Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dolny Śląsk. Treść umowy koalicyjnej pomiędzy PiS a BS

Umowa koalicyjna pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością oraz Bezpartyjnymi Samorządowcami z dnia 13 listopada 2018 roku.
Dolny Śląsk. Treść umowy koalicyjnej pomiędzy PiS a BS

Poniżej prezentujemy umowę koalicyjną zawartą w dniu 13 listopada 2018r.

Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy w poczuciu odpowiedzialności za Dolny Śląsk i jego rozwój społeczno – gospodarczy podpisują umowę koalicyjną. Głównym celem zawiązanej koalicji jest budowanie
i planowanie strategicznych działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju Dolnego Śląska.

Strony umowy koalicyjnej deklarują wzajemną współpracę i wspieranie się w realizowaniu wspólnych celów. Koalicja zostaje zawiązana na lata 2018 -2023. Strony umowy koalicyjnej uznają za kluczowe działania na rzecz:

Rozwoju infrastruktury drogowej m.in. poprzez: rozbudowę sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – granica państwa) – wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych drogi S8 Kobierzyce – Kłodzko – Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki i stosowne do tego aneksowanie dokumentacji dotyczącej opracowania studium korytarzowego tej trasy oraz zlecenie i opracowanie studium korytarzowego i studium wykonalności dla odcinka drogi ekspresowej łączącej węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę
i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem i Jelenią Górą (do realizacji z nowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad po 2023 roku).

Utrzymanie większości zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady; wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic miast w ciągu dróg wojewódzkich m.in.: Strzegomia, Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz w ciągu dróg krajowych obwodnic m.in.: Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Świdnicy, Milicza; przekazanie na rzecz samorządu województwa, w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych, w szczególności linii wskazanych w załączniku wraz z aplikowaniem o proporcjonalne wsparcie ze wszystkich dostępnych programów rządowych.

Budowę systemu kolei aglomeracyjnej na trzech obszarach: miedziowym, wrocławskim, sudeckim oraz podjęcie działań na rzecz ich powiązania infrastrukturą o wysokich parametrach prędkości.

Rozwoju gospodarczego województwa m.in. poprzez: obniżenie o 15 % podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019; budowę parku technologicznego w Lubinie jako narzędzia rozwoju obszaru LGOM; wsparcie użeglowienia Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wsparcie rozwoju Stawów Milickich.

Ochrony Środowiska m.in. poprzez: stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
w Województwie Dolnośląskim w szczególności w miejscowościach o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym; starania o zracjonalizowanie gospodarki odpadami na terenie województwa i w konsekwencji obniżenie cen śmieci. Wsparcie programu gazyfikacji gmin Dolnego Śląska.

Ochrony Zdrowia m.in. poprzez: budowę nowego modułowego szpitala onkologicznego; wsparcia budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na terenie Dolnego Śląska.

Ochrony Dziedzictwa Kulturowego m.in. poprzez: podjęcie działań legislacyjnych na rzecz wzmocnienia ochrony miejsc pamięci narodowej ratowanie i zagospodarowanie zagrożonego materialnego dziedzictwa kulturowego w tym wsparcie dla najcenniejszych obiektów zabytkowych regionu oraz działania mające na celu uznanie za pomniki historii najważniejszych obiektów i miejsc historycznych.

Rozwoju Sportu i Turystyki m.in. poprzez: wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz Stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych. Podjęcie działań na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wsparcie przez Ministerstwo Sportu rozbudowy infrastruktury sportowej m.in. w takich dyscyplinach jak pływanie (program Dolnośląski Delfinek) i kolarstwo.

Utworzenie grupy roboczej której zadaniem będzie przeanalizowanie aktów prawnych dotyczących samorządu.

Strony koalicyjne uzgadniają:

Bezpartyjni Samorządowy zarekomendują kandydata na Marszałka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który uzyska akceptację władz Regionu Dolnego Śląska PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zarekomenduje dwóch Wicemarszałków oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ponadto strony umowy koalicyjnej zobowiązują się, że w sytuacjach nie opisanych w celach szczegółowych, będą dążyły do wspólnych uzgodnień programowych dotyczących polityki rozwoju regionalnego w oparciu o zasadę równomiernego rozwoju.

Jednocześnie strony będą dążyły do ustalenia w ramach wzajemnych konsultacji wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących działań i funkcjonowania Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W imieniu Prawa i Sprawiedliwości -  w imieniu Bezpartyjnych Samorządowców umowę podpisali:

Adam Lipiński -  Cezary Przybylski

Przew. Dolnośląskiej Rady Reg - PiS Marszałek Woj. Dolnośląskiego

Michał Dworczyk -  Robert Raczyński

Poseł RP - Szef KPRM Prezydent Lubina


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Baśka 15.11.2018 17:08
Proszę zwrócić uwagę na informację w umowie o rozbudowa dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku. Obecnie rozbudowa dróg ma być wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów a realizacja po roku 2023 a koalicja jest zawarta na lata 2018-2023.

GB 15.11.2018 13:57
P. Zembik jest w sejmiku to może cosik pomoże w Libanu. Jak widać bezpartyjni coś chcieli zrobić dla ludzi niż tylko stać z wieśniacką koszulką konstytucja i toczyć wojny. Bez współpracy samorząd, sejmik, rząd nic się nie zdziała więc widać kto chce dobrze i chce coś po sobie zostawić, a kto chce tylko być przy korycie i toczyć wojnę paradując w koszulce a nie znają nawet konstytucji nie mówiąc o czwartej zwrotce hymnu

lolo 15.11.2018 12:33
oszusci z tych bezpartyjnych

igor 16.11.2018 21:35
Mojego głosu już nigdy nie dostaną, . jestem rozczarowany, Co im obiecali? Nowe posadki w spółkach ? nie wierzę, że chodzi o inwestycje wymienione powyżej - to można realizować bez tego towarzystwa , Szkoda, że nie poinformowali o swoich planach koalicyjnych swoich wyborców przed wyborami.

tom7 15.11.2018 10:05
A w Lubaniu koalicja Czarnecki - *** w starostwie Turkiewicz - tony śmieci plus zapach Rowiński - występy KOD podczas uroczystości Grzesiakowa - brak obwodnicy zachodniej I nie ma śmieciarki która by te stare śmieci wywiozła.

Werdion 15.11.2018 08:04
A gdzie obiecana zachodnia obwodnica Lubania??? Arek u Adriana nie załatwił???

No ładnie 14.11.2018 20:20
Nie ma co na te wybory chodzić - i tak nas wykręcą ehhh

Tupolew 14.11.2018 18:56
Ani słowa o jakiejś inwestycji z naszego regionu... szkoda. Widać za to silne lobbowanie na rzecz LGOM, a przecież to jedne z najbogatszych gmin w tym kraju...

Ciekawy 14.11.2018 17:04
A w Lubaniu jaka koalicja?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama