Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 18:02
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wakacje z psem

Właściciele czworonogów często na swojej drodze spotykają mnóstwo rozmaitych przeszkód. Podpowiadamy czy z psem można wybrać się do restauracji, fryzjera, na plażę czy do pociągu.
Wakacje z psem

Każdy właściciel psa nie raz zachodził w głowę co zrobić ze swoim czworonogiem w czasie rozmaitych wypadów, wyjazdów czy codziennych czynności. Sprawdziliśmy jak wyglądają przepisy – czego zabraniają, a na co pozwalają.

Zacznijmy od restauracji i sklepów spożywczych. Przepisy nie mówią nic o tym, czy pies może przebywać w takim miejscu, czy nie. Mówią jedynie, że to na właścicielu spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności. Może mieć w restauracji nawet sto psów - jeśli żywność jest bezpieczna, sanepidowi nic do tego. Żadne zakazy w tej sferze więc nie obowiązują. To zależy tylko i wyłącznie od właściciela. 

Trochę inaczej wygląda wejście z naszym czworonogiem np. do salonu fryzjerskiego. Póki co obowiązuje stary  zapis, z lat 90. ubiegłego wieku, który zakazuje wprowadzania zwierząt do miejsc takich jak: zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Prawo to jest jednak reliktem przeszłości. Nowe rozporządzenie w tej sprawie już czeka na podpis ministra. Po zmianie sytuacja będzie wyglądała dokładnie tak jak z restauracjami. To właściciel salonu będzie decydował czy będzie chciał wpuścić do siebie czworonoga. 

Kolejne niezwykle istotne pytanie w trakcie wakacji nasuwa się samo – czy psa można zabrać na plażę? Tutaj także żadnych zakazów prawnych nie ma - to osoba organizująca kąpielisko decyduje, czy psy mogą na nim przebywać, czy nie.

Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja naszych podopiecznych w pociągach. Tutaj każda spółka ma własne regulaminy dokładnie regulujące przewóz czworonogów. Generalnie psy mogą podróżować pociągami. Wszyscy przewoźnicy wymagają, aby pies był na smyczy i w kagańcu i nie był trzymany na siedzeniu. Opiekun musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa z wpisanymi szczepieniami. Musimy także pamiętać o zakupieniu dla zwierzaka biletu. Sprawdziliśmy jak wygląda to w Kolejach Dolnośląskich. U naszego przewoźnika jeden podróżny może przewozić jednego psa. Zwierzę nie może być uciążliwe dla innych pasażerów. Jeżeli współpodróżni nie zgodzą się na psie towarzystwo, kierownik pociągu powinien wskazać podróżnemu z psem inne miejsce. Opłata za przewóz psa wynosi 4,50 zł. Jeśli pies jest przewożony w "odpowiednim opakowaniu" (koszu, skrzynce, klatce) - może podróżować za darmo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gość 19.07.2014 07:31
Warto przypomnieć że w Siekierczynie jest hotel dla zwierząt gdzie za niedużą opłatą można pozostawić psa na czas wyjazdu pod bardzo dobrą opieką.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama