Niezwykle wzruszającym momentem był spektakl przygotowany przez osoby uczęszczające do lubańskiego ośrodka, który odnosił się do opowieści o Irenie Sendlerowej, ale też nawiązywał do współczesności. Mówił o tym, że cierpienia wojny i exodus ludzi to nie tylko historia lecz także rzeczywistość, która dzieje się tuż obok nas. W autorskim spektaklu pojawiła się jednak nadzieja, nadzieja w ludzką solidarność. Bo jak powtarzała działaczka polskiego podziemia, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta – każdemu kto tonie, należy podać rękę…
Celem przeglądu, w którym uczestniczyło osiem zespołów (m.in. z powiatu słupskiego, zgorzeleckiego, lwóweckiego i jeleniogórskiego) jest prezentacja umiejętności artystycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną, połączona z integracją i zabawą. Organizatorom wydarzenia zależało na tym aby przełamać stereotypy panujące wśród osób zdrowych w stosunku do osób niepełnosprawnych.
Walery Czarnecki podziękował za organizację 28 edycji przeglądu, w którym uczestniczył od samego początku. Podkreślił, że inicjatywa, której celem jest przełamywanie barier społecznych, jak i również uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych, z roku na rok nabiera piękniejszych barw a przegląd pokazuje, że niepełnosprawność nie jest przyczyną bezradności , samotności i izolacji – za co serdecznie podziękował.
Wydarzenie zostało współfinansowane przez Powiat Lubański oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Lubaniu, a poziom przeglądu jak co roku był niezwykle wysoki.
Napisz komentarz
Komentarze