Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 15 stycznia 2025 10:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Przez pięć wieków siostry Benedyktynki, założycielki klasztoru w Lubomierzu gromadziły relikwie świętych błogosławionych i męczenników. Kilka miesięcy temu „skarb” ten został odnaleziony w zakamarkach budynków należących do parafii. Zbiór jest prawdopodobnie największy w Europie i składa się z relikwii I stopnia, są to głównie elementy układu kostnego.

Lubomierz to małe senne miasteczko na pogórzu izerskim. Od lat kojarzone przede wszystkim z Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Komediowych. Przez ponad dwie dekady Sami Swoi byli motorem napędowym tego miasteczka. Turyści przyjeżdżali tu głównie w celu odwiedzenia miejsc, gdzie kręcone były kultowe filmy i gdzie, co roku przyjeżdżają najznakomitsi filmowcy. Warto jednak pamiętać, iż Lubomierz powstał ponad 725 lat temu i jego bogata, wielowiekowa historia związana jest Klasztorem i siostrami Benedyktynkami, które go założyły.

Pierwsza zachowana wzmianka piśmienna na temat Lubomierza pochodzi z przywileju wydanego przez Henryka IV Juttcie von Liebenthal w 1278 roku, który to przywilej zawierał zgodę na budowę kościoła i klasztoru sióstr Benedyktynek. Trzynaście lat później książę Bolko I nadaje osadzie prawa miejskie.

Od czasu powstania klasztoru Benedyktynki gromadziły w nim relikwie świętych. Po sekularyzacji i ich odejściu w 1810 roku opiekę nad zbiorami przejmowały kolejne zakony, aż do 1998 kiedy Lubomierz opuściły ostatnie z sióstr – Karmelitanki bose. Po latach siostry te w rozmowie z proboszczem zasugerowały, że takie znalezisko znajduje się w którymś z poklasztornych budynków. Pierwsze 30 relikwii odnaleziono w małej szkatułce w dawnym domu sióstr. Wówczas jedna z karmelitanek powiedziała, że zbiór był, co najmniej 10 razy większy, jednak siostra nie była w stanie przypomnieć sobie, gdzie to zostało schowane. Członkowie Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz wraz z księżmi z parafii św. Maternusa rozpoczęli na strychach i nieodwiedzanych dotychczas zakamarkach kościoła i plebani prace porządkowo – poszukiwawcze.

Księża spodziewali się, że w końcu uda im się odnaleźć relikwie, jednak chyba nie zdawali sobie sprawy z ogromu i wartości znaleziska. Poszukiwania szybko przyniosły efekt i we wnęce w pomieszczeniu dawnego archiwum parafialnego na plebani znaleziony został stary kufer z, jak się później okazało, bezcennym zbiorem. Dziś cały zbiór, ok. 300 relikwii można podziwiać w tutejszym kościele.




Bez wątpienia jednym z najcenniejszych eksponatów jest relikwiarz, który na odwrocie ma ręcznie spisaną listę znajdujących się w nim 62 relikwii świętych, a wśród nich św. Maternusa - patrona lubomierskiej parafii, Świętych Apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza, Macieja, są tam również doczesne szczątki Marii Magdaleny, Benedykta i Scholastyki, Bonifacego, Erazma, Jerzego, Hermenegildy i Blandyny.



fot. Parafia Lubomierz

O to, czym dla wiernych są odnalezione zbiory i znajdujące się w nich setki relikwii zapytaliśmy proboszcza parafii w Lubomierzu, ks. kan. dr Erwina Jaworskiego:
Wiadomo, że relikwie były zawsze elementem pobożności ludowej, bez którego oczywiście wiara i katolicyzm są w stanie funkcjonować ale one wyrażają naszą bliskość ze świętymi, przypominają o ich obecności w religii i kulturze, życiu człowieka wierzącego i myślę, że tym samym będzie ten zbiór tutaj dla nas. To znalezisko jest niewątpliwie wyrazem religijnego bogactwa, duchowym depozytem, który przejęliśmy po tych, którzy tu przed nami żyli. Myślę, że ekspozycja ożywi kult świętych, przypomni o tych „drogowskazach”, bo święty ma być dla nas właśnie takim drogowskazem, ma nam przypominać o tym, że powinniśmy zmierzać do świętości, a to dla nas katolików to jest najważniejszemówi proboszcz.

