Wtorek, 22 maja 2018r.

Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty

Strona główna / Gospodarka / Tysiące przedsiębiorców mogą stracić firmy

Uwaga!

Tysiące przedsiębiorców mogą stracić firmy

Tysiące przedsiębiorców mogą stracić firmy

Foto: pxhere.com

Z końcem tygodnia ponad 100 tys. firm zarejestrowanych w Polsce może zostać wykreślonych z CEDIG. Wszystko za sprawą obowiązku, o którym mało kto pamiętał.

Od 2001 roku wprowadzono obowiązek podawania numeru PESEL przy wszelkich wpisach do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), wcześniej takiego obowiązku nie było. W 2016 roku, aby uporządkować system ustawodawca dał przedsiębiorcom dwa lata na uzupełnienie danych. Termin ten mija właśnie 19 maja 2018 roku.

W związku z tym ten kto rejestrował działalność przed rokiem 2001, a nie podał urzędnikom swojego numeru PESEL straci firmę, tak przynajmniej stanowi ustawa.

To oznacza kolosalne kłopoty. Ludzie będą narażeni na kilkutysięczne grzywny za prowadzenie biznesu bez rejestracji, stracą tytuł do ubezpieczeń społecznych, więc nie dostaną nic w razie choroby, postępowania wobec nich będzie mógł wszcząć fiskus. I wreszcie, zapewne stracą wiele kontraktów, bo partnera handlowego nie będzie interesowało to, dlaczego ktoś został wykreślony – wyjaśnia dla Dziennika Gazeta Prawna adwokat Radosław Płonka, ekspert prawny BCC.

Według Jerzego Kozdronia, byłego wiceministra sprawiedliwości problem ten może dotyczyć ponad 100 tys firm. Innego zdania są eksperci, według których do dziś wpisów nie uzupełniło około 235 tys. przedsiębiorców. Problem ten dotyczy najczęściej przedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność przed laty i prowadzą biznesy unikając urzędów jak ognia.

Urzędnicy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii tam gdzie mogli sami uzupełnili numery PESEL i przekonują, że wykreślane będą jedynie „martwe podmioty”, czyli osoby nie prowadzące już działalności gospodarczej. Specjaliści podkreślają jednak, że przepis jest jednoznaczny i urzędnicy będą zobowiązani wyrzucić z CEIDG wszystkie podmioty, które nie uzupełniły danych.

Szerzej o problemie przeczytacie na stronach Dziennik Gazeta Prawna

Autor: red.
comments powered by Disqus