Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

Strona główna / Gospodarka / Rekordowo niska stopa bezrobocia

Kraj i powiat

Rekordowo niska stopa bezrobocia

Rekordowo niska stopa bezrobocia

Czerwiec to kolejny miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy zarejestrowanych było 182,6 tys. osób mniej niż przed rokiem. Liczba osób bezrobotnych spadła poniżej miliona do 969 tys. - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

W czerwcu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 33,1 tys. w porównaniu z majem br. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w woj. warmińsko - mazurskim (4,8 proc.), zachodniopomorskim (4,7 proc.) oraz lubuskim (4,4 proc.). 

„Walkę z bezrobociem toczymy wielotorowo. Przygotowaliśmy nową ustawę o rynku pracy. Pracujemy by sytuacja polskich rodzin poprawiała się także w obszarze rynku pracy" - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Firmy chętnie zatrudniają nowych pracowników. W czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 137,4 tys. ofert miejsc pracy i aktywizacji zawodowej.

W których regionach zgłoszono najwięcej miejsc pracy?

Na Mazowszu (18,08 tys.), na Śląsku (16,9 tys.) oraz na Dolnym Śląsku (16,1 tys.). Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do maja zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc.

Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim (o 0,5 pkt. proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 pkt. proc.).

Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 1,1 punktu procentowego niższa niż rok temu. „Począwszy od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w czerwcu nie był tak niski, natomiast identyczny poziom stopy bezrobocia po raz ostatni odnotowano w listopadzie 1990 r. Optymistyczne informacje mamy z województwa warmińsko - mazurskiego, w którym stopa bezrobocia jest najwyższa. Spadek bezrobocia jest tu największy" - dodała minister Rafalska.

Tylko województwo warmińsko - mazurskie ma stopę bezrobocia dwucyfrową, w pozostałych województwach wartość ta nie przekracza 9%. W czterech województwa nie przekracza ona wartości 5%: w wielkopolskim (3,3 proc.), śląskim (4,6%), małopolskim (4,8%) oraz pomorskim (4,9%).

Powiat Lubański

W powiecie lubańskim porównując styczeń do czerwca tego roku liczba osób bezrobotnych spadła o 234 osoby. W Świeradowie-Zdroju jako jedynej gminie w powiecie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych, porównując styczeń do czerwca przybyło ich aż 17 %.

Pozostałe gminy odnotowały w tym okresie spadki. Najwięcej bezrobotnych ubyło w: 
Gminie Lubań 23,1 %,
Gminie Leśna 19,4 %,
Gminie Palterówka 18 %,
Gminie Miejskiej Lubań 16,5 %
Gminie Olszyna 11,9 %
Gminie Siekierczyn 8,1 %.

W czerwcu br. w powiecie stopa bezrobocia wynosiła 8,2 % i była niższa o 22.6 punktu procentowego niż w czerwcu ubiegłego roku, gdy wynosiłą 10,1 %.

Autor: mp/red.
comments powered by Disqus