Uczestnikami zawodów byli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lubańskiego. Jak podkreślił Janusz Harapin, głównym celem olimpiady była popularyzacja sportu wśród młodzieży ze szkół powiatu lubańskiego, tworzenie więzi interpersonalnych poprzez udział w tym wydarzeniu, stworzenie każdemu uczniowi warunków do czynnego uczestnictwa w różnych formach ruchu jak i rozwój dyscyplin sportowych uprawianych w naszym powiecie.
- Cel jest jak najbardziej słuszny, każda forma ruchu jest wskazana dla dzisiejszej młodzieży – mówi nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adma Mickiewicza Rafał Klapetek – Tak naprawdę są to igrzyska wskrzeszone po latach przerwy. Kiedyś podobną imprezę organizował Wiesław Wajcfelt, było to wówczas dwudniowe święto Lubania. Dlatego w ubiegłym roku nauczyciele wychowania fizycznego z szkół średnich wraz z przedstawicielami powiatu postanowili wskrzesić tę idę.
W pierwszym dniu Igrzysk młodzież rywalizowała na stadionie lekkoatletycznym w Pisarzowicach. Odbyły się tam konkurencje lekkoatletyczne oraz rozgrywki w piłkę nożną. Na młodzież czekała również atrakcja, przygotowana przez organizatorów - lekcja pokazowa Rugby TAG. Gra kojarząca się zazwyczaj z męską, twardą rywalizacją, w swojej bezkontaktowej odmianie jest idealną dyscypliną dla dzieci i młodzieży. W rugby Tag nie występują elementy ataku na zawodnika, zabroniona jest również gra nogami. W momencie gdy zawodnik zerwie tag przyczepiony do pasa, przeciwnik musi natychmiast podać piłkę do osoby ze swojej drużyny. Pokaz przeprowadził prezes dolnośląskiego związku rugby Jakub Lisiecki.
W drugim dniu młodzież brała udział w grach zespołowych i indywidualnych. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową dziewcząt i chłopców. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stefana Drzewieckiego odbył się turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Natomiast w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adma Mickiewicza odbyły się rozgrywki ragby Tag chłopców oraz streetball dziewcząt i chłopców. Po zakończonych zawodach wszystkie szkoły otrzymały nagrody.
Wydarzenie to sfinansowane zostało z budżetu Powiatu Lubańskiego. Nagrody dla szkół ufundowali Walery Czarnecki, Starosta Lubański oraz Ireneusz Łojek Prezes Zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Zdrój.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia. Ireneuszowi Łojek, prezes zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Zdrój za pomoc w sfinansowaniu nagród dla szkół, Zbigniewowi Hercuniowi, wójtowi gminy Lubań oraz dyrektorowi Gimnazjum w Pisarzowicach Ryszardowi Leszczyńskiemu za udostępnienie obiektów sportowych w Pisarzowicach, Justynie Antoszewskiej dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu za udostępnienie namiotów, ławek oraz stołów, Bartoszowi Kuświk dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu za udostępnienie nagłośnienia, Marii Kobyłko dyrektorowi Gminnego Gimnazjum Publicznego w Olszynie za oddelegowanie klasy sportowej wraz z opiekunem Przemysławem Chorzępą do sędziowania zawodów lekkoatletycznych podczas pierwszego dnia Olimpiady, Dariuszowi Kłos dyrektorowi Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze oraz prezesowi Łużyckiemu Centrum Medycznemu w Lubaniu Krzysztofowi Konopka oraz panu Zdzisławowi Krynickiemu zastępcy kierownika ds. lecznictwa oraz Włodzimierzowi Stefańskiemu, dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaniu za pomoc w transporcie. Dziękujemy również wszystkim dyrektorom szkół powiatu lubańskiego za pomoc i udostępnienie obiektów sportowych podczas I Powiatowych Igrzysk Młodzieży.
Napisz komentarz
Komentarze