Lubań posiadał już uchwałę dającą możliwość zwolnień w podatku od nieruchomości w ramach projektu de minimis. Niestety czy to za sprawą niedoinformowania przedsiębiorców czy też nieopłacalności, nikt przez okres jej obowiązywania, z pomocy nie skorzystał. Po przyjętych przez Radę Miasta zmianach ma się to się zmienić. W obecnym brzmieniu uchwała kładzie nacisk na wsparcie inwestorów dopiero rozpoczynających działalność w Lubaniu.
Teraz proponujemy zmianę dającą szansę, osobom które chcą zainwestować w Lubaniu. Proponujemy zawarcie kontraktu pomiędzy miastem a przedsiębiorcą. Ze swojej strony dajemy konkretne korzyści w postaci zwolnienia z podatku, ale nie tylko. - mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński - Wszystkie firmy, które zawitały do nas w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miały dodatkową ulgę w postaci uzbrojenia terenu. To też kosztuje i jest nie bez znaczenia dla nowopowstającego przedsiębiorstwa. Z drugiej strony oczekujemy od inwestora, że będą określone nakłady na rozwój firmy, oraz rozwój długotrwałego zatrudnienia. Na takiej stabilizacji najbardziej nam zależy. - dodaje burmistrz Lubania.
Wzorem dla lubańskich włodarzy jest Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania. Jak zapewnia burmistrz – stare przepisy o pomocy de minimis pozostają bez zmian, a wszyscy którzy zwrócą się do magistratu o wsparcie mogą liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy.
Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgodnie z normą prawa rzymskiego de minimis non curat lex [(łac.) - prawo nie troszczy się o drobiazgi], pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgłoszeniu nie podlega pomoc publiczna w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. euro w ciągu 3 lat.
Napisz komentarz
Komentarze