Konferencja "WARTO! Lokalna kultura jako wartość", podczas której wręczone zostały wyróżnienia, była okazją do spotkania i rozmowy ludzi z całej Polski, reprezentujących cztery grupy: władze samorządowe, przedstawicieli samorządowych instytucji kultury, działaczy organizacji pozarządowych i grupy obywateli oraz lokalnych liderów, których łączy pasja i zaangażowanie w działania na rzecz zachowania tradycji i rozwój rodzimej kultury z członkami Kapituły Dorocznej Nagrody FRDL i przedstawicielami instytucji jej patronujących i z nią współpracujących.
Gości powitał prof. Jerzy Regulski, prezes FRDL i przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, a także pani Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, współpracującej z FRDL przy organizacji Dorocznej Nagrody i jednego z fundatorów nagród.
Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wystosował list do uczestników konferencji.
Prelekcje wygłosili goście specjalni. Ks. Adam Boniecki, Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego” skupił się w swoim wystąpieniu na określeniu, czym jest „wartość” w życiu człowieka. Dr Tomasz Rakowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział, jak aktywizować społeczności wiejskie i peryferyjne za pomocą sztuki, bez narzucania im swoich koncepcji.
Nagrody przyznawano w kategoriach: jednostek samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe i grupy obywateli oraz osób indywidualnych. W każdej z nich przyznane zostały: jedna nagroda główna i cztery wyróżnienia. Jako osoba indywidualna wyróżnienie otrzymała Pani Aneta Ćwieluch - reżyser teatralny oraz nauczyciel działająca w Lubaniu w Młodzieżowym Domu Kultury, Miejskim Domu Kultury oraz ZSP im. A. Mickiewicza za organizowanie na terenie Pogranicza amatorskiego ruchu teatralnego: zakładanie grup teatralnych i organizację festiwali teatralnych: „Młodzieżowych Zatargów Teatralnych” oraz Festiwalu Otwartych Propozycji Artystycznych „FOPA”. Osoba pani Ćwieluch została zgłoszona do Fundacji przez grupę mieszkańców Lubania oraz młodzież z teatru "Dziewiątka",
Napisz komentarz
Komentarze