Uprawnienia STS na drona — czym są i kto powinien je mieć?
Osoby, które regularnie wykonują loty dronem, na przykład w ramach pracy zarobkowej, są zobowiązane do posiadania stosownej licencji, pozwalającej na swobodne poruszanie się w powietrzu. Odbycie kursu STS uprawnia do korzystania z drona o masie do 25 kilogramów na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także nad słabo zaludnionymi obszarami.
Co istotne, uprawnienia STS dzielimy na dwie kategorie — STS-01 oraz STS-02. Pierwsza z nich uprawnia do wykonywania lotów VLOS, czyli w zasięgu wzroku operatora, z kolei druga obejmuje przeloty BVLOS, a więc także na większe odległości, poza zasięgiem wzroku pilota. Uprawnienia, takie jak https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/vlos/, powinien więc mieć każdy, kto wykonuje profesjonalne loty dronem, zarówno w ramach fotografii oraz wideofilmowania, jak i wykorzystując urządzenie do mapowania terenu, czy wręcz do celów ratunkowych.
Jak wygląda szkolenie oraz egzamin dla pilotów dronów?
Profesjonalne szkolenie składa się z dwóch części - (nieobowiązkowej) teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich obejmuje oczywiście wszelkie zagadnienia prawne związane z wykonywaniem lotów dronem. Pilot zapoznaje się więc między innymi z przepisami lotniczymi, ale także z wiedzą na temat ogólnej konstrukcji dronów, podstawami metrologii, czy metodami ograniczania ryzyka niebezpiecznych sytuacji w powietrzu.
Co bardzo ważne, pomimo iż niektórzy rezygnują z odbycia teoretycznej części szkolenia, ten etap kończy się egzaminem teoretycznym w formie testu liczącego kilkadziesiąt pytań jednokrotnego wyboru! Następnym krokiem jest praktyczna część szkolenia, w której trakcie kursant ma okazję wykonywać rozmaite ćwiczenia z zakresu przygotowania do lotu, operowania dronem w powietrzu, czy wszelkich czynności, które należy wykonać bezpośrednio po lądowaniu.
Dodatkowym aspektem jest też trening w sytuacjach niebezpiecznych, który ma za zadanie nauczyć pilota odpowiednich reakcji w powietrzu. Część praktyczna szkolenia również kończy się egzaminem, który odbywa się w specjalnym ośrodku egzaminacyjnym.
Uzyskiwanie certyfikatu STS dla operatorów dronów — poradnik krok po kroku!
Jeżeli decydujesz się na przejście szkolenia oraz egzaminy STS, musisz zacząć od wyboru odpowiedniego ośrodka, który prowadzi stosowne kursy. Takie szkolenia realizowane są przez wykwalifikowane firmy, takie jak https://ironsky.pl/drony-sklep/kategoria-produktu/kursy-na-pilota-drona/nowe-unijne-kursy-sts/, zatwierdzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Po wyborze odpowiedniego kursu rozpoczynamy szkolenie teoretyczne, które nie jest obowiązkowe, jednak warto uczestniczyć w wykładach, by w przyszłości nie mieć problemu z odpowiedziami na pytania egzaminacyjne. Zdobytą wiedzę sprawdza się bowiem podczas oficjalnego egzaminu teoretycznego w formie testu jednokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami. Pozytywny rezultat wymaga zdobycia 75% punktów.
Następnym etapem jest praktyczna część szkolenia, która obejmuje wszelkie zagadnienia związane z procedurami przygotowawczymi do lotu oraz zasadami poruszania się w powietrzu. Kursanci trenują także samo prowadzenie drona, reagowanie na niebezpieczne sytuacje, czy też czynności wykonywane po zakończeniu lotu. Jeżeli osoba odbywająca szkolenie wykaże się odpowiednimi umiejętnościami w powietrzu, wówczas otrzymuje stosowny certyfikat.