Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Blogi / Łupie w kręgosłupie

Padłeś? Powstań!

Łupie w kręgosłupie

Łupie w kręgosłupie

Poniedziałek: Po „intensywnym weekendzie” (i nie mówię tu o aktywności fizycznej, której Ci brak) wstajesz rano do pracy, ciężko się podnieść bo coś doskwiera Twoim plecom, ale spokojnie zaraz to rozchodzisz. Idziesz do łazienki myjesz się. Na śniadanie szybka kawa na czczo, bo już do pracy czas lecieć - dzień jak co dzień. 

Wsiadasz do auta, a tam Twoja sportowa fura z kubełkowymi siedzeniami, bo przecież lans jest najważniejszy. W pracy 8 nieraz 10 godzin przy komputerze no i jeszcze szef jak zwykle musi coś chcieć i cię denerwować. Znowu stres. Po ciężkim dniu, długo wyczekiwany odpoczynek, czyli co……TV i pizza. A Ty zastanawiasz się: Dlaczego ciągle łupie mnie w kręgosłupie?

Oczywiście to hipotetyczy scenariusz niektórych z nas, ale myślę, że co niektórzy znajdą tu coś dla siebie. Pozornie lekka praca jaką wykonujesz w pozycji siedzącej (w biurze, kierowca itp.) ma ogromny wpływ na dolegliwości bólowe Twojego  kręgosłupa i nie tylko (cukrzyca, żylaki, hemoroidy itp.). Obciążenia w pozycji siedzącej są o wiele większe niż w stojącej. Siedząc, nasz kręgosłup w odcinku lędźwiowym przyjmuje aż dwukrotnie większy nacisk na trzony, niż my sami ważymy. Łatwo policzyć, ważymy 60kg nacisk na trzony kręgów odcinka lędźwiowego to 120kg ! a co jeśli ważymy więcej?!

Zmień nawyki

Rano jak budzi Cię zegarek  chwilę poleż daj organizmowi się obudzić. Przeznacz chociaż 5-10 minut na rozciągnięcie się. Poruszaj głową we wszystkie strony. Wymachy ramion w przód, tył na boki, skręty i skłony tłowia, kręcenie bioderkami. Następnie obfite śniadanie i spokojnie do pracy. Jeśli nie masz daleko i pogoda dopisuje zmień swoją sportową furę na rowerek, dzięki temu zyskasz choć trochę aktywności i dotlenisz swoje płuca. Dzięki temu poprawi się krążenie i a wysiłek fizyczny sprawi, że twój organizm zacznie wytwarzać endorfiny (hormon szczęścia).Może nie będziesz się w końcu czuć się ospale i apatycznie. W pracy zadbaj o ergonomię i wygodę swojego stanowiska co przedstawiono na dołączonym filmiku. Zmieniaj pozycje siedzące co jakiś czas. Po 30 min siedzenia wstań poruszaj się i możesz ponownie zasiąść do pracy. Gdy siedzisz wyprostuj plecy, podłuż sobie poduszkę lub wałek pod plecy na wysokości odcinak lędźwiowego. Jak już tak siedzisz to staraj się ściskać pośladki zacznij po 10 razy co 30 min, myślę że to niewielki wysiłek. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z piłki Thera Band, możesz siedzieć w pracy lub w domu przed komputerem w pozycji wyprostowanej co sprawi, że Twoje mięśnie stabilizujące tułów wzmocnią się. Po pracy powrót do domu, oczywiście rowerkiem. W domu po obiedzie nie sjesta, ale krótki spacer z psem, dziewczyną lub teściową. Możesz zabrać ze sobą kijki do nordic walking. Spowoduje to poprawę Twojego krążenia oraz wzmocni gorset mięśniowy (mięśnie brzucha, pleców). Zadbaj także o umiarkowaną aktywność fizyczną może być to rowerek, spacer nordic walking lub basen. Na pozbycie się stresu, który powoduje napięcie w górnym odcinku kręgosłupa proponuję wybrać się na masaż do wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Także on powinien Ci pomóc jeśli nie jesteś pewnien co do jakości i rodzaju wykonywania ćwiczeń. Myślę, że postara się dostosować aktywność do Twojego trybu życia. 

Dlaczego to wszystko?

Zadbajmy chociaż w minimalny stopniu o swój kręgosłup, który nieleczony może doprowadzić do silnych dolegliwości bólowych, skrzywień, przepukliny międzykręgowej, rwy kulszowej i wielu innych. Jeśli Twój stan kręgosłupa nie pozwala Ci już na wykonywani ruchu z przyczyn bólowych najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który pomoże wyprowadzić Cię z tego stanu. Tutaj nie pomogą leki przeciwbólowe czy tzw. blokady. Najlepszym sposobem i lekiem na wszystko jest ruch.  Myślę, że udało mi się przekonać w kilku zdaniach do korzystania z ruchu. Jeśli masz więcej pytań to pisz. Jeśli nie jesteś pewny jakie aktywności stosować, dolegliwości nasilają się lub Twój stan jest na tyle poważny, że uniemożliwia Ci ruch, skontaktuj się ze specjalistą lub fizjoterapeutą, gdyż każdy bezruch zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

Jakub Janulis – Fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta metody PNF i Kinesiotaping

Filmik jak siedzieć

 

Autor: Jakub Janulis
comments powered by Disqus