Pozostałe, mniejsze relikwie są owinięte bogato zdobionym materiałem i opatrzone karteczkami z imionami świętych. Znaleźć tu możemy relikwie św. Franciszka z Asyżu, św. Urszuli, czy św. Barbary. W zbiorze znajduje się także olej św. Mikołaja, czy krew św. Maurycego. Relikwie wyeksponowane w nawie bocznej to tylko część bezcennego zbioru. Oprócz nich w ołtarzu bocznym przy wejściu do prezbiterium znajdują się relikwie św. O. Pio, św. Franciszka z Asyżu i św. Teresy z Lisieux.
 
Na marginesie warto wspomnieć, iż takim ciekawym eksponatem jest tu pontyfikał, którym niegdyś błogosławiły zakonnice. Nie mogły one czynić tego dłonią, dlatego wykorzystywały do tego celu krzyż. Ten natomiast jest wyjątkowy, gdyż ma 6 komór, w które wkładało się relikwie świętych.
 
Ponadto w ołtarzu na „Chórze Mniszek” znajdują się relikwie św. Jana Nepomucena. Natomiast w górnej części ołtarza głównego znajdują się dwa duże relikwiarze; w jednym z nich jest św. Benigni Męczennik a w drugim św. Victoris Męczennik.

 
 



 
Do samych mieszkańców Lubomierza, wiernych tutejszej parafii chyba nie dociera jeszcze fakt posiadania tak cennego zbioru. – Ze swojej strony zauważyłem, że do wielu ludzi chyba jeszcze to nie dotarło, bo jest to dla nich tak duża sensacja i niewyobrażalne doświadczenie, że w Lubomierzu, w kościele parafialnym, w którym się wychowywali nagle znajduje się cała historia kościoła od Świętych Apostołów i szczątki tak wielu świętych – mówi Michał Pater, pracownik Informacji Turystycznej w Lubomierzu, który dodaje, iż przed odnalezieniem tego zbioru lubomierska parafia zabiegała o relikwie św. Maternusa, wszczęta została już procedura pozyskania relikwii patrona z kościoła w Kolonii, a okazało się, że relikwie świętego przez wieki były tu schowane.

Proboszcz parafii w Lubomierzu, ks. kan. dr Erwin Jaworski wierzy, że szczególnie teraz świadomość obcowania ze świętymi natchnie wiele osób. – Teraz też w kontekście uroczystości Wszystkich Świętych pobudzi to wiele osób do jakiejś refleksji i zadumy. Obchodząc uroczystość Wszystkich Świętych nie do końca zdajemy sobie sprawę, co to święto też oznacza, że to jest też wspomnienie tych wszystkich, którzy byli przed nami, którzy do tej świętości próbowali dochodzić a relikwie są dowodem, że oni byli, istnieli i może spowoduje to takie poczucie bliskości z nimi – mówi proboszcz.

Wszystkich relikwii zgromadzonych w lubomierskim kościele jest ok. 300 i niemal wszystkie to relikwie I stopnia. Zbiór ten jest najprawdopodobniej największym tego typu zbiorem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego wartości materialnej nie da się oszacować, duchowa jest nie do przecenienia.

Relikwie to nie jedyne z odkryć ostatnich lat. W przepastnych zakamarkach kościoła, starych szafach i skrzyniach odnaleziono wiele starych ornatów. W jednej z sal proboszcz utworzył swoiste muzeum. Znajduje się tam 50 zabytkowych ornatów większość z nich jest opisanych. Najstarsze pochodzą z 1550 r. a najmłodsze z 1939 r.




W skład kolekcji wchodzą jeszcze zabytkowe kapy (13 szt.), 2 welony, ponad 70 stuł oraz 30 manipularzy (zwanych również sudarium) używanych w liturgii do reformy liturgicznej w 1969 roku; jest to rodzaj przepaski, ok.1 – metrowej „mini – stuły” (symbolizującej kajdany lub sznur założony Chrystusowi – zachęcający do pokuty i służby Bogu w pocie czoła) tego samego koloru, co ornat, którą kapłan zawieszał na przedramieniu lewej ręki. Uzupełnieniem wystawy w tej sali są sztandary z naszytymi, ręcznie malowanymi obrazami oraz welony kielichowe. Zachowane w dobrym stanie (także kolorystycznym), bogato zdobione, haftowanie (zapewne przez Benedyktynki) i malowane eksponaty, jak i miejsce ich prezentacji, robią wrażenie doprawdy imponujące – czytamy na stronie lubomierskiej parafii.

