Sobota, 24 marca 2018r.

Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Foto i wideorelacja z poszukiwań sztolni pod Kamienną Górą

Sukces grupy eksploracyjnej w Lubaniu

O istnieniu poniemieckich sztolni w Lubaniu mówiło się od wielu lat. Do dzisiejszego dnia, nie było jednak wiadomo ile tuneli udało się wydrążyć Niemcom przed zakończeniem II wojny światowej i w jakim są stanie. Dziś poznaliśmy odpowiedź na część pytań.

czytaj więcej

Nowy zabytek w lubańskim muzeum

Litografia kościoła w Rudzicy

Muzeum Regionalne w Lubaniu weszło dziś w posiadanie rzadkiej litografii, przedstawiającej kościół katolicki w Rudzicy. W tej chwili jest to najstarsze znane przedstawienie graficzne tamtejszej świątyni.

czytaj więcej

Wideo i fotorelacja

Tablica ku czci ostatniego niemieckiego proboszcza parafii w Uniegoszczy

W niedzielę, 25 lutego minęła dokładnie 73. rocznica mordu dokonanego przez sowieckiego żołnierza na ks. Erichu Kalisie, ostatnim niemieckim proboszczu katolickiej parafii w Uniegoszczy. Tego dnia, upamiętniając śmierć duchownego, odprawiono uroczystą mszę świętą połączoną z odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Homilię w języku polskim (wideo) wygłosił wikariusz generalny diecezji Goerlitz ks. dr Alfred Hoffmann.

czytaj więcej

Prace mają ruszyć w pierwszej połowie marca

Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Trwają przygotowania do przeprowadzenia odwiertów, których celem jest spenetrowanie zasypanych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. Pierwszy etap prac został już wykonany. W kolejnym do parku nad sztolniami przyjedzie potężna wiertnica, dzięki niej eksploratorzy zamierzają spenetrować niedostępne chodniki.

czytaj więcej

Niesamowite znalezisko

Silnik rakietowy na Zamku Czocha

Zamek Czocha kryje wiele tajemnic, które co jakiś czas rozgrzewają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i historyków. Jak się okazuje, jedną z nich udało się odkryć w 2015 roku. Jednak głośno o niej zrobiło się dopiero dzisiaj, kiedy znalazcy ustalili co właściwie zostało odkryte.

czytaj więcej

Echa przeszłości

Marzec 1945 nad Kwisą, Radogoszcz

Radogoszcz i położony tuż za rzeką Kwisą Nawojów Śląski – to dwie z kilkunastu wsi, wchodzących w skład obecnej gminy Lubań. Od wieków przenikały się tu rozmaite wpływy polityczne, społeczne i kulturowe. Ślady ludzkiego osadnictwa na tym terenie w przestrzeni czasowej sięgają XIII wieku, czego świadectwem są między innymi grodziska. Jedno z nich zlokalizowane jest w Nawojowie Śląskim.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Zofia Mazurowicz

  żyła 72 lat

  Zm. 21.03.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 26.03.2018 o godz. 13:00

  W kaplicy na cmentarzu w Lubaniu

  O czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku rodzina

  Pogrzeb organizuje firma AGES Lubań