Ziemia Lubańska jest wydawana od 32 lat. Pierwszy numer "Ziemi Lubańskiej", wówczas miesięcznika, ukazał się w czerwcu 1993 roku i kosztował 2000 zł. W pierwszym numerze pisano o "Batalii o Studio S", "Operetce Lubańskiej", "O jakości lubańskich inwestycji", czy o "Nowej metodzie antykoncepcyjnej", nie zabrakło w gazecie kroniki policyjnej, felietonów i ogłoszeń. Obecnie "Ziemia" jest dwutygodnikiem i w swojej historii nie ukazała się jedynie raz, w pierwszych tygodniach pandemii. Choć złote czasy prasy drukowanej dawno przeminęły, to "Ziemia Lubańska" nadal wydawana jest w nakładzie 1000 egzemplarzy i kosztuje 3,50 zł. A cennym aspektem, często pomijanym, jest jej kronikarski charakter. Tradycyjnie wydawcą gazety był Miejski Dom Kultury, natomiast redaktorami naczelnymi przez znakomitą większość czasu byli ludzie niezwiązani z samorządem. Pierwszym redaktorem naczelnym był Ryszard Figurski, prowadził redakcję przez 20 lat do 2013 roku, kiedy zastąpiła go Anna Łagowska. Od 2018 roku redaktorem naczelnym był Sławomir Duma, natomiast w 2022 roku zastąpiła go Grażyna Glodek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu.
Ciekawą informacją jest jednak fakt, że w dzisiejszym wydaniu "Ziemi Lubańskiej" w stopce redakcyjnej podpisany jest Arkadiusz Lipin, rzecznik prasowy miasta i zarazem dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju. Łączenie aż trzech stanowisk to na pewno wyzwanie, ale czy nie ma tu konfliktu interesów? Dodatkowo ŁCR boryka się z poważnymi problemami kadrowymi, być może "przejęcie" redakcji "Ziemi Lubańskiej" ma być remedium na lepszą komunikację z mieszkańcami?
Co o tym sądzicie i o takim łączeniu funkcji i zadań?
Gazety samorządowe do likwidacji?
Kwestia finansowania własnej gazety przez samorząd jest sporna od wielu lat, a obecnie trwają prace legislacyjne, zakładające ich likwidację i przekształcenie w biuletyny informacyjne. Więc jest prawdopodobne, że obecny naczelny będzie tym, który ostatni zgasi światło.
Napisz komentarz
Komentarze