Zanim przystąpimy do porządków warto wiedzieć z jakiego materiału jest wykonany nagrobek, pamiętajmy że to co korzystne dla granitu, dla piaskowca czy marmuru może być zgubne. Za to bez względu na rodzaj kamienia, zacząć należy zawsze tak samo, usuwamy wszystkie liście i śmieci i spłukujemy nagrobek wodą. Usunąć należy również wszystkie pozostałości wosków, najlepiej delikatnie go zeskrobać po czym wylać małą ilość chlorku metylenu na plamę po wosku i pozostawić na kilka minut. (Uwaga! chlorek metylenu jest środkiem bardzo żrącym należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych). Za pomocą szczotki przeczyść wybrane miejsce, a następnie przetrzeć ściereczką. Na koniec nałóżmy na plamy, nie tylko z wosku, sok z cytryny i pozostawmy na chwilę. Następnie za pomocą ściereczki zbierzmy jego nadmiar.
Zawsze zaczynajmy czyszczenie szczotką o miękkim włosiu i w razie potrzeby chwytajmy za te z coraz twardszym włosiem. Pamiętajmy jednak, aby być delikatnym, żeby nie niszczyć kamienia. Co do skrobaczek, najlepsze będą te plastikowe. Używajmy ich jednak tylko w razie potrzeby, kiedy brud tak mocno przywarł, że nawet przy obfitym namoczeniu wodą i tarciu szczotką nie można się go pozbyć. Konserwatorzy radzą, aby używać skrobaczek od dolnej części kamienia i kierować się ku jego górze.
Najlepszym detergentem będzie środek niejonizujący. Jest on najbezpieczniejszy dla prawie wszystkich rodzajów kamieni. Ma neutralne pH, dzięki czemu nie zniszczy kamienia. Zawsze pamiętajmy o dokładnym spłukaniu nagrobka. Pozbądź się wszystkich środków i brudu. Zanim pozostawisz go do wyschnięcia obficie spryskaj nagrobek czystą wodą. Po umyciu grobu nie zapomnij o zakonserwowaniu kamienia. Musisz wypełnić specjalnym preparatem (np. do woskowania itp) wszystkie szczeliny. Jeśli tego nie zrobisz to zamarzająca woda (deszcz, rosa) będzie rozsadzać mikropęknięcia, czyniąc je jeszcze głębszymi i większymi.
Woskowanie - to dobry pomysł na przedłużenie świeżości i czystości płyty nagrobnej. Dzięki zabezpieczeniu lastryko woskiem brud wchłania się wolniej. W przypadku powierzchni nagrobków granitowych jest to zabronione, ponieważ kamień musi "oddychać". Granitu nie pastujemy też, bo do powierzchni przylepia się brud i kurz, które potem trzeba dosłownie ścierać szpachelką. Granit można czyścić tylko gorącą wodą z bardzo delikatnymi środkami, np. zmiękczaczami używanymi do prania delikatnych tkanin lub po prostu płynu do mycia naczyń. Można go również od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas „odżyje”.
Wśród środków chemicznych dedykowanych czyszczeniu i pielęgnacji nagrobków z pewnością znajdziemy odpowiedni dla naszych potrzeb, jednak warto sięgnąć też po domowe sposoby. Na plamy doskonały może się okazać sok z cytryny, woda z octem nada pomnikowi połysk, a soda pomoże usunąć rdzę (pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej). Nierzadko do wyczyszczenia nagrobków używa się również szamponu samochodowego.
Napisz komentarz
Komentarze