Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 23 kwietnia 2025 03:57
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Pierwsze szkodniki w rzepaku

Wraz ze wznowieniem wegetacji i przekroczeniem 10°C na plantacje rzepaku ozimego rozpoczynają nalatywać pierwsze szkodniki. Chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny występują w uprawie rzepaku praktycznie w tym samym czasie. Określane są one mianem szkodników łodygowych, ponieważ ich larwy żerują wewnątrz łodygi. Straty przez nie powodowane mogą prowadzić do znacznego obniżenia poziomu plonowania.
  • 23.11.2024 16:48
  • Autor: Grupa tipmedia
Pierwsze szkodniki w rzepaku

Chowacz brukwiaczek

Jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych, którego samice składają jaja bezpośrednio do wnętrza łodygi. Z nich wylęga się larwa, która wygryza wnętrze łodygi. Po około 6 tygodniach larwa wygryza się z wnętrza łodygi i trafia do gleby, gdzie się przepoczwarczy. Obecnie chowacz brukwiaczek wytwarza jedno pokolenie w ciągu roku, a wiosną z gleby wychodzą zimujące chrząszcze.

Chowacz czterozębny

Jego nalot występuje po pierwszym nalocie chowacza brukwiaczka. Zimują również chrząszcze. Samica składa jaja do ogonków liściowych. Larwa drąży z nich tunel do łodygi, w której dokonuje największych zniszczeń.

Progi ekonomicznej szkodliwości szkodników łodygowych

Podstawową metodą oceny występowania szkodników w rzepaku jest monitoring przy pomocy żółtych naczyń. Ten sposób jest również rekomendowanych do obserwacji nalotu i presji szkodników łodygowych.

Dla chowacza czterozębnego próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 20 chrząszczy w żółtym naczyniu przez okres 3 dni, natomiast dla chowacza brukwiaczka 10 chrząszczy w ciągu 3 dni.

Dużo trudniejszy jest monitoring zakładający lustrację pola i określenie liczby chrząszczy na roślinach:

  • dla chowacza brukwiaczka są to 2 chrząszcze na 25 roślinach 
  • dla chowacza czterozębnego jest to 10 chrząszczy na 25 roślinach 

Jakie szkody powodują szkodni łodygowe?

W przypadku obu gatunków żerują larwy, które wygryzają długie korytarze wewnątrz łodygi (stąd ich nazwa). Uszkodzone rośliny nie mogą w pełni efektywnie transportować wody i składników pokarmowych w górę roślin. W efekcie czego dochodzi do wcześniejszego ich zamierania, które znacznie przyspiesza deficyt wody w glebie.

Miejsce składania jaj przez samice jest też bramą do infekcji grzybami patogenicznymi, np. sprawcami szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej, suchej zgnilizny kapustnych.

Czym zwalczać szkodniki łodygowe?

Bezwzględnie należy zwalczyć chrząszcze przed złożeniem jaj. Do tego celu można wykorzystać jedną z poniższych substancji czynnych:

  • lambda-cyhalotryna 
  • tau-fluwalinat 
  • gamma-cyhalotryna 
  • cypermetryna 
  • deltametryna 
  • etofenproks 
  • acetamipryd 
  • flupyradifuron 

Wymienione powyżej związki mogą występować w insektycydach samodzielnie lub w mieszaninach formulacyjnych. Tutaj https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/insektycydy--c-001119 znajdziesz skuteczne insektycydy. 

Materiał partnera


Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama