiągnięty właśnie dzięki temu zjawisku.

Udało nam się zrobić zdjęcie chmury, które możecie zobaczyć poniżej. Zachęcamy do dalszych obserwacji nieba i dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hebel 26.09.2024 09:55
To znaczy Rze: Wieje mocno, inne chmury się przesuwają, a ta stoi w miejscu!!! Ufologia twierdzi że to maskowanie statków pozaziemskich:)))

Jestem kaskaderem 25.09.2024 21:54
Przecież każdy wie ze to ukraińskie chemi-treils wysyłane zeby ukry przejęli Polskę a Izrael przeniósł się na ukraine przejrzyjcie na o oczy i obudźcie się zanim zastąpią naj botami AI braun i mentzen o tym mówią zniszczyć nas chcą jak palestyne odbiorą gotówkę i wprowadzą zielony ład

xyz 25.09.2024 16:10
Altocumulus leticularis nie jest wcale taką rzadką chmurą w naszych stronach, szczególnie wiosną i jesienią. Nie bezpodstawnie Kotlina Jeleniogórska jest nazywana przez szybowników zagłębiem diamentowym. To jedno z pierwszych miejsc na świecie, gdzie wykonywano szybowcami loty na tzw. fali. Od czasu powstania Aeroklubu Jeleniogórskiego szybownicy zdobyli tu ponad 1000 diamentów. A jeszcze co do artykułu, wiatr wieje w poziomie. W pionie występują prądy wznoszące lub opadające. Turbulencje występują zawsze przy tzw. chmurach rotorowych (jeśli występują, to poniżej 'soczewek'). Na stronie fai.org można zobaczyć, że najwyższa wysokość osiągnięta szybowcem, to 22657 m.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama