Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 21:54
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Referendum już w niedzielę

Już w niedzielę, jako obywatele, będziemy mieli okazję wziąć udział w referendum zarządzonym przez byłego już Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zapytani zostaniemy o opinię w sprawie: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii z budżetu oraz rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika. Będzie to piąte w ogóle, a pierwsze od 2003 roku referendum mające zasięg ogólnokrajowy. 
Referendum już w niedzielę

Zdaniem Krzysztofa Izdebskiego eksperta programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego instytucja referendów ogólnokrajowych (w przeciwieństwie do lokalnych) jest w zasadzie martwa: - Wprawdzie w 1996 przeprowadzono referendum o powszechnym uwłaszczeniu obywateli oraz tzw. referendum prywatyzacyjne, jednak z uwagi na nieprzekroczenie wymaganego poziomu frekwencji ich wyniki nie były wiążące. Za ważne uznano natomiast przeprowadzone w maju 1997 roku referendum dotyczące przyjęcia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum z 2003 roku dotyczące wyrażenia zgody na przystąpienie do Unii Europejskiej. Wszystkie inne inicjatywy zarówno te podejmowane przez organy państwa, jak środowiska polityczne i związkowe, a także obywateli zostały albo zaniechane, albo odrzucone. Dlatego doświadczenia z zarządzonego na wrzesień głosowania oraz towarzyszącej mu kampanii pomogą w dokonaniu głębszej analizy obowiązujących obecnie przepisów. 

Aby wrześniowe referendum było ważne musi wziąć w nim udział więcej niż połowa spośród ponad 30 milionów obywateli i obywatelek uprawnionych do głosowania. O jego wyniku zdecyduje większość ważnie oddanych głosów – na tak lub na nie. Osiągnięcie właściwiej frekwencji może być trudne, bo w ogólnopolskich mediach o pytaniach referendalnych mówi się niewiele, a jeśli już to raczej w negatywnym kontekście. 

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

Tak brzmi pierwsze pytanie, na które odpowiadać będą Ci, którzy pójdą do urn w najbliższą niedzielę. Udzielenie odpowiedzi pozytywnej „TAK” oznacza zgodę, zaś udzielenie odpowiedzi negatywnej „NIE” oznacza brak zgody na wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Pytanie to zdaniem wielu ekspertów sprzeczne jest z konstytucją, bowiem zapisane w niej zostało, że wybory do sejmu odbywają się w sposób proporcjonalny. 

Pytanie w referendum pojawiło się ze względu na 20% wynik w wyborach prezydenckich Pawła Kukiza, który głośno o taką formę wyborów postulował. Nie wiadomo jednak czy głos „za” przyczyni się do wprowadzenia w Polsce 460 okręgów, w których większością głosów wybierany byłby jeden przedstawiciel. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości już teraz zapowiadają, że wystarczy wprowadzenie systemu mieszanego, w którym część mandatów sejmowych byłaby rozdzielana proporcjonalnie w okręgach wielomandatowych, a inna część w okręgach jednomandatowych. Teoretycznie wprowadzenie takich zmian wypełniałoby wolę narodu oddaną w referendum, trudno jednak nie zauważyć, że w praktyce byłaby to jedynie zmiana połowiczna. 

Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

Udzielenie odpowiedzi pozytywnej „TAK” oznacza zgodę, zaś udzielenie odpowiedzi negatywnej „NIE” oznacza brak zgody na utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Drugie pytanie i znów problem, bo pytanie to jest wyjątkowo nieprecyzyjne. Pewni swego mogą być jedynie zwolennicy dotychczasowego systemu finansowania. Jego przeciwnicy nie wiedzą bowiem na jaki zostanie zmieniony.  

Aktualnie aby uzyskać możliwość zasilania kont bankowych środkami budżetowymi partia musi uzyskać w wyborach do Sejmu, tworząc samodzielnie komitet wyborczy, co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na jej okręgowe listy kandydatów w skali kraju bądź 6% ważnie oddanych głosów w skali kraju, jeżeli kandyduje w koalicji. Kwoty, które zasilają poszczególne partie zależą od ilości zebranych przez nie głosy. W 2014 na dotacje i subwencje dla partii politycznych wydatkowano 54,5 mln zł. Tyle wiadomo. 

