Piątek, 22 czerwca 2018r.

Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Strona główna / Blogi / Lubańska Noc Bibliotek

Lubańska Noc Bibliotek

Lubańska Noc Bibliotek

Jest jeden dzień w roku, kiedy Biblioteka cały wieczór i całą noc tętni życiem, a w oknach Ratusza można zobaczyć światła i przebiegające od czasu do czasu dzieci. To Noc Bibliotek, która w tym roku odbyła się 9 czerwca.

W tegorocznej Nocy Bibliotek wzięły udział dzieci oraz miłośnicy gier fantasy i RPG. Akcję zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka dla każdego” (priorytet: Partnerstwo dla książki). Jak zwykle na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci wzięły udział w sesji zdjęciowej „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”, którą prowadziła pani Barbara Krupa. Każdy uczestnik samodzielnie wybrał książkę, z którą został sfotografowany w taki sposób, aby wybrana pozycja zasłaniała twarz lub część ciała. W efekcie otrzymaliśmy złudzenie prezentujące kreatywne i zabawne połączenie osoby z ukrytym książkowym alter ego. Wykonane zdjęcia zaprezentujemy już niedługo...

Kolejną część Nocy stanowiła gra miejska „Na błysk latarki”, którą zorganizowaliśmy wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego – Komendą Hufca w Lubaniu. Dzieci uczestniczące w grze za pomocą wehikułu czasu przeniosły się do roku 1918, aby zdobyć ukrytą przez wroga flagę Polski. Stawką w grze była niepodległość naszego kraju. Aby dotrzeć do kryjówki wroga, dzieci musiały rozwiązać wiele zadań czekających na nie na specjalnie przygotowanych w centrum Lubania stanowiskach. Zadania nie należały do najłatwiejszych. Należało wykraść strażnikom tajną wiadomość, odszukać i odczytać zaszyfrowane informacje, pokonać „ścieżkę zdrowia”, opatrzyć obrażenia wojenne, a nawet… rozminować pole…
Na stanowiskach czekali pracownicy Biblioteki oraz harcerze. Grupa uczestników podążających po 22:00 ulicami miasta z latarkami oraz poszukujących strzałek wskazujących drogę wzbudzała zainteresowanie. Wszyscy rozwiązali zadania poprawnie i odszukali ukrytą flagę, która znalazła honorowe miejsce – pojawiła się w oknie Ratusza.

Po tak intensywnym czasie przyszła pora na odpoczynek przy filmie. Niektórzy zasnęli baaardzo późno, bo o… 5:00 nad ranem! Starsi – gracze RPG – spędzili wieczór i noc w Sali Ślubów, gdzie z pasją rozgrywali kolejne etapy gier.

Trzecia już Noc Bibliotek zakończyła się o 8:00 w niedzielę. Najmłodsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz biało – czerwone opaski. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz współorganizatorom. Dziękujemy również Pizzerii Marezo oraz Piekarnictwu Jan i Teresa Wójcik s. c. Pamiętamy oczywiście o rodzicach. Dziękujemy za zaufanie i powierzanie nam co roku swoich pociech.

Do zobaczenia za rok!

Autor: MiPBP
comments powered by Disqus