Piątek, 20 lipca 2018r.

Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Małgorzaty

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Wyniki pierwszych badań

Co kryją bazaltowe sztolnie?

Na zdjęciach z lubańskich sztolni widać najprawdopodobniej wagonik, tory oraz drobne niezidentyfikowane przedmioty. Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca przedstawiła dziś wyniki badań przeprowadzonych przy użyciu kamer w sztolniach pod parkiem na Kamiennej Górze w Lubaniu.

czytaj więcej

Wideo i fotorelacja

Co znaleziono w studni? Prezentacja artefaktów

Początkowo chcieliśmy utrzymać znalezisko w tajemnicy, ale się nie udało i zrobiła się wokół tego burza. Tymi słowy konferencję dotyczącą znaleziska przy ul. Piramowicza w Lubaniu rozpoczął Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W studni pochodzącej z XIX wieku znaleziono m.in. 19 bagnetów, 15 szabel i pałaszy oraz wiele innych eksponatów.

czytaj więcej

Foto i wideorelacja z poszukiwań sztolni pod Kamienną Górą

Sukces grupy eksploracyjnej w Lubaniu

O istnieniu poniemieckich sztolni w Lubaniu mówiło się od wielu lat. Do dzisiejszego dnia, nie było jednak wiadomo ile tuneli udało się wydrążyć Niemcom przed zakończeniem II wojny światowej i w jakim są stanie. Dziś poznaliśmy odpowiedź na część pytań.

czytaj więcej

Nowy zabytek w lubańskim muzeum

Litografia kościoła w Rudzicy

Muzeum Regionalne w Lubaniu weszło dziś w posiadanie rzadkiej litografii, przedstawiającej kościół katolicki w Rudzicy. W tej chwili jest to najstarsze znane przedstawienie graficzne tamtejszej świątyni.

czytaj więcej

Wideo i fotorelacja

Tablica ku czci ostatniego niemieckiego proboszcza parafii w Uniegoszczy

W niedzielę, 25 lutego minęła dokładnie 73. rocznica mordu dokonanego przez sowieckiego żołnierza na ks. Erichu Kalisie, ostatnim niemieckim proboszczu katolickiej parafii w Uniegoszczy. Tego dnia, upamiętniając śmierć duchownego, odprawiono uroczystą mszę świętą połączoną z odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Homilię w języku polskim (wideo) wygłosił wikariusz generalny diecezji Goerlitz ks. dr Alfred Hoffmann.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Henryk Kocniowski

  żył 62 lat

  Zm. 18.07.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 23.07.2018 o godz. 13:00

  Na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu przy ul. Wrocławskiej

  o czym zawiadamia pogrążona w smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje ZGiUK Lubań