Wystawa opowiada nie tylko o mieście jako zbiorowym uniwersum – spoglądam na nie jako mieszkanka miasta, przez pryzmat moich osobistych historii, doświadczeń i inspiracji. To właśnie Legnica – miasto w którym mieszkam i tworzę – stało się punktem wyjścia w twórczej refleksji. Wsłuchuję się w dźwięki i rytmy mojego miasta, odkrywam i poznaję je na nowo, nawiązuję do historii, tradycji i zwyczajów, architektury, wspomnień i przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieści. Obserwuję, jak Legnica się zmienia i jak zmieniają się jej mieszkańcy.
Za pomocą motywów graficznych, zmultiplikowanych wzorów, pozornej plątaniny kształtów oraz form projektuję historie, w których, ze względu na specyfikę rysunku i jego abstrakcyjny charakter, każdy może odnaleźć swoją własną opowieść i się z nią utożsamiać. Staram się pozostawić swój własny, artystyczny ślad w historii miasta, a moje tkaniny są zaproszeniem do dialogu. Jaką historię z nich odczytasz?
Marta Grzesik-Studzińska jest absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2012 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Drukowanej prof. Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej oraz aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie placówkami kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Przygotowanie pedagogiczne Wyższej Szkoły Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.
Zajmuje się twórczością na tkaninie (druk, batik, shibori). Pasjonuje się także grafiką warsztatową (linoryt, akwaforta, akwatinta) i malarstwem. Wielokrotnie nagradzana. Swoje prace prezentowała na wystawach w Polsce (m.in. Legnica, Lublin, Łódź, Żory, Kalisz) i za granicą (m.in.: Indonezja, Francja, Węgry, Niemcy). W 2024 roku artystka została Stypendystką Województwa Dolnośląskiego i realizuje projekt stypendialny zatytułowany „Zaprojektowane historie”. Otrzymane stypendium przeznaczy na stworzenie kolekcji tkanin, które prezentowane będą w formie wystawy m.in. w Legnicy, Jaworze, Chojnowie i Miłkowicach. Zawodowo przez prawie 15 lat związana była z Galerią Sztuki w Legnicy. Obecnie kieruje Domem Kultury „Atrium”. Jest inicjatorką i realizatorką licznych projektów edukacyjno – kulturowych dla dzieci, młodzieży i seniorów.
Galeria sztuki “Przestrzeń” ul. Zgorzelecka 18, Lubań
Wernisaż: 30 listopada 2024 godz 18:00
Warsztaty: 30 listopada 2024 godz 16:00
Wystawa dostępna od 30.11.2014 – 12.12.2024
Napisz komentarz
Komentarze