Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Blogi / Basen na Kamiennej Górze

Blog KWW Nowy Lubań - co sądzimy o pomyśle?

Basen na Kamiennej Górze

Basen na Kamiennej Górze

Po wielu latach obietnic i oczekiwań, zapaliło się zielone światło w sprawie odkrytego BASENU na terenie parku „Kamienna Góra”. Pewnie wiele osób pamięta, że była to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych z 2006 i 2010r. obecnego burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, który zapewniał, że najważniejsze jest dla niego „odbudowa i uruchomienie basenu na Kamiennej Górze”.

 

Będziemy mieli PRAWDOPODOBNIE mini basen. Brzmi super, choć na razie jest to jedynie etap przygotowania koncepcji nowego basenu. W planowanym budżecie miasta Lubań na 2017r. możemy bowiem znaleźć zapis, że planowana jest kwota 170 tys. zł na opracowanie kompletnej dokumentacji projektu przygotowania inwestycji „Rewitalizacja Kamiennej Góry – MINI PARK Wodny.

Niestety wszystko wokół tej inwestycji objęte jest wielką tajemnicą. Dowiedzieliśmy się, że planuje się w 2018r. powstanie w parku na „Kamiennej Górze” mini basenu, czyli miejsca dla maluszków, które mogą bezpiecznie pluskać się w takim płytkim brodziku z fontannami. Woda w mini basenie byłaby o głębokości 20 - 40 cm na obszarze byłego płytkiego basenu. Prawdopodobnie prace rozpoczną się od niecki dla dzieci i młodzieży, uzupełnionymi drobnymi atrakcjami dla małych dzieci.

Brzmi super. Pomysł MINI BASENU przypadł sympatykom i radnym KWW NOWY LUBAŃ ( Anna Terenda, Krzysztof Jaworski) do gustu. Uważamy, że takie rozwiązanie dla najmłodszych mieszkańców miasta może być strzałem w dziesiątkę i będziemy go wspierać. Miasta obecnie nie stać na budowę aquaparku czy ogromnego i otwartego basenu, ale poprzez tą inwestycję, przynajmniej przez kilka najbliższych lat, nasze najmłodsze dzieci będą miały możliwość korzystania przynajmniej z atrakcji na miejskim mini basenie.

Z doświadczenia wiemy, że planowanie to jedno, a sama realizacja inwestycji to już inna bajka. Wystarczy przypomnieć ostatni gotowy projekt z dofinansowaniem UE. Jak to stwierdził w 2010r ówczesny radny Arkadiusz Słowiński: „Decyzją władz poprzedniej kadencji nie rozpoczęto remontu tego obiektu, pomimo uzyskania prawie 40% dofinansowania z RPO, sytuacja finansowa miasta nie pozwalała na to, ze względu na blisko 21 mln zadłużenia. Dotacja przepadła” . Teraz planuje się na koniec 2017r ZADŁUŻENIE miasta na poziomie 30 mln zł – czyli z tą inwestycją też może być jeszcze różnie.

Skąd taki zwrot akcji i dlaczego Mini Basen? Basen na Kamiennej Górze wciąż był obecny w programie wyborczym naszego burmistrza i jego radnych, ale tym razem przyjął bardziej realny kształt wodnego parku mini rozrywki. Dlaczego? Ponieważ elita miasta zdała sobie sprawę, że w końcu ktoś rozliczy ich obietnice wyborcze przy kolejnych wyborach samorządowych, a po drugie nawet dziecko chyba wie, że zbudowanie aquaparku jest znacznie droższe, niż zwykłego basenu.

Należałoby też tutaj przypomnieć wypowiedź burmistrza Lubania na temat przywracania basenu do poprzedniego stanu: „(...) To była lubańska, samorządowa, wieloletnia mrzonka z której musimy się w końcu otrząsnąć. Zamiast tego proponuję wybudowanie etapami w miejscu basenu - wodnych placów zabaw. Są to płytkie baseny i urządzenia do zabawy, dobre do rodzinnego spędzania czasu i chłodzenia się. Zbudowanie takiego obiektu jest „o jedno zero” tańsze- zamiast kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu milionów zamykamy się w kwocie kilku milionów złotych”.

Osobiście sam pomysł uważam za genialny. Pozostaje jednak kilka wątpliwości, którymi chciałbym się z Państwem podzielić. Podstawowym parametrem każdej inwestycji jest jej KOSZT. Budowa mini basenu została oszacowana na kwotę 1,5 mln złotych. Czy taka kwota WYSTARCZY biorąc pod uwagę kwoty ostatnich remontów w mieście lub kwoty podobnych inwestycji w kraju?

W skład tej inwestycji powinno wchodzić: zburzenie obecnego basenu i wybudowanie w tym miejscu mini basenu z zapleczem technicznym, sanitarnym oraz jakimś samym dozorem obiektu. Dobrze byłoby, gdyby w bliskim sąsiedztwie mogłoby też powstać także boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, czy elementy małej architektury i mały parking.

Oczywiście można zrezygnować z budynku na przebieralnie na rzecz lekkich konstrukcji plażowych, a także poniechać budowy zaplecza gastronomicznego na rzecz prywatnego kiosku z napojami i przekąskami. Niestety, nie da się zrezygnować z nowego przyłącza energetycznego, toalet, systemu wodno-kanalizacyjnego i wielu innych rzeczy, bez których ten mini basen nie będzie funkcjonował w sposób poprawny i bezpieczny.

Kolejnym ważnym aspektem tej inwestycji jest to, że najprawdopodobniej powstanie ona w dużej mierze z środków własnych miasta - czyli na KREDYT. Tu kłania się skuteczność pozyskiwania środków z funduszy zewnętrznych, choćby z powiatu jako współinwestora. Na tę chwilę nie mamy żadnej informacji, że uzyskamy jakiekolwiek wsparcie zewnętrzne na ten cel, które zminimalizuje poniesione koszty, czy wręcz pozwolą na budowę większego obiektu. Jest wiele pytań bez odpowiedzi. Na razie wiemy jedno, że w 2017r będzie projekt, a zaplanowany łączny koszt budowy kompleksu mini basenu szacuje się na 1,5 miliona złotych. Nie zapominajmy też, że budowa ma nastąpić w 2018r, czyli przed samymi wyborami samorządowymi.

Z opisanego wyżej planowanego harmonogramu inwestycji jasno wynika, że mini basen ma być udostępniony w 2018 r. Oznacza to, że znalezienie pieniędzy na utrzymanie mini parku wodnego będzie zadaniem jakie spadnie na nowych radnych i burmistrza, których mieszkańcy wybiorą już po pierwszej kąpieli w nowym basenie. Generalnie inwestycja ta jest bardzo oczekiwaną przez mieszkańców naszego miasta i my jako KWW Nowy Lubań będziemy ją wspierać. Mamy też już wstępnie przygotowaną strategie, skąd znaleźć środki na jego funkcjonowanie. Na razie pozostaje czekać na sam projekt i liczyć na to, że uda się zrealizować inwestycję. Z punktu widzenia wyborcy szkoda by było dać się złapać na te same obietnice.

Autor: Robert Daszkiewicz
comments powered by Disqus