Niedziela, 20 maja 2018r.

Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Strona główna / Blogi / Na wolności prawie wyginęły

Zwierzę roku 2018: żółw Cuora

Na wolności prawie wyginęły

Na wolności prawie wyginęły

Aby zwrócić uwagę ludzi na zagrożenia tej populacji żyjącej na wolności, żółw Cuora został wybrany na „Zwierzę roku 2018“. Międzynarodowy handel dziko żyjącymi zwierzętami, zabijanie w celu pozyskania pożywienia oraz w celach rzekomego lecznictwa, a także redukcja środowiska naturalnego przyczyniają się do tego, iż żółw Cuora jest jednym z najbardziej zagrożonych kręgowców - mówi Dr Sven Hammer, przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji (ZGAP), które od 2016 roku wybiera i ogłasza „Zwierzę roku“.

„Ze względu na ciągłe odłowy niektóre azjatyckie gatunki właśnie wyginęły. Czym rzadsze będą te gatunki, tym więcej ludzie będą płacić za pozostałe egzemplarze - sytuacja prowadząca do zguby.“

Wybór żółwia cuora na „Zwierzę roku” ma na celu umożliwienie przeżycia 13 gatunkom należącym do tej rodziny. Także Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec wspiera tę akcję: Cieszymy się, iż jako część wspólnoty ogrodów zoologicznych możemy zrobić coś dla tego silnie zagrożonego gatunku. My także pragniemy w przyszłości hodować gatunek coura - mówi dyrektor Dr Sven Hammer  - Mamy nadzieję, iż wielu naszych gości wesprze ten fascynujący gatunek zwierząt datkiem i przez to przyczyni się do jego przeżycia na wolności!

Za pośrednictwem plakatów rozwieszonych w różnych miejscach pragniemy zwrócić uwagę gości na ich problem. Na stronie www.zootierdesjahres.de można znaleźć sporo informacji na ten temat. Żółw coura reprezentuje rodzinę bataguridae – żółwie ze Starego Świata, natomiast w Naszym Zoo można zobaczyć dwa żółwie reprezentujące Nowy Świat: żółwia czerwonolicego oraz żółwia żółtolicego. Partnerzy projektu, do których obok ZGAP zaliczają się także Deutsche Tierpark-Gesellschaft – DTG (Niemieckie Stowarzysznie na Rzecz Parków Zwierząt), Verband der Zoologischen Gärten – VdZ (Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych) oraz Gemeinschaft der Zooförderer – GDZ (Wspólnota Mecenasów Zoo) w najbliższym czasie wesprą finansowo dwa programy mające na celu zachowanie przy życiu żółwia coura. Jednym z tych programów jest wsparcie Międzynarodowego Centrum Ochrony Żółwi -IZS, z siedzibą w Münster, które od 2003 roku skutecznie hoduje dziewięć gatunków z rodziny cuora. Centrum odniosło wybitny sukces w hodowli gatunku Cuora zhoui: 70 % światowych zasobów urodziło się w Münster. Poprzez przekazywanie zwierząt oraz publikacji doświadczeń w hodowli tego gatunku centrum wspiera budowę kolejnych hodowli mających na celu odbudowę gatunku.

Drugi program wpierać będzie Angkor Centre for Conservation of Biodiversity (ACCB) w Kambodży. W warunkach zbliżonych do naturalnych wyhodowano tam blisko 100 młodych żółwi sundajskich (Cuora amboinensis). Teraz pozostało tylko wypuszczenie zwierząt na wolność w bezpiecznym dla nich rejonie. Środki finansowe pochodzące z kampanii „Zwierzę roku“ mają zapewnić możliwie dobre warunki dla zachowania tych gatunków oraz monitorowanie działań.

Podczas wyboru gatunku na „Zwierzę roku“ ZGAP bierze pod uwagę gatunki zwierząt zagrożonych, które dotychczas nie były w centrum uwagi. Już wielokrotnie gatunki wymierały niezauważalnie – ponieważ wiedza o nich była niewystarczająca, bądź potrzeba ich zachowania nie uzyskała wystarczającej aprobaty. Aby możliwie efektywnie zapobiegać wymieraniu poszczególnych gatunków zwierząt zagrożonych, zjednoczone zostaną działania partnerów projektu na terenie objętym zagrożeniem wraz z pracą ogrodów zoologicznych pracujących na rzecz ochrony gatunku. Gdyby nie ich wkład w zachowanie gatunków oraz działania edukacyjne, mające na celu uświadamianie milionów gości rocznie, w przeszłości wymarłoby ponad 50 gatunków kręgowców.


Pomóżcie żółwiom coura, one potrzebują Waszego wsparcia!
Zoologische Gesellschaft für Arten- und Populationsschutz e.V. (ZGAP)
http://www.zootier-des-jahres.de/
Kontakt: [email protected]
Konto Volksbank im Unterland Volksbank im Unterland
IBAN: DE21620632630054550041 BIC: GENODES1VLS Gläubiger-ID: DE82ZZZ00000022840 Tytułem: Zootier des Jahres
Foto: Dyrektor Naszego Zoo Dr Sven Hammer z żółwiem coura w Zoo Muenster
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Autor: Zoo Görlitz
comments powered by Disqus