Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / Gospodarka / UOKiK wykrył zmowę firm z naszego regionu

Kara w łącznej wysokości ponad 133 tys. zł.

UOKiK wykrył zmowę firm z naszego regionu

UOKiK wykrył zmowę firm z naszego regionu

Foto: pixabay.com

UOKiK wykrył zmowę przetargową trzech przedsiębiorców z naszego regionu. Jedna z firm swą siedzibę ma w Zarębie, dwie pozostałe w Zgorzelcu. Niedozwolone porozumienie dotyczyło zamówień publicznych na wykonywanie prac budowlano-remontowych. Poszkodowani to miasto i gmina Zgorzelec, ZDP w Lwówku Śląskim oraz tamtejszy powiat. Kary nałożone przez urząd na nieuczciwych przedsiębiorców wyniosły ponad 130 tys. złotych.

W komentarzu Prezesa UOKiK Marka Niechciała czytamy: Uczestnicy porozumienia to podmioty z woj. dolnośląskiego: Zakład Ogólnobudowlany Instalatorstwo Elektryczne Ireneusz Nowosza, Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa Roberto oraz Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa Elektrobud.

Postępowanie w tej sprawie wykazało, że przedsiębiorcy wpłynęli na wynik co najmniej czterech przetargów organizowanych w 2015 roku. Poszkodowane były instytucje publiczne z woj. dolnośląskiego: Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim, powiat lwówecki  oraz miasto i gmina Zgorzelec.

Jak wynika z ustaleń UOKiK, przedsiębiorcy zastosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Początkowo składali kilka, niekompletnych propozycji. Jeżeli okazywały się one najniższymi w przetargu, wówczas zwycięzca nie uzupełniał braków, aby umożliwić wybór droższej oferty innego uczestnika zmowy.

Dokumenty dostarczane były jedynie, kiedy zamówienie mógł zdobyć przedsiębiorca spoza porozumienia. O zmowie świadczy również m.in. składanie ofert jednocześnie i przez tę sama osobę, posługiwanie się tymi samymi referencjami, czy też występowanie jako podwykonawca zwycięzcy przetargu przez podmiot, który pierwotnie złożył najkorzystniejszą ofertę, ale nie uzupełnił braków w dokumentacji.

Niedozwolonym działaniom mogły też sprzyjać powiązania rodzinne pomiędzy uczestnikami zmowy. Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert.

- Efektem braku konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami jest z reguły podwyższenie ceny. Tym samym niedozwolona praktyka mogła spowodować zwiększenie wydatków z publicznych pieniędzy przez poszkodowane instytucje – mówi Prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Na uczestników porozumienia została nałożona kara finansowa w łącznej wysokości ponad 133 tys. zł. Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa Roberto – 77 016,72 zł Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa Elektrobud – 33 020, 28 zł Zakład Ogólnobudowlany Instalatorstwo Elektryczne Ireneusz Nowosza – 23 893,93 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Autor: UOKiK
comments powered by Disqus