Kolejne salki to wystawy zabytkowych paramentów liturgicznych i eksponatów ołtarzowych, czy ekspozycja cierpiałek Aleksandra Rafała Hołogi. Parafia współpracuje także ze Stowarzyszeniem „Klasztor Lubomierz”, które udostępnia zwiedzającym wystawę habitów. Osoby zaangażowane w odkrywanie piękna Lubomierza nieustannie odkrywają kolejne tajemnice skrywane w murach kościoła. Na odczytanie czekają odnalezione starodruki, które być może odsłonią kolejne tajemnice.

W ostatnich miesiącach odkryte w Lubomierskim kościele skarby przyciągają do miasteczka Samych Swoich turystów zainteresowanych nie tylko filmami, ale i historią tego miasta, kościoła, klasztoru oraz historią skarbów. Turyści odkrywają inne oblicze tego miasteczka. Fakt ten został dostrzeżony przez władze kościelne i gminne. Dzięki współpracy parafii, Burmistrza i Informacji Turystycznej oraz grupki pasjonatów narodził się pomysł organizowania w Lubomierzu „Nocnego Zwiedzania Kościoła”, podczas którego turyści są oprowadzani po jego zakamarkach, do których, na co dzień nie mają wstępu. Poznają przy tym wiele wspaniałych historii, jak ta związana z Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II, który modlił się w tym kościele.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć również pozostałości gotyckiej świątyni, kaplicę klauzurową, dostępną niegdyś wyłącznie dla sióstr, krużganki, wirydarz na którym kręcono sceny do filmu ZAKŁAD Teresy Kotlarczyk.

Przewodnicy pokażą zwiedzającym również bogaty zbiór: sztandarów procesyjnych, proporców, ornatów, kap, stuł, manipularzy oraz paramentów liturgicznych. Będzie można zobaczyć również ekspozycję Muzeum Klasztornego, która znajduje się w obiektach dawnego klasztoru - obecnie Internatu Zespołu Szkół w Lubomierzu, "balustradę masońską" oraz inne osobliwości dawnego klasztoru.


W kontekście uroczystości Wszystkich świętych w szczególny sposób pragniemy zwrócić uwagę na znajdujący się w naszej świątyni największy zbiór relikwii 1 stopnia świętych i błogosławionych w Polsce
- informują organizatorzy Nocnego Zwiedzania Kościoła w Lubomierzu.

Najbliższa okazja do zwiedzenia kościoła pw. Św. Maternusa w Lubomierzu, do poznania wielu ciekawych historii, z bliska zobaczenia bezcennych „skarbów” nadarzy się już w poniedziałek 31 października 2016 roku. Początek „Nocnego Zwiedzania Kościoła” zaplanowany jest na godzinę 20:00.
 

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu

Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

GRUZZER 26.04.2017 23:36
Jestem zadowolony że odszukałem tak ciekawy wpis. Gratuluję! Temat wyczerpany do dechy ;-)

