Jak co roku mieszkańcy Lubania, uczniowie szkół, harcerze, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów licznie przybyli by upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ceremonia zorganizowana została przez Starostę Lubańskiego, Walerego Czarneckiego i Burmistrza Lubania, Arkadiusza Słowińskiego.
Po okolicznościowym przemówieniu Mariusza Tomiczka, wiceburmistrza, zebrani złożyli kwiaty oraz wieńce pod pomnikiem na Placu 3-ego Maja. Lubańscy samorządowcy, aktywiści, funkcjonariusze służb i mieszkańcy oddali hołd poległym na frontach II wojny światowej. Po odczytaniu ,,Apelu Poległych” oddano salwę honorową.
Po przemówieniu odczytano Apel Poległych, wybrzmiewający w głosach żołnierzy i sercach zgromadzonych, nie pozostawił wątpliwości co do tego, że - My Polacy pamiętamy i będziemy o Was pamiętać!
1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Było to jedno z wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.
Uroczystości państwowe zakończyła msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy w Lubaniu gdzie uczczono pamięć o wszystkich poległych w II wojnie światowej.
„Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. [...] Bądźcie bezlitośni. Bądźcie brutalni. [...] Prawo jest po stronie silniejszego. Trzeba postępować z maksymalną surowością [...] wojna musi być wojną wyniszczenia. […] Obecnie tylko na wschodzie umieściłem oddziały SS Totenkopf, dając im rozkaz nieugiętego i bezlitosnego zabijania kobiet i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy, bo tylko tą drogą zdobyć możemy potrzebną nam przestrzeń życiową”.
Tym rozkazem ataku na Polskę Adolf Hitler rozpoczął największy w historii konflikt zbrojny, w którym zginęły miliony ludzi na całym świecie. 1 września obchodzimy 77 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!
Napisz komentarz
Komentarze