Odpowiedzi na te pytania starał się znaleźć CBOS, który spytał młodych Polaków o opinię w wielu istotnych kwestiach. Oto co wynika z przeprowadzonych ankiet.
Uczniowie coraz większą wagę przykuwają do miłości i przyjaźni, udanego życia rodzinnego i posiadania dzieci. Dla połowy nastolatków to właśnie te wartości są w życiu najważniejsze. Z dłuższej perspektywy czasowej można natomiast zauważyć nasilenie się dążeń do osiągnięcia kariery zawodowej i jednoczesny spadek aspiracji związanych z życiem zgodnym z zasadami religijnymi.
Po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej tradycyjnie już większość uczniów zamierza kontynuować naukę. Niemal trzy piąte (59%) planuje podjąć studia na wybranym kierunku, przy czym jednak większość z nich (33% ogółu ankietowanych) chciałaby połączyć studiowanie z pracą. Niestety to właśnie znalezienie pracy jest dla młodych jednym z największych zmartwień. W tej kwestii nastroje z roku na rok stają się coraz bardziej pesymistyczne. Zagrożone bezrobociem czuje 63% młodych Polaków. Co może nas jeszcze bardziej martwić blisko jedna trzecia badanych nastolatków w razie takich problemów zadeklarowała, że z kraju wyemigruje.
Opinie uczniów dotyczące różnych aspektów funkcjonowania ustroju nie nastrajają optymizmem. Wśród przedstawicieli młodego pokolenia powszechne jest przekonanie, że politycy – niezależnie od deklaracji – dbają jedynie o swoje kariery (92%), a partie nie biorą pod uwagę opinii obywateli, zabiegając jedynie o zdobycie jak największej liczby głosów w wyborach (84%). Blisko 70% badanych deklaruje brak satysfakcji ze sposobu funkcjonowania demokracji w naszym kraju, a jedynie co szósty (16%) jest odmiennego zdania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że opinie dotyczące różnych aspektów funkcjonowania demokracji w naszym kraju są w zasadzie najgorsze spośród dotychczas notowanych.
Artykuł opracowany na podstawie badania „Młodzież 2013” przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej.
Napisz komentarz
Komentarze