Galileon1 25.10.2016 18:07
Bezcenne - czy raczej bezecne relikwie? Niech Kościół wskaże ewangeliczne rekomendacje do czczenia obmierzłych grobowych szczątków ludzkich a jeszcze dzisiaj na kolanach popełznę do najbliższego kościoła z relikwiami... Oto jakie wyraźnie negatywne stanowisko wobec grobowej zawartości (i religii obłudy porównywanej do grobowej zgnilizny) dał sam Chrestos (ten sam werset w różnych przekładach biblijnych): 1.WUJEK.1923Biada wam, Doktorowie i Pharyzeuszowie obłudnicy! iż jesteście podobni grobom pobielanym, które z wierzchu zdadzą się piękne ludziom, ale wewnątrz pełne są kości umarłych i wszelakiego plugastwa.2.RAKOW.NTBiada wam uczeni w piśmie i Faryzeuszowie obłudnicy, iż jesteście podobni grobom potynkowanym, które zwierzchu wżdy okazują się być kształtne, a wewnątrz pełne są kości umarłych, i wszelakiej nieczystości.3.GDAŃSKA.1881Biada wam, nauczeni w Piśmie i Faryzeuszowie obłudni! iżeście podobni grobom pobielanym, które się zdadzą z wierzchu być cudne, ale wewnątrz pełne są kości umarłych i wszelakiej nieczystości.4.SOŁOWEYCZYK.MATBiada wam Doktorowie i Faryzeuszowie obłudni: iż jesteście podobni grobom pobielanym, które z wierzchu zdadząc się piękne, ale wewnątrz pełne są kości umarłych i wszelkiej nieczystości.5.SZCZEPAŃSKIBiada wam, uczeni i faryzeusze obłudnicy, albowiem podobni jesteście grobom pobielanym, które <wprawdzie> z wierzchu wydają się [ludziom] pięknymi, wewnątrz jednak pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.6.GRZYM1936Biada wam uczeni i faryzeusze obłudni: jesteście podobni grobom pobielanym, które z wierzchu podobają się ludziom, ale wewnątrz są pełne kości i zgnilizny.7.TYSIĄCL.WYD5Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.8.BRYTYJKABiada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że podobni jesteście do grobów pobielanych, które na zewnątrz wyglądają pięknie, ale wewnątrz są pełne trupich kości i wszelakiej nieczystości.9.POZNAŃSKABiada wam, nauczyciele Pisma i faryzeusze, obłudnicy! Bo jesteście jak groby pobielane, które na zewnątrz pięknie wyglądają, a wewnątrz są pełne trupich kości i wszelkiej zgnilizny.10.WARSZ.PRASKABiada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Jesteście podobni do pobielanych grobów, które wyglądają pięknie na zewnątrz, ale wewnątrz pełne są trupich kości i wszelkiej zgnilizny.11.ŚLĄSKIE.TOW.BIB.Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że jesteście podobni do grobów pobielanych, które z wierzchu wydają się piękne, ale wewnątrz pełne są kości martwych i wszelkiej nieczystości.Do śmieszniejszych świętości kościelnych należy kult napletka Jezusa Chrystusa, którego posiadaniem jako relikwii szczyciło się w 1907 r. trzynaście miejsc. Oczywiście – każdy posiadał autentyk. Do napletka Jezusa pielgrzymował nawet papież. Żyjąca na przełomie XVII i XVIII w. Agnes Blannbekin, zakonnica z Wiednia, doznała objawienia, a jej przeżycia opisał benedyktyn ojciec Pez. Owa Agnes ,,zawsze na święto obrzezania serdecznie i z głębi serca opłakiwała utratę krwi, na którą zgodził się Chrystus już tak wcześnie i u progu dzieciństwa”, oraz zgubioną skórkę z przyrodzenia Pana. I pewnego razu, podczas takiego święta, gdy tuż przed komunią zastanawiała się, gdzie się ów napletek podział, poczuła na języku pełen ogromnej słodyczy kawałek skórki. Połknęła go. Napletek jednak pojawił się znowu. Jeszcze raz go połknęła. I tak zabawa trwała podobno ze 100 razy (K. Deschner, „Seksualizm w życiu Kościoła”).

