Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Foto / Patriotycznie w Lubaniu

Fotogaleria

Patriotycznie w Lubaniu

W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja na Osiedlu Piastów odbył się uroczysty przemarsz do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba w Lubaniu.

Trzeciego maja obchodzimy podwójną uroczystość - Święto Narodowe Trzeciego Maja i Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tradycyjnie, na Osiedlu Piastów w przemarszu uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna, poczty sztandarowe przedstawicieli szkół, instytucji, organizacji kombatanckich i służb mundurowych oraz samorządowcy z Lubania. Po raz drugi na lubańskich obchodach pojawiła się poseł na Sejm RP Ewa Szymańska.
 
Przemarsz pod batutą dyrygenta olszyńskiej orkiestry dętej zakończyło złożenie kwiatów pod Krzyżem Chrystusa Króla. Następnie wierni udali się do świątyni, gdzie odbyła się msza święta. W tegorocznej uroczystości ponownie jak w roku ubiegłym nabożeństwo zakończyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
 
- Uchwalenie konstytucji 226 lat temu było jednym z nielicznych wydarzeń w naszej historii, które budziły potężny powszechny entuzjazm - mówił burmistrz, Arkadiusz Słowiński. - Inspirował on do tworzenia pieśni zarówno w czasie obrad Sejmu Wielkiego, jak i wiele lat później. Słowa i melodie tych utworów pozwoliły przenieść wielką radość przodków do czasów współczesnych. Dzięki temu otrzymujemy możliwość odczuwania emocji ludzi sprzed wieków. Korzystajmy zatem z tej okazji, śpiewajmy i przywołujmy radosną atmosferę wiosny 1791 r. - zapraszał do aktywnego uczestnictwa włodarz.
 
„Miejcie nadzieję” Adama Asnyka, ale też bardziej znane utwory takie jak „Wojenko, wojenko”, „Legiony” czy „Pałacyk Michla” zaprezentowała zgromadzonym grupa muzyczna działająca przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Dzięki rozdanym z inicjatywy Urzędu Miasta Lubań patriotycznym śpiewnikom, w wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy z wiernych, co spotkało się z pozytywnym odzewem. Poseł E. Szymańska podkreślała, że równo rok temu zachwyciła się uroczystością w Lubaniu i nie wyobrażała sobie, że w tym roku może w niej nie uczestniczyć. 
 
Na wspólne obchody lubanian zapraszali Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński i Starosta Powiatu Lubańskiego, Walery Czarnecki.
Autor: ŁCR
comments powered by Disqus