Piątek, 22 czerwca 2018r.

Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Strona główna / Gmina wiejska Lubań / Gmina wymieni żarówki

Gmina Lubań

Gmina wymieni żarówki

Gmina wymieni żarówki

zdjęcie ilustracyjne

Foto: eLuban.pl

Gmina wiejska Lubań wybuduje 12 kilometrów nowego oświetlenia ulicznego, jednocześnie zmodernizuje istniejące latarnie. Inwestycja będzie kosztowała gminę niemal 300 tys. zł i zwróci się w ciagu dwóch lat.

Łączne wydatki na oświetlenie gminy w 2017 roku wyniosły 368 020,89 zł. To spore obciążenie dla gminnego budżetu, aby zmniejszyć te ciągle rosnące koszta gmina wiejska Lubań podjęła decyzję o czasowych wyłączeniach latarni i modernizacji oświetlenia dróg i miejsc publicznych.

Latarnie uliczne bedą wyłaczane w godzinach od 24 do 5 rano, co przyniesie realną oszczędność w opłatach za energię elektryczną. To rozwiązanie jest jednak tylko częścią większego planu. Z wyliczeń urzędu wynika, że najbardziej optymalnym rozwiazaniem będzie wymiana oświetlenia na ledowe. Dlatego przez najbliższe kilka miesięcy gmina wymieni około 800 żarówek i wybuduje 12 kilometrów nowego ledowego oświetlenia. Po zakończeniu inwestycji redukcja zużycia energii wyniesie ponad 50% z 308.880 kW do 138.060 kW.

Nie tylko koszty utrzymania drogowych instalacji świetlnych zmniejszą się o połowę. Energooszczedne ledowe źródła światła spowodują również redukcję emisji dwutlenku węgla, co przełoży się bezpośrednio na jakość środowiska. Przez najbliższe cztery miesiące gmina będzie realizować inwestycję, jej koszty mają się zwrócić w ciagu dwóch lat, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na przywrócenie oświetlenia w godzinach nocnych i inne potrzebne inwestycje. Ważne, że ralizacja zadania nastąpi w całości z budżetu gminy, aby nie generować dodatkowych kosztów w postaci odsetek od kredytu itd.

Zestawienie zużycia i kosztów oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Lubań

 

Autor: red.
comments powered by Disqus