Jadźka Klatka 25.10.2016 08:41
Jak widać w ładnym poszanowaniu były te relikwie skoro dopiero teraz się znalazły. Widocznie przestały czynić cuda i wsadzili w kufer i znieśli do piwnicy. Warto by przy okazji sprawdzić czy te szczątki są faktycznie ludzkie bo Kościół rzymski słynie już z tego że nadawał status świętych szczątkom psów i innym stworzeniom. Skoro Pismo zwane Świętym, którym Kościół rzymski tyleż hałaśliwie co zamaszyście wymachuje nad głowami swoich łatwowiernych (ale którego zasad ani myśli przestrzegać) wyraźnie stwierdza, że w chwili śmierci "giną wszystkie myśli zmarłego, jego uczucia, jak miłości, nienawiści itp. również giną" i "wraca się skąd przyszedł, czyli do ziemi" - rytuałjakiegokolwiek uświęcania trupa, twierdzenie, że dopiero po śmierci zaczyna sięprawdziwe życie - wydaje się być tak głęboko niechrześcijańską pogańszczyzną, żeod powtarzania tego „dogmatu” rzygać się chce... Nawet wierzącym.I na czymś musiał mamonę robić - aktualnie handel obejmuje kostki Popiełuszki, Faustyny i krew Wielkiego Herosa Cnót Wszelakich. Tyle że jak na razie bez cudów.Obok handlu odpustami, który był bezpośrednią przyczyną „przesilenia” koniunktury, a w efekcie – reformacji, sprzedaż tzw. relikwii urasta do rangi pomnika ludzkiej głupoty z jednej strony, a bezgranicznej pazerności i obłudy – z drugiej. Dla protestantów był to haniebny targ, dla „biznesmenów” duchownych – bazar cudowności i świętości. Dziś jawi się jako żywy dowód tego, że ludzka głupota nie ma bynajmniej żadnych granic.Szybko pojawiło się w Kościele coś na kształt relikwiologii, czyli „nauki” zajmującej się „wiedzą” o charakterze relikwii i ich systematyzacją.Człowiek dzisiejszy patrzy na to wszystko z politowaniem i oburzeniem, jednak współczesny handlowiec czy kramarz musi z podziwem oceniać dawne wyczyny duchowieństwa. W żadnej innej dziedzinie żaden producent czy sprzedawca nie odnotował takich sukcesów w ogłupianiu klientów! Nigdy jeszcze nie rozprowadzono tyle bezwartościowego produktu za tak wielkie pieniądze. Nie było rzeczy i mrzonki, na której nie można byłoby w ten sposób zarobić. Zwykła grudka ziemi mogła zostać „grudką ziemi, na której Maryja poczęła bez zmazy”, a flakonik – „flakonikiem z egipskimi ciemnościami”...Kult relikwii, podobnie zresztą jak i odpusty, choć zdążył się już skompromitować, bynajmniej nie został wycofany z religijnego obrotu. Nadal istnieje wiele tych katolickich fetyszów, którym oddaje się oficjalną cześć. +++++++++++PS. Przy następnym wejściu w temat o relikwii św. Maksymiliana Kolbe we Lwówku Śląskim

Galileon1 25.10.2016 21:48
Ja mam na strychu drzwiczki z klatki w której Noe gołąba czymał co go potem wypuścił, szczebel z drabiny co się śniła Jakubowi a i ucho od dzbana z Kany Galileuszowej by się znalazło, gdzieś się wśród rupci wala...

Jadźka Klatka 26.10.2016 20:36
Galileon1 - nie rob jaj - nie wspieraj w tym kabarecie tej kościelnej mafii - oni już w temacie relikwii skompromitowali się bardziej niż pan Pietrzak ze swoją Egidą.No ale obiecana homilia o relikwiach we Lwówku Śląskim. Oczywiście cudami słynących.+++++++++++++ Franciszkanie ze Lwówka Ślą­skiego są - jak twierdzą - w posiadaniu relikwii św. Maksymiliana Kolbego. Choć, jak wiadomo, świę­ty po głodowej śmierci w Oświę­cimiu odszedł na wieczną służbę do Pana kominem czyli został poddany kremacji, jednak podobno ogień jakimś cu­dem czy za sprawą Ducha Świętego który wielebnemu sprzyjał nie strawił całego ciała świę­tego... Ocalały fragmenty włosów, które stanowią teraz bezcenny skarb lwóweckiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu (dekanat w Lubomierzu) i są przedmio­tem dumy jej proboszcza, ojca Stanisława Ziętka – tylko patrzeć jak zaczną się dziać jakieś cuda - bo i czasy takie nastały. Kilka nowych cudów by się przydało – szczególnie władzom miasta, bo podupadacoraz bardziej mimo eksponowanych tu i ówdzie planów rozwoju. Proboszcz poinformował lokalne media, iż franciszkanie mają także na wszelki wypadek (gdyby z tymi włosami coś nie wyszło?) cząstkę brody Maksy­miliana oraz jego ubrania, które jednak nie łapią się, niestety, jako relikwie bo miały kontakt „zbiorowy” z innymi tekstyliami. Wedle Ziętka, relikwie po Maksymilianie znajdują się jesz­cze w mniej więcej dziesięciu świątyniach w Polsce – ale takich jak parafia w Lwówku Śląskim nie ma nikt. W dziesięciotysięcznym powiatowym mieście sensacja ta przeszła bez więk­szego echa.++++++++++++Kiedy ten tekst posłałam jego wielebności z tą krematoryjną wątpliwością - otrzymałam taką odpowiedź:++++++++++++Pokój Tobiemożesz nie dowierzać cudowności relikwii, ale sprawa z włosami o.Maksymiliana jest prosta do wyjaśnienia. Przed wywiezieniem go przez gestapo z Niepokalanowa, o. Maksymilian był u fryzjera, a brat zakonny, który go strzygł, zachował te ścięte włosy.Szczęść Boże!o. Michał Ba+++++++++++++++++++++No to wyjaśnia całą sprawę! Eureka! Czyli było tak. Żeby na ostatnią drogę (oczywiście do nieba) elegancko wyglądać - kazał się ostrzyc. Natomiast ten fryzjer (jak brat zakonny to chyba rzymski-katolik a nie jakiś żyd czy muzułmanin) natchniony Duchem Świętym, który mu z zachowaniem pełnej dyskrecji przed okupantem objawił tajemnicę Boga, że ten strzyżony dopuści się niebawem tak heroicznego czynu, że za to będzie kanonizowany i to w roku 1982 przez papieża Polaka. Bo gdyby ten fryzjer np. nieopatrznie puścił parę z ust (że ma relikwie) to ci okupanci w życiu by nie stracili o. Maksymiliana - bo po co dawać wrogowi powody do wyświęcania - czyli produkowania świętych. Jak nie męczennik - to ten proces kanonizacyjny się wlecze latami bo i jakieś cuda potrzebne, a skąd ich nabrać? Tylko gdzie on te włosy tyle lat trzymał? Chyba, że z każdego ostrzyżonego braciszka wsypywał w kopertę i pisał do kogo należą i do szuflady - ale po co? Natomiast co z tą cudowną broda czy jakimiś tekstyliami?

Galileon1 01.11.2016 12:42
EUREKA? Jaka tam Eureka! PERUKA!!

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
gry
u Bukowińczyków
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BartTreść komentarza: Im wyższe daniny tym większy przemyt. Prawa rynku są proste. Tu nie chodzi o nasze zdrowie a o napchanie kieszeni tym na wiejskiej.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 09:48Źródło komentarza: Sieniawka. KAS ujawnia ponad 171 tys. sztuk nielegalnych papierosów i 95 kg tytoniuAutor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Tu, na tym portalu często czytam komentarze, że zatrzymywane są przez policję od lat te same osoby , które decyzją prokuratora są jednak wypuszczane i dalej tkwią, mimo łamania prawa, na tzw wolności. Są tu głosy, że to wina prokuratora, a policjanci są zniechęcani taką jego postawą . A może spójrzmy na to zjawisko z drugiej strony? Może to policjanci nie potrafią zebrać w sposób niepodważalny takich dowodów, że prokurator ma podstawę do takiej właśnie decyzji? Skąd w ostatnich latach tyle zmian na stanowisku komendanta policji w Lubaniu? Może to za wyniki? A więc także za stan wyszkolenia podwładnych? Domyślam się, że na to wszystko i On nie ma wpływu. To tylko moje dywagacje. Koszmar Rodziców i partnerek panów, zażywających narkotyki, oraz zwykłych pikolaków, trwa dalej. Jest za to temat (kilkudniowy) do zaprezentowania sukcesu(też kilkudniowego) przez rzeczniczkę lubańskiej policji. A może likwidacja aresztu w Lubaniu ogranicza ilość zatrzymywanych i przetrzymywanych? No bo koszty, np na paliwo kilka razy dziennie na przewóz do innego miasta? Czy ktoś to przeanalizuje kiedyś? Może dalej niż..... "kiedyś". Pozdrawiam zaglądających ! :)Data dodania komentarza: 15.01.2025, 09:39Źródło komentarza: Narkotyki w kieszeni, narkotyki we krwi. Wpadł kierowca PassataAutor komentarza: ZENTreść komentarza: Jaja to miałby jakby zareagował wcześniej a nie na odchodne, jak go już nie chcieli. Gdyby nie szansa na emeryturę to siedziałby dalej cicho, nawet w innej miejscowości.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 09:25Źródło komentarza: Zmiana na stanowisku Komendanta Policji w LubaniuAutor komentarza: tu i terazTreść komentarza: tęczowy burmistrz to i Owsiaka ściema z większym rozmachem w Lubaniu organizowanaData dodania komentarza: 15.01.2025, 08:33Źródło komentarza: WOŚP z MOSiR Lubań
ReklamaPowiat Lubań
Reklama