Po co Lubaniowi Rada Gospodarcza? I jak lubańskie organizacje pozarządowe widzą rozwój miasta?
Grudzień otworzyły dwa ważne spotkania. Dzięki nim administracja miejska miała szansę poznać opinię o mieście przedsiębiorców i działaczy organizacji pozarządowych.
Robocza rozmowa lubańskich przedsiębiorców, burmistrza Grzegorza Wieczorka wraz z zastępczynią Magdaleną Wydrą oraz dyrektora Łużyckiego Centrum Rozwoju Arkadiusza Lipina dotyczyła problemów, jakie dostrzegają w mieście ludzie biznesu, oraz pracy Rady Gospodarczej. Przedsiębiorców reprezentowali Łukasz Parecki i Roman Krawczyński, Paweł Grzybek oraz Krystian Kalinowski.
Podczas ożywionej dyskusji z obu stron widać było dużą otwartość, ale też potrzebę umocnienia współpracy. Miasto przedsiębiorcom, a przedsiębiorcy miastu mogą wiele zaoferować. Przy okazji jednak pierwsze z cyklu planowanych przyszłościowo spotkań pokazało, że motywacji nie brakuje, a kontynuacja działań na tym polu jest bardziej niż pewna. Zaplanowane na styczeń otwarte spotkanie z szerokim gronem przedsiębiorców powiatu lubańskiego będzie wzbogacone o szkolenie z bezpieczeństwa cybernetycznego.
Spotkanie z przedsiębiorcami zakończyła prezentacja Marka Karnowskiego z Instytutu Badawczego IPC dotycząca warunków życia w Lubaniu, potrzeb mieszkańców i perspektyw rozwoju.
Po przedsiębiorcach do sali weszli przedstawiciele organizacji społecznych. Na zaproszenie Miasta odpowiedzieli członkowie:
- Stowarzyszenia „Siódme niebo”,
- Lubańskiego oddziału PTSM,
- Stowarzyszenia literackiego „Nurt”,
- Stowarzyszenia „Agat”,
- Klubu Pionierów Ziemi Lubańskiej,
- Lubańskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych,
- Lubańskiego koła Związku Emerytów i Rencistów,
- Klubu sportowego BOJAN BOKS.
Ta część konsultacji społecznych była poświęcona projektom Miasta w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Omówieniem wyników badań IB IPC M. Karnowski rozpoczął niezwykle bogatą we wnioski dyskusję z działaczami społecznymi. Nie była to litania żalów, jak mogliby niektórzy się spodziewać. Dojrzali i odpowiedzialni członkowie stowarzyszeń mają bardzo trzeźwe spojrzenie na miasto. Widzą więcej walorów niż mankamentów w Lubaniu.
Część postulatów może spełnić Miasto, a część niestety — jak np. dostępność usług medycznych, jest poza możliwościami samorządu miejskiego.
Dużo uwagi poświęcone było Kamiennej Górze, której zagospodarowanie jest jednym z pomysłów wykorzystania funduszy polsko-szwajcarskich.
Podobnie jak przedsiębiorcy, działacze społeczni wyrazili chęć dalszego spotykania się z przedstawicielami samorządu, czym chętnie zajmie się Łużyckie Centrum Rozwoju.
Napisz komentarz
Komentarze