Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Foto / Noble Jump na poligonach w Świętoszowie

FOTOGALERIA

Noble Jump na poligonach w Świętoszowie

Dziś na poligonach w okolicach Żagania i Świętoszowa kończą się ćwiczenia szpicy NATO pod nazwą Noble Jump. Ćwiczenia te rozgrywały się w dniach 9-19 czerwca, a scenariusz szkolenia obejmuje reagowanie na zagrożenia hybrydowe. Bierze w nich udział ok. 2,1 tys. żołnierzy z 9 krajów, m.in. z Polski, Belgii, Czech, Niemiec, Holandii, Norwegii, Litwy, Węgier i USA. Jest to jedno z przedsięwzięć organizowanych w czerwcu przez Sojusz pod wspólnym kryptonimem Allied Shield (Sojusznicza Tarcza). Żołnierze szkolą się także podczas manewrów „Saber Strike-15” oraz „Baltops”.

Ustanowienie na początku bieżącego roku Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF, czyli tzw. Szpicy) to największe wzmocnienie kolektywnej obrony, będącej istotą NATO. 

Szpica jako część większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF), stanowi element szerszego planu Sojuszu, w reakcji  na obecne wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO. Ćwiczenie NOBLE JUMP będzie pierwszym, podczas którego tzw. Szpica NATO zostanie poddana praktycznemu sprawdzeniu w maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych warunkach poligonowych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie jej słabych i mocnych stron. W drugiej połowie 2015 i w 2016 roku NATO, na podstawie wypracowanych wniosków, przeprowadzi kolejne ćwiczenia, których celem będzie udoskonalenie koncepcji VJTF, jako części Sił Odpowiedzi NATO.

Obecność wojsk z innych państw NATO w Polsce jest dowodem na trwałość Sojuszu i zobowiązań, jakie wynikają z bycia jego częścią, w tym gotowości do przyjścia sobie wzajemnie z pomocą, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zintensyfikowanie ćwiczeń wielonarodowych jest też wymiernym efektem realizacji postanowień z Newport. 

*****

Ćwiczenie NOBLE JUMP jest jednym z wielu przedsięwzięć szkoleniowych, jakie Sojusz przeprowadzi w czerwcu pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). M.in. obok NOBLE JUMP odbędą się w Rumunii ćwiczenia TRIDENT JOUST sprawdzające potencjał NRF. Równolegle na Bałtyku prowadzone będą ćwiczenia: BALTOPS. To, oraz kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe w tym roku zjednoczą pod sztandarem NATO blisko  14 tys. żołnierzy z 19 krajów Sojuszu i 3 krajów partnerskich Wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.

Foto:  st. chor. sztab. Arkadiusz Dwulatek, st. chor. Waldemar Młynarczyk (Combat Camera DO RSZ), st. chor. Rafał Mniedło (11 DKPanc.)

Autor: dgrsz.mon.gov.pl/red.
comments powered by Disqus