Wydaje się, że procedura oddania ważnego głosu nie jest skomplikowana. W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania – do Sejmu i do Senatu. Stawiamy jeden krzyżyk w kratce obok wybranego kandydata/tki na karcie do Sejmu i jeden krzyżyk na karcie do Senatu.
Jednak eksperci i ekspertki z Funadacji Batorego ostrzegają, że przyczyną zamieszania mogą być zbroszurowane karty do głosowania, gdzie na wyborców czekają drobne pułapki. Wadliwość zbroszurowanych kart do głosowania ujawniły wybory samorządowe z 2014 roku, gdzie oddano aż 17% nieważnych głosów.
- Jak wynika z naszych dotychczasowych badań,częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było w 2014 roku zaznaczanie przez wyborców jednego krzyżyka na wielu stronach, lub wręcz na każdej stronie, karty zbroszurowanej. Trudno ocenić, co było dokładnie intencją tych wyborców, jednak część głosów nieważnych mogła wynikać z błędów spowodowanych wyglądem karty do głosowania. Wprawdzie w 2015 roku do książeczki dodano okładkę i spis treści, ale zabieg ten może nie wystarczyć, aby ustrzec się przed powtórką z ostatnich wyborów samorządowych – podają w komunikacie eksperci Fundacji Batorego.
Według dr. Adama Gendźwiłła kolejną pułapką jest jednolity wygląd kart – część wyborców i wyborczyń może postawić krzyżyk wyłącznie przy nazwie preferowanej partii na spisie treści, który nie różni sie wyglądem od list kandydatów! Inne osoby mogą z kolei zamiast na wybraną listę numer 16, zagłosować na… stronie numer 16. Problemem może być także samo trafienie krzyżykiem w małą (6x6mm) kratkę. Niekoniecznie pomoże nam też napisana hermetycznym, prawniczym językiem instrukcja.
Jak głosować.
Zachowajmy uwagę podczas oddawania głosu! W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania: białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła lub posłankę oraz żółtą pojedynczą kartę, za pomocą której wskażemy senatora lub senatorkę. Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranego przez siebie kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranego kandydata do Senatu. Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu!
Poniżej prezentujemy instukcję PKW jak oddać prawidłowo głos w wyborach parlamentarnych 2015 roku.
Napisz komentarz
Komentarze