Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Blogi / Jak możemy pomóc kobiecie w ciąży?

Padłeś? Powstań!

Jak możemy pomóc kobiecie w ciąży?

Jak możemy pomóc kobiecie w ciąży?

Myślę że temat zawsze na czasie, a dla mnie wyjątkowo. W oparciu o już własne doświadczenie z kobietą w ciąży, pragnę się podzielić pewną kwestią, a mianowicie jak możemy pomóc odciążyć nasze przyszłe mamy. 

Jak już wcześniej pisałem w temacie „Łupie w kręgosłupie” o obciążeniach jakie przejmuje nasz odcinek lędźwiowy (waga ciała – 60kg, obciążenie na odc. lędźwiowy-120kg), tak w czasie ciąży zwiększa się z racji rosnącego malucha, który może osiągnąć ok 3,5 kg. Proszę sobie wyobrazić, że nosimy taki „plecaczek” przez niecały rok. Boli, nie ? 

Środek ciężkości w tym czasie przesuwa się ku przodowi, masa ciała kobiety także ulega wzrostowi, w końcowym etapie kobieta w ciąży może przybrać nawet ok 15kg masy ciała.

Narażony także jest odcinek szyjny i piersiowy z racji przyrostu gruczołu piersiowego co powoduje przesunięcie barków do przodu. Poprzez wydzielające się hormony, uelastyczniają się krążki międzykręgowe i więzadła, co może doprowadzić do wypuklin uciskających na nerwy. W ostatnim trymestrze poprzez rozwijający się płód następuje ucisk na splot lędźwiowo-krzyrzowy co doprowadza do silnie męczącego bólu. Kobieta próbując utrzymać prawidłową równowagę wysuwa do przodu brzuch oraz biodra.

My mężczyźni możemy sobie jedynie wyobrazić, chociaż i tak to w niczym nie pomoże, jak wiele ciężkiej pracy i ciężaru muszą udźwignąć nasze panie podczas jakże cudownego zjawiska jakim jest ciąża.

Można jednak uniknąć dolegliwości bólowych. Jak? Nie chcę tu poruszać kwestii ćwiczeń dla kobiet przed i w czasie ciąży bo w internecie jest tego całe mnóstwo(chyba, że chcecie to napiszę o tym w następnym artykule). Chciałbym się podzielić z Wami metodą kinesiotaping-u. 

Jest to dość nowa metoda bo raptem z lat 80, która polega na odpowiednim naklejeniu specjalnego plastra(taśmy) na miejsce „chorobowe” w zależności jaki chcemy uzyskać efekt: odciążyć , zadziałać przeciwbólowo lub przeciwobrzękowo itp. Taśmy nie zawierają żadnego leku ani nie uczulają. Plastrów nie należy przyklejać samemu! Powinna wykonać to osoba wyspecjalizowana w tej dziedzinie fizjoterapii.   

Na zdjęciach poniżej przedstawiłem kilka opcji oklejania. Pierwsze zdjęcie w galerii: różowy - to sposób, który odciąży odcinek lędźwiowy kręgosłupa podtrzymując i wspomagając mięśnie brzucha oraz zapobiegnie powstawaniu rozstępów. Zaś aplikacja zielona wspomoże pracę przepony i zmniejszy napięcia mięśniowe.

Drugie zdjęcie w galerii: To aplikacja jedna z wielu opcji, która spowoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz wspomoże pracę mięśni kręgosłupa.

Nie zapominajmy także o innych metodach pracy nad dolegliwościami towarzyszącymi podczas ciąży, czyli przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ćwiczenia mięśni kręgosłupa, brzucha, dna miednicy oraz przepony. Odpowiednia dieta, która nie oznacza - mogę jeść za dwoje…..;)

No i oczywiście należy się skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż każdy ruch nieodpowiednio stosowany zagraża twojemu (i nie tylko) życiu i zdrowiu.                                        

Jakub Janulis                          

Dyplomowany terapeuta metody PNF,  Kinesiotapingu i przyszły tata.
www.rehabilitacja-lubań.pl

Autor: Jakub Janulis
comments powered by Disqus