Na zdających czekają pisemne egzaminy obowiązkowe z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać je również na poziomie rozszerzonym, a także przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych, od jednego do sześciu; zdają je na poziomie podstawowym lub na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo obowiązkowe są jeszcze dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Aby zaliczyć egzamin maturalny wystarczy uzyskać 30% punktów z możliwych do uzyskania z każdego zdawanego obowiązkowo przedmiotu tak w części ustnej jak i pisemnej. Jak mówią sami uczniowie - nie jest problemem zdanie matury ale uzyskanie jak największej ilości punktów bo to one ostatecznie decydują do jakiej uczelni będzie można się dostać.
Egzaminy potrwają od 5 do 30 maja, a wyniki zostaną rozesłane do szkół 27 czerwca.
W tym roku po raz ostatni egzamin dojrzałości odbywa się na zasadach wprowadzonych w 2005 roku, czyli uczniowie przygotowują prezentację maturalną na egzamin ustny z języka polskiego. Uczniowie liceów już w przyszłym roku, a techników w roku 2016 będą losowali pytania. Jednak nie będą to pytania z literatury i gramatyki układane, jak kiedyś, przez nauczycieli. Maturzysta będzie musiał np. zinterpretować plakat albo tekst literacki. Tak więc oprócz samej wiedzy trzeba będzie wykazać się wieloma umiejętnościami.
Prezentacje maturalne wprowadzone w 2005 roku miały nauczyć uczniów kreatywności jednak po kilku latach okazało się, że pomysł był nietrafiony. Na początku to się sprawdzało jednak po kilku latach w Internecie pojawiły się gotowe prezentacje i pomysł ten zaczął zbierać masę krytycznych uwag ze strony nauczycieli jak i samych uczniów. Dlatego też wprowadzane są zmiany.
Napisz komentarz
Komentarze