Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 16 października 2024 02:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nowy projekt transgraniczny. Powiaty z trójstyku wzmacniają systemy bezpieczeństwa

Powiaty przy trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec realizują kolejny projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Jest to kontynuacja współpracy, która doprowadziła m.in. do powstania Systemu Ostrzegania Powodziowego Kwisa. Nowa inicjatywa, wspierana funduszami unijnymi, ma wzmocnić systemy zarządzania kryzysowego, szczególnie w obliczu rosnących zagrożeń klimatycznych.
Nowy projekt transgraniczny. Powiaty z trójstyku wzmacniają systemy bezpieczeństwa

8 października 2024 roku w Zamku Czocha odbyła się konferencja otwierająca projekt „Transgraniczna wymiana informacji o zagrożeniach PL-CZ”. To wydarzenie, zorganizowane przez Starostę Lubańskiego we współpracy ze Starostą Zgorzeleckim oraz Hetmanem Kraju Libereckiego, stanowi kontynuację współpracy transgranicznej mającej na celu wzmocnienie systemów zarządzania kryzysowego na pograniczu polsko-czeskim.

Projekt, finansowany w 80% ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027, obejmuje budżet 928 421,13 euro, z czego Powiat Zgorzelecki otrzyma 267 578,77 euro, Powiat Lubański 362 710,52 euro, a Liberecki kraj 301 257,20 euro.

Celem projektu jest zwiększenie efektywności w zarządzaniu zagrożeniami, wynikającymi ze zmian klimatu oraz klęsk żywiołowych na obszarze transgranicznym. W ramach współpracy przewidziano integrację systemów alarmowych, stworzenie platformy wymiany informacji oraz wspólne ćwiczenia kryzysowe.

Po stronie Powiatu Lubańskiego jednym z kluczowych elementów będzie uruchomienie transgranicznego planu działania oraz montaż dziewięciu cyfrowych syren alarmowych, zintegrowanych z systemem ostrzegania.

Starosta Lubański, Zbigniew Zjawin, podkreślił znaczenie konferencji dla pogłębienia współpracy służb kryzysowych i administracji samorządowej, zwracając uwagę na wcześniejsze, pozytywne doświadczenia związane z projektami transgranicznymi. Wicestarosta Zgorzelecki, Mirosław Fiedorowicz, dodał, że realizacja projektu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Wiceprzewodniczący delegacji czeskiej, Arnošt Svárovský, zaprezentował główne założenia projektu, w tym tematykę transgranicznej wymiany informacji o zagrożeniach klimatycznych. W dalszej części konferencji omówiono zagadnienia związane z zapobieganiem powodziom oraz innym klęskom żywiołowym. Tomasz Góral, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Powiatu Zgorzeleckiego, przybliżył doświadczenia zdobyte w ramach wcześniejszego projektu „Transgraniczne zapobieganie i zwalczanie powodzi i klęsk żywiołowych”, realizowanego w partnerstwie z niemieckim Powiatem Görlitz. Przykłady działań obejmowały m.in. opracowanie analizy zagrożeń, uruchomienie systemu łączności radiowej, a także zakup specjalistycznego sprzętu do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Zagadnienia związane z ochroną przeciwpowodziową omówił Dawid Duchaniuk, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu, przybliżając funkcjonowanie systemu ostrzegania SOP KWISA, obejmującego 12 stacji wodowskazowych.

Na zakończenie konferencji Monika Przekop, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, omówiła plany połączenia różnych systemów ostrzegania, co ma wzmocnić bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy polskimi i czeskimi partnerami w zakresie zarządzania kryzysowego. Projekt będzie kontynuowany do grudnia 2026 roku, a jego rezultaty przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców terenów przygranicznych, dotkniętych coraz częstszymi zagrożeniami klimatycznymi.

Podczas tego wydarzenia, Starosta Lubański Zbigniew Zjawin w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w zapewnieniu bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim.

- Dzisiejsze spotkanie jest kluczowe dla dalszego zacieśnienia współpracy służb oraz samorządów w obszarze transgranicznym. Wspólnie z Powiatem Zgorzeleckim i Krajem Libereckim pozyskaliśmy środki unijne na realizację tego ważnego projektu, który pozwoli nam skuteczniej reagować na zagrożenia klimatyczne i klęski żywiołowe. Naszym celem jest ochrona mieszkańców pogranicza przed skutkami tych zagrożeń poprzez lepszą komunikację, integrację systemów zarządzania kryzysowego i wymianę doświadczeń. Projekt bazuje zarówno na dotychczasowych osiągnięciach, jak i na nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak platformy wymiany informacji i systemy alarmowe. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa naszych społeczności – zaznaczył starosta lubański.

Zbigniew Zjawin podkreślił również, że projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec, a nowe inwestycje i technologie będą wzmacniać dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie zarządzania kryzysowego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
RejuTowie22 15.10.2024 15:00
Witam Moje pytanie nie tyczy się w pełni do powyższego artykułu,ale skoro już jesteśmy na tak bliskiej stopie przyjaźni i kontaktu,to może by tak szanowni Polscy włodarze, poprzez lepszą komunikację SKUTECZNIE NAMIERZALI I SKUTECZNIE EGZEKWOWALI MANDATY ZA POSTÓJ BEZ OPŁATY PARKINGOWEJ!!! No ludzie,jak widzę że auta na niemieckich nr rejestracyjnych są traktowane jak święte krowy,a Polak musi płacić to co to jest!!! Dlaczego ja jak źle zaparkuję,bądź przekrocze prędkość,strona Polska od razu daje moje dane stronie niemieckiej i mandacik przychodzić szybkiej niż wrócę do domu. Dlaczego tak ciężko wyegzekwować dane Niemca ,a być może się nie chce.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
gry
Operetka
senior show
wystawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama