Szkolenie było skierowane do funkcjonariuszy przewidzianych do udziału w misjach na terytorium Grecji, związanych z doprowadzaniem cudzoziemców do Turcji. Poruszana tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące Operacji Powrotowych organizowanych przez Agencję Frontex.
W trakcie szkolenia funkcjonariusze zapoznali się teoretycznymi aspektami prawnymi, w tym użycia środków przymusu bezpośredniego na pokładzie statków powietrznych. Zajęcia praktyczne prowadzone były w godzinach nocnych po wcześniejszym zmęczeniu fizycznym funkcjonariuszy. Doprowadzenia przymusowe bardzo często wykonywane są przez kilkanaście godzin również i w nocy, element pokazujący zmęczenie i uśpienie czujności funkcjonariusza został więc pokazany w sposób praktyczny.
Część zajęć prowadzona byla przez eksperta z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, który na co dzień pełni funkcję eskorty w doprowadzeniach lotniczych. Jako drugi ekspert wystąpił lekarz medycyny z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej „Medical Support Team”. W trakcie szkolenia poruszone również zostały zagadnienia związane z komunikacją niewerbalną, komunikacją w języku angielskim, a także sposobem przeprowadzania wydaleń, również przy wykorzystaniu statków morskich, ponieważ istnieje duże prawdobieństwo, że takie będą prowadzone podczas pobytu funkcjonariuszy na misjach w Grecji.
Napisz komentarz
Komentarze