Wszystkie gminy zostaną podzielone teraz na co najmniej 15 okręgów wyborczych – to minimalna liczba radnych zasiadających w radach. W przypadku Lubania będzie ich aż 21 i z każdego okręgu do miejskiej rady wybierzemy dokładnie jednego przedstawiciela.
Komitet wyborczy będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata w okręgu, a mandat zdobędzie ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Tym samym otrzymamy możliwość głosowania na konkretnego kandydata, a nie na jego listę, jak było do tej pory.
Oznacza to brak złożonego liczenia głosów, sprawdzania czy próg został przekroczony przez komitet wyborczy i podziałem mandatów. Teraz po zliczeniu głosów będzie wiadomo, który z kandydatów w okręgu dostał największą liczbę głosów i został radnym. Pierwszy zawsze wygrywa. Takie reguły obowiązywać będą jedynie w wyborach do rad miast i gmin.
Wybory do rad powiatów, sejmików wojewódzkich, a także do rad w miastach na prawach powiatu (powiaty grodzkie, w których władzę sprawuje prezydent) odbędą się w systemie proporcjonalnym, czyli na starych zasadach.
Napisz komentarz
Komentarze