Nie wiadomo jednak co miałoby być dokładną alternatywą dla obecnego sytemu. Czy dobrowolne wpłaty obywateli? Te musiałyby być w jakiś sposób ograniczone, aby nie tworzyć rządów oligarchistycznych, w którym to najbogatsi decydują o życiu politycznym. Możliwy jest także np. odpis podatkowy, który działałby podobnie do przekazywania 1% na organizacje pozarządowe. Jak dokładnie miałoby wyglądać „nie dotychczasowe” finansowanie w rzeczywistości jednak nie wiemy. 

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Ostatnie pytanie, na które właściwie odpowiedź obywateli nie jest już potrzebna. 10 lipca 2015 Sejm przyjął nowelizację ordynacji podatkowej, zawierającą zasadę, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika. Ustawa została już nawet podpisana przez prezydenta i obowiązuje. 

Jak i kiedy głosujemy?

Obwodowe komisje wyborcze w większości znajdować będą się w tych samych miejscach co w czasie ostatnich wyborów prezydenckich. Szczegółowa wyszukiwarka lokali referendalnych znajduje się tutaj. Wystarczy wpisać swój adres, by odnaleźć odpowiedni lokal. Głosowanie w referendum trwa od godziny 6 do 22. Od godz. 24 w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę, w całej Polsce trwa cisza referendalna. W tym czasie zabronione jest informowanie o frekwencji, zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu, informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi, komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

CBoska Andzia 06.09.2015 22:39
Poufne źródła doniosły, że ta referendalna chucpa to totalna klęska. Miliony wyrzucone w błoto.... No może nie w bloto - w komisje referendalne za 16 godzin w gotowości

Ernest M 05.09.2015 21:58
Obowiązuje cisza referendalna Panie "maro".

maro 05.09.2015 11:45
Posłowie PO w tym senator naszego okręgu pan Michalski odrzucili wniosek obywateli który skierował prezydent Duda o przeprowadzenie referendum 25.10.2015 r. Czy przyznają się tym samym, że działają nie dla obywatela tylko pod potrzeby swojej partii i doraźnych interesów i, że referendum zarządzone przez prezydenta Komorowskiego, które ekspresowo poparli było działaniem politycznym, typowo pod kampanię wyborczą i nie maiło nic wspólnego z dobrem społeczeństwa?Czy zwrócą ze swoich wypłat 100 mln zł za swój błąd, bo tyle będzie kosztowało referendum Komorowskiego? Bo głosując przeciwko drugiemu referendum potwierdzili, że pierwsze też nie powinno się odbyć. Chyba, że w jednym miesiącu mają takie zdanie, a w drugim takie, albo jednemu prezydentowi wolno bo z naszej paczki a drugiemu nie bo go nie lubimy. Dla mnie to zwykła chuliganka senatorów PO. Gdzie w tym wszystkim wyborca? Przynajmniej ludzie już przejrzeli na oczy

Ernest M 03.09.2015 23:29
Polaku!Bez Ciebie Komisja i tak odsiedzi swoje. Te 100 mln i tak poszło się j...ać. Jeżeli byś miał oddać glos inaczej niż napisałem - to faktycznie, nie idź. Nie obudzisz się w którymś dniu z ręka w PiS-PO-nocniku. Bo taki układ w polityce to gwarantowana wojna przez kilka lat... Aż wymrą. Razem z tetrykami spod znaku Episkookupanta - jak to słusznie zauważył ks. Lemański.

Polak 04.09.2015 00:29
Napiszę krótko.1. Nie dla JOW.2. Nie dla finansowania partii politycznych.3. To już jest.

