Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Czas na porządki. PKW przypomina: 30 dni na usunięcie plakatów

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny
Czas na porządki. PKW przypomina: 30 dni na usunięcie plakatów

Komitety wyborcze w ramach kampanii wyborczej mogły umieszczać plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Należało je tak umieszczać, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.

Teraz przyszedł czas na porządki po kampanii wizualnej. Plakaty i hasła muszą ostatecznie zniknąć do 3 grudnia.

Wyjątek od reguły dotyczy sytuacji, w której materiały reklamowe oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej. Warunkiem jest by pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu nastąpiło za zgodą właściciela.

PKW przestrzega, że pełnomocnik wyborczy, który w ciągu tych 30 dni po dniu wyborów nie usunie pozostałości kampanii wyborczej, podlega karze grzywny. Ponadto, jeśli wójt (burmistrz, prezydent) postanowi o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych w terminie przez obowiązanych do tego pełnomocników wyborczych, to koszty tych prac poniosą pełnomocnicy.

Warto również pamiętać, że Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama