Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 00:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego

W piątek (26 kwietnia) maturzyści z ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu ostatni raz pojawili się w szkole w roli uczniów. Klasy maturalne uroczyście zakończyły swoją szkolną przygodę.
Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego

Autor: eLuban.pl

Podczas apelu co zrozumiałe było sporo wzruszeń i wspomnień. W szkolnej auli usłyszeć można było śmiech i dużo żartów. Zarówno jeśli chodzi o uczniów, ich rodziców jak również nauczycieli. Podczas uroczystości poczet sztandarowy przekazał szkolny sztandar młodszemu rocznikowi.

- Czas przeszły, przyszły, teraźniejszy. Każdy wypełniony wydarzeniami, przeżyciami i refleksjami. To nie jest tak, że jeden jest mniej, a inny bardziej ważny, bo każdy pozostawia w nas swój ślad. Istotne jest abyśmy pamiętali, że koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego. Czas płynie nieubłaganie. I choć nie zawsze dostrzegamy to co przenosi, to w przyszłości udaje się w naszych czynach, słowach i naszej postawie. Dziś kończy się coś ważnego - młodość wpisana w szkolną edukację. Tę przygodę z nauką rozpoczęliście dawno temu pewnie jako dzieci nieco zagubione ale też ciekawe co was spotka. A spotkało was na pewno wiele rzeczy, do których różnie odnosiliście się na bieżąco. Była radość, satysfakcja z sukcesu, poczucie spełnienia gdy rozwijaliście swoje pasje. Ale na pewno był też smutek, chwile zwątpienia, gorycz porażki, być może też niesprawiedliwe słowo, które usłyszeliście. Ale to wszystko jest naturalne. Takie właśnie jest życie - nie biało-czarne, ale złożone z całej gamy przeżyć i nastrojów. Dziś już jesteście dorośli i świadomi. Potraficie ocenić rzeczywistość, która was otacza. Wierzę, że potraficie też obiektywnie odnieść się do wszelkich doświadczeń - sukcesów i porażek. Wszystko nas czegoś uczy. A nauczy dobrze, jeśli spojrzymy na to przez pryzmat swoich wartości. Czy mieliście żal do nauczyciela, że was nie docenił - na pewno. Czy zbuntowani powiedzieliście rodzicom, że nie będziecie chodzić do szkoły, bo po co to wszystko - być może. Czy rozgoryczeni otrzymaliście słabą ocenę po całonocnej nauce - nie wątpię, że i tak bywało. Ale czy spotkaliście wspaniałych przyjaciół? Czy ktoś dostrzegł wasz potencjał i wspierał w rozwoju? Czu oklepał po ramieniu i powiedział nie martw się, jutro będzie lepiej? Jestem pewna, że i takie doświadczenia macie. Jeśli pamięcią wrócicie do szkolnych wspomnień wierzę, że wśród nich będzie także nauczyciel. Człowiek, którego często nie rozumieliście. Dorosłość, w którą wkraczacie pokaże wam, że nie wszystko jest takie jak wygląda na bieżąco. Potrzeba lat by odczytać prawdziwe intencje tego człowieka. Dziś mogę wyznać wam oczywistą dla mnie prawdę. Jesteście dla nas najważniejsi - powiedziała Renata Czuj, dyrektor szkoły.

- Przed wami ostatni egzamin w tej szkole i w sumie chyba najważniejszy w życiu. Wciąż pamiętam, gdy zdawałem maturę, choć było to wiele lat temu. Przed wami jeszcze wiele egzaminów ale wierzcie mi, że ten będziecie zawsze pamiętać. Otwiera przed wami szereg możliwości, ale będziecie musieli podjąć trud wyboru. Podejmijcie go, zdajcie jak najlepiej, idźcie w świat, ale wracajcie i mile nas wspominajcie - podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.

- Obok rodziców to nauczyciel drży o to byście odnaleźli własną drogę. Zrozumieli znaczenia takich pojęć jak godność, szacunek, odpowiedzialność i oddanie, a przy tym nie utracili naturalnej potrzeby bycia szczęśliwym. Zdradzę wam pewną tajemnicę. Siadamy często w pokoju nauczycielskim czy kawiarni. Rozmawiamy o naszych absolwentach. Zastanawiamy się co robią, czy są szczęśliwi oraz spełnieni. Czy to co im daliśmy w szkole wpłynęło na ich szczęście. A nasi absolwenci wciąż do nas wracają, dzwonią pytają, przychodzą aby podziękować. Życzymy wam zdanego egzaminu, który spełni wasze oczekiwania, szczęścia w życiu osobistym i zawodowym. Drodzy nauczyciele, szanowni rodzice i kochani uczniowie. Jesteśmy wszyscy bohaterami tego apelu, bo wspólnie potrafimy zmagać się z przeciwnościami i budować trwałe i mądre relacje - dodała Renata Czuj.

W czasie apelu nie mogło zabraknąć wyróżnień dla uczniów, którzy osiągali najlepsze wyniki. Najwyższą średnią ocen mogła pochwalić się Maria Petruch - 5,22. Ponadto 12 kolejnych osób odebrało świadectwo z wyróżnieniem - Marcin Młodziński, Magdalena Hutnik (klasa III A), Marta Dąbrowska, Gabriela Kopciuch, Wiktoria Góralska, Patrycja Suproń (III B), Milena Tupieka, Nikola Ojrzyńska (III C), Kornelia Mazur, Alicja Rak (III D) oraz Radosław Krzyśków i Nikola Kretowicz (IV TE/TI).


Wyróżniono także młodzież, która z powodzeniem brała udział w licznych konkursach:

XLV Olimpiada Historyczna - Benedykt Wszołek, Marcin Hamielec, Kornelia Mazur.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu - Konrad Synowiec.
III Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie - Nina Maszewska, Maria Petruch.
Ogólnopolska Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” - Nikola Kretowicz.
III Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze Ojców Naszych” - Dawid Kusibab.
Konkurs o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach (etap regionalny) - Marcin Hamielec, Benedykt Wszołek.
Szkolny Konkurs Programowania w C++ - Radosław Krzyśków.

Ponadto podziękowania otrzymali:

Aneta Pinkowicz - za działalność w Samorządzie Uczniowskim oraz Szkolnym Kole Medialnym.
Marcin Młodziński, Dominik Kotyś - za reprezentowanie szkoły w konkursach matematycznych oraz propagowanie matematyki wśród rówieśników.
Kamil Olszewski, Magdalena Hutnik - za zaangażowanie w realizację projektu „Siła Kobiet, Siła Marzeń”
Gabriela Lubas, Eryk Tropiejko, Kinga Kotlarek, Ewa Malung - za działalność społeczną w Klubie Liderów Młodzieżowych przy Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.
Aneta Smusz, Olga Baszak, Julia Bik, Aneta Przybyła, Paulina Korycka, Eryk Tropiejko, Wojciech Leszczyński - za godne reprezentowanie szkoły w „Teatrze 9”.
Wiktoria Rudek, Sandra Butrym, Agata Zelkowska, Sandra Grabowska - za osiągnięcia sportowe.
Agata Szymajda, Magdalena Hutnik, Gabriela Lubas, Maria Petruch, Jakub Fortuna, Jakub Misztal, Aleksander Szczudrawa, Michał Masełko - Firma ADAŚ.

Dodatkowo podziękowano rodzicom zaangażowanym w życie szkoły. Doceniono też osoby, które mogły pochwalić się 100-procentową frekwencją. Mowa o Klaudii Halczuk oraz Wiktorii Osochockiej.

Teraz przed uczniami matura. Egzaminy rozpoczną się 6 maja.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

p 29.04.2019 16:45
a jeszcze trzy dni temu tzw. nauczyciele chcieli oblać wszystkich maturzystów bo mieli takie widzimisie. Degeneracja i gangrena trawi to całe nauczycielstwo. Wstyd. Należy wszystkich zwolnić, rozgonić na cztery wiatry a to co zostanie po nich zaorać i od nowa zbudować system oświatowy z nowymi ludźmi. Z tymi skompromitowanymi już nic się nie da zrobić. Kompromitujący strajk tylko przelał kroplę.

r 29.04.2019 18:50
Co Ty wygadujesz. Kto chciał oblewać uczniów? Masakra.

Ela 29.04.2019 19:25
Czasami mam wrażenie, że to jakiś Ciemnogród. Ciebie ktoś czymś oblał, że takie głupoty wypisujesz?

Alka 02.05.2019 13:55
Przecież to nawet na oblanie nie zasługuje - po prostu durnowate też na ten świat przychodzi... - przecież ich nie sieją.

Ela 03.05.2019 07:49
To fakt, a jednak ciągle się dziwię, gdy czytam takie teksty, jak ten o oblewaniu uczniów.

Szturmowe Łużyce 28.04.2019 22:42
Ciekawe jestem ilu z tych maturzystów skończy na zmywaku

Szary 28.04.2019 22:13
Gratulacje za wytrwałość stuprocentowej frekwencji dla dziewczyn.

MłotemCzarnąHołotę! 28.04.2019 17:24
Dzieła niepojęte - jak w k'Raju dla katoklechetów gdzie w każdym pomieszczeniu szkoły ku chwale (no właśnie - kogo? Boga? - raczej nie, czego jednoznaczny wyraz dał On w czołowym bo I Przykazaniu "Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, ani im będziesz służył; bom Ja Pan Bóg twój, Bóg zawistny w miłości, nawiedzający nieprawości ojców nad syny w trzeciem i w czwartem pokoleniu tych, którzy mię nienawidzą"; 2 Mojż. 20:4-5) wisi (niektórym, a jest ich coraz więcej, "wisi i powiewa") jakiś krzyż/krucafuks (niepotrzebne skreślić ale po co?) - uczniom wybitnym w dziele ewangelizacji Polin i reewangelizacji JEWropy nie przyznano kościelnych "laurek" i innych "aurelek" (https://www.youtube.com/watch?v=a_NJ13rZOiw) !! Czyżby - jeśli nie wiadomo o ssso chozzzi - chozzziło o... pieniądze, które Kościół pasja mi zbiera a incydentalnie, niechętnie, z wyraźnym wstrętem i z wielkim "bulem" wydaje? Źródło cytatu -http://www.reformowani.info/nie-czyn-sobie-obrazu-rytego/

Brawo 28.04.2019 09:44
a tak mogą publicznie podawać z imienia i nazwiska tych szczęśliwie uwolnionych zakładników ?

Kola 28.04.2019 17:38
... a z czego mają podawać? Z pseudonimu... czy może numeru w dzienniku?

Filon 27.04.2019 14:05
No a w procesie katechezy i kościelno-rządowej ewangelizacji (Europy) żadnych wyróżnień nie było?

Hogsofwar 27.04.2019 19:21
Że co ??

samuraj 28.04.2019 11:19
co takiego ??ktoś chyba pomylił szkoły albo nie jest w temacie

Wacek 02.05.2019 14:07
W temacie to Ty nie jesteś... To dowód, że nie słuchasz ekspoze premiera, ewangelizatora Europy

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama