Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 17:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Skarbówka przepytuje pacjentów. Chce wiedzieć wszystko

Urzędy skarbowe intensywnie kontrolują lekarzy. Mają jednak trudności związane z tajemnicą lekarską. Dlatego obok lekarzy na celownik biorą pacjentów, których tajemnica nie obowiązuje.

Lekarze ze względu na tajemnicą nie mogą udostępniać pełnych informacji o swoich pacjentach. A to utrudnia fiskusowi ocenę ich zobowiązań podatkowych. Żeby obejść ten problem, skarbówka zaczęła przepytywać pacjentów. 

– To działania niezgodne z przepisami i etycznie wątpliwe – oceniają prawnicy.

Fiskus przepytuje pacjentów

Skarbówka próbuje uzyskać informacje poprzez skierowanie do pacjentów szczegółowych pytań dotyczących wizyt lekarskich. „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że urząd skarbowy w przypadku jednej ze śląskich klinik „przesłuchał” pacjentkę.

Prawniczki Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierza udostępniły listę pytań kierowanych do pacjentów. Pytania fiskusa dotyczą m.in. liczby wizyt, długości trwania konsultacji, kosztów porady oraz tego, czy pacjent otrzymał paragon za usługę. W przypadku braku odpowiedzi skarbówka grozi nałożeniem na niewspółpracującego z nią obywatela kary finansowej.

Skarbówka chce wiedzieć więcej niż powinna

Prawnicy przyznają, że niektóre pytania mogą być uzasadnione, na przykład te dotyczące paragonów za wizyty, bo one pozwalają ocenić, czy lekarze wywiązują się z obowiązków podatkowych. 

Jednak wiele pytań, np. dotyczących liczby wystawionych pacjentowi recept lub jego rodzinie, nie mają bezpośredniego związku z oceną zobowiązań podatkowych. Przepytywanie pacjentów w tak szczegółowy sposób jest wątpliwe etycznie z uwagi na dużą ingerencję w prywatność.

Liczba wystawionych recept nie jest dokładnym wskaźnikiem zarobków lekarza

Urzędy skarbowe często wychodzą z założenia, że na podstawie liczby wystawionych recept można oszacować zarobki lekarza, jednak zdaniem prawniczek ta logika jest błędna. Bo często w ramach jednej wizyty lekarz wystawia kilka recept. Poza tym lekarze mogą także wypisywać recepty pro bono lub dla siebie i swojej rodziny. 

Kontrolowanie liczby recept w celu szacowania dochodów lekarzy jest więc nieprecyzyjne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tadek 13.10.2024 12:30
Lekarzom należy zabronić pracy w wielu miejscach. Jeżeli to nie zostanie wprowadzone to *** i nadużycia będą zawsze.

czkawka 13.10.2024 07:56
Nie idź do skarbówki bo cię tam wypytają jeszcze!

lubaniak 12.10.2024 18:24
Lekarz przynajmniej dom jakiś sobie kupi, ew dobre auto. Państwo to worek bez dna.

? 11.10.2024 19:46
Żałosna POKAZÓWKA , początek końca uśmiechniętej.

ktt 11.10.2024 17:33
Spółki Skarbu Państwa przynoszą straty (270 mln) podczas gdy w tym samym okresie rok temu przyniosły 20 miliardów zysku, mafie vatowskie już oszukały państwo na 20 mld więcej niż rok temu, a oni wzięli się za wizyty lekarskie. Może jeszcze będą liczyli ile pudełek zapałek sprzedała pani Kasia

Lubań City 11.10.2024 17:32
Tusek szuka kasy,za robotę niech się weźmie. Pasożyt.

Barber 11.10.2024 13:21
Skarbówka powinna przepytać jeszcze klientów tzw. branżę beauty bo tam otrzymanie paragonu graniczy z cudem. Stawka VAT na usługi kosmetyczne została obniżona z 23 proc. do 8 proc w kwietniu 2024 roku to dopiero jest paradoks. W gabinetach lekarskich - w większości paragon otrzymamy!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama