Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to innowacyjny program, w którym uczniowie zakładają w szkole realnie działającą firmę. Celem programu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.
Uczniom w prowadzeniu miniprzedsiębiorstwa pomagają konsultanci biznesowi, a nad prawidłową realizacją programu czuwają nauczyciele – opiekunowie młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa.
W Mickiewiczu powstają dwie nowe firmy - „YUMMY”, której zadaniem będzie prowadzenie sklepiku, w którym sprzedawane będą produkty spożywcze. Ponadto działalność firmy będzie polegała na organizowaniu przyjęć oraz usług cateringowych. „IT-help” to nazwa kolejnego miniprzedsiębiorstwa, specjalizującego się w organizacji szkoleń informatycznych z wykorzystaniem technologii komputerowej.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu powstanie „3DPrint”, którego głównym profilem działalności będą usługi z obszaru nowoczesnych technologii, prowadzenia szkoleń z zakresu budowy drukarek, technik drukowania 3D oraz szkolenia prostego projektowania CAD i modelowania 3D. Kolejną będzie firma szkoleniowa pn. „Jesteś tym co jesz” , zajmująca się organizacją i prowadzeniem szkoleń i warsztatów mających na celu promocję zdrowego stylu życia poprzez zmianę nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży.
„Elektro Projekt”, którego głównym profilem działalności będą usługi z zakresu technologii elektronicznych, działać będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.
Dzięki realizacji tego projektu uczniowie po obu stronach granicy będą mieli możliwość stworzenia fikcyjnej firmy/szkolnego miniprzedsiębiorstwa. Nauczą się procesów zarządzania produkcją i usługami oraz funkcjonowania firmy we wszystkich aspektach - od pomysłu do produktu/usługi. Podczas jego realizacji uczniowie będą mieli możliwość nawiązania współpracy (handel zagraniczny). W ten sposób będą zmuszeni do porozumiewania się w języku obcym oraz do współpracy z firmą po drugiej stronie granicy. Jednym z zakładanych celów projektowych jest zwiększenie świadomości o regionalnym rynku pracy i jednocześnie o warunkach na rynku pracy u naszych sąsiadów.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska, a projekt ukierunkowany jest na przedsiębiorczość jako kluczową kompetencję dla rynku pracy w Czechach i w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze