Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:31
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubań wspiera przedsiębiorców

Z myślą o inwestorach lubańscy radni przyjęli uchwałę w sprawie zwolnień przedsiębiorców z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Wprawdzie program de minimis w Lubaniu działał już od jakiegoś czasu, jednak zainteresowanie nim było żadne. Teraz po wprowadzonych zmianach ma to się zmienić.
Lubań wspiera przedsiębiorców

Lubań posiadał już uchwałę dającą możliwość zwolnień w podatku od nieruchomości w ramach projektu de minimis. Niestety czy to za sprawą niedoinformowania przedsiębiorców czy też nieopłacalności, nikt przez okres jej obowiązywania, z pomocy nie skorzystał. Po przyjętych przez Radę Miasta zmianach ma się to się zmienić. W obecnym brzmieniu uchwała kładzie nacisk na wsparcie inwestorów dopiero rozpoczynających działalność w Lubaniu.

Teraz proponujemy zmianę dającą szansę, osobom które chcą zainwestować w Lubaniu. Proponujemy zawarcie kontraktu pomiędzy miastem a przedsiębiorcą. Ze swojej strony dajemy konkretne korzyści w postaci zwolnienia z podatku, ale nie tylko. - mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński - Wszystkie firmy, które zawitały do nas w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miały dodatkową ulgę w postaci uzbrojenia terenu. To też kosztuje i jest nie bez znaczenia dla nowopowstającego przedsiębiorstwa. Z drugiej strony oczekujemy od inwestora, że będą określone nakłady na rozwój firmy, oraz rozwój długotrwałego zatrudnienia. Na takiej stabilizacji najbardziej nam zależy.  - dodaje burmistrz Lubania.

Wzorem dla lubańskich włodarzy jest Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania. Jak zapewnia burmistrz – stare przepisy o pomocy de minimis pozostają bez zmian, a wszyscy którzy zwrócą się do magistratu o wsparcie mogą liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy.

Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgodnie z normą prawa rzymskiego de minimis non curat lex [(łac.) - prawo nie troszczy się o drobiazgi], pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgłoszeniu nie podlega pomoc publiczna w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. euro w ciągu 3 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

obserwator 25.12.2015 10:21
Ulgi dla nowo powstających firm uderzają najbardziej w firmy już istniejące, które zainwestowały, muszą płacić pełne podatki, przez co będą mniej konkurencyjne, bo nie mogą zaproponować takich warunków jak ci, którzy dostają ulgi w daninach publicznych. A nie jest chyba celem rządzących wykończenie firm "starych" po to, by powstały "nowe". Tym bardziej, że statystyki pokazują, że zdecydowana większość firm, które powstały np. dzięki dotacjom z PUP kończy swoją działalność zaraz po tym, jak kończy się pomoc państwa, bo okazują się bez ulg nierentowne. Efekt może być taki - owszem, powstaną nowe firmy, ale firmy już istniejące będą musiały zwalniać pracowników, więc globalnie poza szumnymi statystykami ("dzięki burmistrzowi powstały nowe miejsca pracy!") nic się nie zmieni. Natomiast, gdy obniżki podatków się zakończą (bo nie mogą być bezterminowe), nowe firmy zwiną interes. I poszukają kolejnych miejsc z pomocą de minimis. A Lubań zostanie zarówno bez nowych, jak i starych miejsc pracy.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama