Środa, 15 sierpnia 2018r.

Imieniny: Napoleona, Stelii

Strona główna / Foto / Czocha w ogniu

Powiatowe ćwiczenia

Czocha w ogniu

Dzisiejszego poranka dyżurny PSP w Lubaniu otrzymały zgłoszenie, że płoną pomieszczenia nad częścią hotelową Zamku Czocha w Leśnej. Kiedy pierwsze jednostki dotarły na miejsce ewakuowano już większość hotelowych gości. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń powiatowych, które przeprowadzane są raz do roku. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

W dniu dzisiejszym odbywają się ćwiczenia powiatowe, które mamy obowiązek przeprowadzać przynajmniej raz w roku – mówi Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Lubaniu  st.bryg. Roman Mroczkowski - W tym roku postanowiliśmy sprawdzić jak jednostki poradzą sobie w razie zagrożenia na Zamku Czocha, który jest obiektem zabytkowym o dużym zagrożeniu pożarowym, szczególnie chodzi tutaj o ewakuację ludzi. Dodatkowo jest to bardzo trudny obiekt mimo, że znajduje się nad jeziorem, z dostarczeniem wody do niektórych miejsc są bardzo duże kłopoty, akcji nie ułatwiają również drewniane schody.

Scenariusz ćwiczeń składał się z kilku epizodów. Pierwszym epizodem było gaszenie wieży, od której rozpoczął się pożar. Kolejny epizod to ewakuacja ludzi i poszkodowanych, oraz przekazanie ich pogotowiu. Trzeci epizod zakładał dostarczenie wody z kilku źródeł w tym z dużej odległości. Jednak, aby to zrobić konieczne było ściągnięcie z Jeleniej Góry samochodu wężowego, który rozkłada węże na duże odległości i dysponuje specjalistyczną pompą wysokiej wydajności, zdolną podawać 8m3 wody na minutę. Na plaży Ośrodka Wypoczynkowego Czocha strażacy ustawili pompę wysokiej wydajności, następnie rozłożyli 1300m węża 110mm i podali nim wodę do dwóch działek wodnych, usytuowanych na zamkowym dziedzińcu.

W ćwiczeniach udział wzięły wszystkie jednostki OSP z powiatu lubańskiego, Jednostki PSP z Lubania oraz dwie jednostki spoza terenu, SP Gaz z Wałbrzycha, który ładuje butle tlenowe i wspomniany już samochód wężowy Jeleniej Góry wraz z pompą wysokiej wydajności. Łącznie w ćwiczeniach brało udział około 20 wozów strażackich.

Autor: red
comments powered by Disqus