Ernest M 03.09.2015 21:50
W najbliższym referendum trzeźwo, racjonalnie i odpowiedzialnie myślący Polakwinien zagłosować: 1.NIE 2.TAK 3.TAK=========1. na dzisiaj w Polsce JOW-y doprowadzą do oligarchizacji władzy, około 65 procent wyborców nie będzie miało swojego przedstawiciela w Parlamencie. Daleko nam do demokracji zachodniej. Obecnie około 90 proc. Polaków ma swoje przedstawicielstwo w Sejmie i Senacie. - Mówi się, że do Sejmu i tak nie wchodzą te osoby, na które głosujemy. Jednak dzięki ordynacji proporcjonalnej możemy liczyć na to, że do Parlamentu wejdą przedstawiciele ugrupowania, na które głosowaliśmy. Przy JOW-ach Parlament zdominują dwie duże partie PO i PIS. Przed tym ostrzegam Polaków. W jednomandatowych okręgach wyborczych, gdzie zwycięzca jest tylko jeden, 65 proc. głosów "idzie do niszczarki", a "poglądy milionów obywateli wyrzucone są do kosza na śmieci". Po wprowadzeniu JOW-ów system polityczny w Polsce stanie się dwupartyjny a Kościół będzie się kundlił z tymi których polityka będzie bardziej uległa.Wprowadzenie JOW-ów groziłoby trwałym podziałem politycznymPolski. Doprowadziłoby też do zniknięcia ze sceny politycznej mniejszychugrupowań. W połączeniu z ewentualną likwidacją finansowania partii z budżetu -o co obywatele także mają być pytani w referendum - doszłoby do oligarchizacjipolskiej polityki.JOW-y to ukrainizacja polskiej polityki. To sytuacja, w której nie obywatel jest szefem polityka, ale biznesmen – bonzo partyjny, mafijny, który wpłaca określone sumy i który potem egzekwuje od polityków.To tylko uluda, że w jednomandatowych okręgach wygrywają niezależne autorytety, lokalne osobistości, cieszące się poważeniem i szacunkiem. Tacy najczęściej nie mają pieniędzy ani zaplecza politycznego. W praktyce jest tak, że wygrywają największe partie polityczne, które dysponują machiną propagandową, które mają dużą liczbę członków, sympatyków i najbardziej znanych polityków.Klasycznym przykładem, tego co dzieje się z demokracją po wprowadzeniu JOW-ów, jest polski Senat. - Po wyborach z 2011 r. 97 na 100 mandatów senatorskich zdobyły PO i PiS, a Polska podzieliła się wzdłuż granicy Wisły na pro-pisowski Wschód i pro po-wski (+ Lewica) szeroki geograficznie Zachód.Kto jest poważnie i odpowiedzialnie za otwarciem systemu politycznego, to winien zastanowić się raczej nad obniżeniem progów wyborczych, np. do 3 proc.,wprowadzeniem bardziej proporcjonalnego systemu przeliczania głosów na mandaty (...) i ewentualnym zwiększeniem okręgów.==============2. Finansowanie partii z budżetu TAK. Tylko w mniejszym zakresie i z obowiązkiem publicznego rozliczania wszelkich wydatków. ==============3. TAK – chociażby ze względu na to że indywidualny podmiot jakimjest obywatel w starciu z machina urzędniczą jest z góry na straconej pozycji. W tej sytuacji przyj]najmniej kiedy wystąpią wątpliwości czy różnice interpretacyjne – będzie miał zagwarantowane że nie zostaną uznane na jego niekorzyść.

Robinson_84 04.09.2015 01:30
https://pl.wikipedia.org/wi...Wtedy władza ludowa sfałszowała wyniki, a co będzie teraz? Już pomijając fakt że pytania z pupy wzięte bo albo nieaktualne jak to o relacje petent - urząd, albo niedokładne jak to o zmianie sposobu finansowania partii. Ja wolałbym takie pytania i na takie referendum pójdę:1. Czy jesteś za przywróceniem ustawy z 1921 roku przewidującej karę śmierci lub wieloletniego więzienia dla urzędnika w sytuacji, gdy dopuścił się on kradzieży, przywłaszczenia czy oszustwa, a także w sytuacji przyjęcia lub żądania podarunku lub innej korzyści majątkowej w zamian za nadużycie prawa w celu załatwienia formalności?2. Czy jesteś za uzależnieniem pobierania przez parlamentarzystów wynagrodzenia od spełnienia przez nich przedwyborczych obietnic?3. Czy jako podatnik jesteś za tym, aby Polska w jakikolwiek sposób partycypowała w kosztach przyjmowania imigrantów z krajów pozaeuropejskich oraz oferowała im schronienie?4. Czy chcesz być piękny (-a), młody (-a) i bogaty (-a)?

Ernest M 04.09.2015 09:57
Wielebny! Jak zwykle masz jednie słuszną rację... poważnie. Ale cóż nam począć - takie referendum jakie pytania i jaki prezydent. Nie sądzę aby ten następny był lepszy. Na razie robi wrażenie usakralnionego bufona i stroi miny.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama