Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 17:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Bez szans na poprawę losu

Co roku w Polsce zima uśmierca kilkadziesiąt osób, które nie mają dachu nad głową. To właśnie wtedy najwięcej mówi się o bezdomnych i ich problemach. Tymczasem potrzebują oni pomocy także przez pozostałą część roku i to nie tylko na zakup kolejnej nalewki czy bułki. Niestety działań mających przywrócić bezdomnych społeczeństwu jest jak na lekarstwo.
Bez szans na poprawę losu

"Opieka nad bezdomnymi w Polsce ma głównie charakter interwencyjny i doraźny. Nasila się w okresie jesienno-zimowym i jest wówczas poprawnie zorganizowana. Brakuje jednak całorocznych, systemowych działań wspomagających wychodzenie z bezdomności.” – to smutne wnioski z kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Ilu jest bezdomnych – dokładnie nie wiadomo. NIK, powołując się na dane resortu pracy, podaje, że jest ich od kilku lat tyle samo – ok. 30,7 tys. Jak wynika z informacji Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w naszym powiecie na koniec 2012 roku były zaledwie 4 osoby bezdomne, które nie wyraziły zgody na umieszczenie w placówce pomocowej.

Jak twierdzi NIK rzeczywiście bezdomni liczyć mogą na schronienie w noclegowniach, odzież odpowiednią do pory roku oraz ciepły posiłek, zasiłki i ubezpieczenie zdrowotne. W większości skontrolowanych miast osoby bezdomne mogły liczyć na porady prawne. Pracownicy socjalni pomagali też w innych czynnościach np. rejestracji w urzędzie pracy, wyrobieniu dokumentów tożsamości czy podjęciu leczenia albo terapii uzależnień. Dzięki umowom z organizacjami pozarządowymi w większości placówek prowadzone były grupowe i indywidualne działania, które miały rozwiązać problemy bezdomnych (zwłaszcza uzależnienia od alkoholu) oraz nauczyć ich życiowych i społecznych umiejętności, niezbędnych do życia poza ośrodkiem.

Pracownicy NIK kontrolowali instytucje, w tym Ministerstwo Pracy, urzędy miast, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. Kontrola pokazała jednak, że samorządy zbyt rzadko wykorzystują możliwość objęcia bezdomnych indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności.

NIK ocenia, że w działaniach administracji na rzecz bezdomnych istnieje potrzeba wypracowania takiego systemu, który nie tylko likwiduje doraźne skutki, ale wspomaga przede wszystkim wychodzenie z bezdomności i usuwanie jej przyczyn.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

6tgvbcgr 08.07.2014 15:42
Państwo dba o obywatela wystarczy, że bezdomny okradnie sklep pobije kilka osób i rzuci się na policję i taka osoba już nie jest bezdomna w ramach tego dostaje firmowe czyste ciuchy pokój z łóżkiem ciepłe posiłki i nawet ochronę;) a jak wychodzi z więzienia to dają mu pieniądze na życie może nie wiele, ale wystarczy na jakiś czas.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama