Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:52
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dobre bo polskie

Często w sklepach stajemy przed wyborem czy wybrać produkt tej czy innej firmy.  Od 11 listopada dostępna jest aplikacja, która podpowie nam w jakim stopniu dany produkt powiązany jest z polskimi firmami. 
Dobre bo polskie

Kupowanie polskich produktów to najprostszy sposób wspierania rodzimej gospodarki. Niestety na rynku jest wiele produktów zagranicznych koncernów, które maja polskie nazwy co może być mylące. Sprawdzanie kodów kreskowych również nie daje pewności, że zakupiliśmy w pełni polski produkt.

Wprawdzie kody rozpoczynające się od „590” oznaczają towary wyprodukowane w Polsce, nie oznacza to jednak, że nie powstał on ze sprowadzonych zza granicy komponentów, lub że nie został wytworzony przez filię firmy z innego kraju, zarejestrowanej w Polsce. 

Dodatkowo powoli mamy dość masówki globalnych koncernów i szukamy lokalnych firm tworzących unikalne produkty. W tych trudnych wyborach pomoże mobilna aplikacja Pola stworzona przez Centrum Analiz Klubu Jagielońskiego. Zabierając Polę na zakupy odnajdziemy produkty “z duszą” i wspieramy rodzimą gospodarkę. 

Skanując kod kreskowy z dowolnego produktu dowiemy się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Pola powie nam, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, i czy jest zagranicznego koncernu.

Aplikacja Pola każdemu producentowi przypisuje od 0 do 100 punktów. Pierwsze 35 punktów przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie. Dalsze 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejestrowana w Polsce, a kolejne 30, o ile produkuje w naszym kraju. Dalsze 15 punktów zależy od tego, czy zatrudnia w naszym kraju w obszarze badań i rozwoju. Wreszcie ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów. Liczba punktów zwizualizowna jest przy pomocy czerwonego paska. Twórcy aplikacji dokładają wszelkich starań, aby dane w aplikacji zawsze odpowiadały rzeczywistości i były aktualizowane na bieżąco. 

Sama aplikacja jest produktem w pełni polskim. Algorytm i metodologia pracy Poli opracowało Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Za uzupełnianie bazy kodów kreskowych i producentów odpowiada Instytut Logistyki i Magazynowania. Wsparciem zespołu jest grupa „Koduj dla Polski”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pl 18.11.2015 13:59
Rasiści, ksenofobi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama