Środa, 15 sierpnia 2018r.

Imieniny: Napoleona, Stelii

Strona główna / Blogi / Czy pomagać małym jeżom?

Niewiele jeży rzeczywiście potrzebuje pomocy człowieka

Czy pomagać małym jeżom?

Czy pomagać małym jeżom?

Dni robią się krótsze, a temperatury niższe. Dla jeży jest to czas przygotowania do nadchodzącej zimy. Oznacza to, że do czasu nadejścia przymrozków jeże muszą wcinać ile się da!! Zwierzęta te muszą zebrać zapas energii, z której będą mogły czerpać podczas zimowego snu. Dlatego w tym okresie są one bardziej aktywne niż zazwyczaj.

Wielu sympatyków zwierząt przypuszcza, że jeże są chore bądź wycieńczone i potrzebują pomocy człowieka. Jest ona jednak konieczna tylko w niewielu przypadkach. Nawet młode jeże w wieku trzech, czterech tygodni opuszczają gniazdo w ciągu dnia, po czym same potrafią znaleźć drogę powrotną!
Okres rozmnażania jeży przypada na maj do sierpnia. Oznacza to, że nawet do późnej jesieni możemy spotykać młode jeże. Zabieranie z przyrody chronionych gatunków, do których należy jeż, jest nie tylko zabronione, to także wielki stres dla zwierząt, którego można uniknąć! Aby pomóc jeżom można zorganizować dla nich kryjówki w postaci małych stert liści, bądź ocieplonych, drewnianych skrzynek pozostawionych w ogrodzie. Poza tym rezygnacja ze środków owadobójczych oraz podawanie im specjalnej karmy dla jeży bądź kotów, jajka, podsmażonego mięsa mielonego (pod żadnym pozorem nie podaje się mleka!!) sprawi, iż jeże zostaną na Państwa terytorium. To bardzo ważne, gdyż większość terenów, gdzie jeże mogłyby się zadomowić są przeważnie zajęte. Jeże zabrane z przyrody i wypuszczane wiosną ponownie na wolność, na rzekomo idealnym terenie, będą zmuszone do wędrówek w poszukiwaniu nowego biotopu. Podczas wędrówek będą ponownie przekraczać drogi, a to często oznacza dla nich śmierć.

Informacji na temat chorych i rannych jeży chętnie udzielą Państwu pracownicy Naszego Zoo, tel.: 0048 511 265 954.
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00
Foto: zoo-goerlitz, C. Hammer

Autor: Zoo Görlitz
comments powered by Disqus