Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Prace mają ruszyć w pierwszej połowie marca

Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Trwają przygotowania do przeprowadzenia odwiertów, których celem jest spenetrowanie zasypanych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. Pierwszy etap prac został już wykonany. W kolejnym do parku nad sztolniami przyjedzie potężna wiertnica, dzięki niej eksploratorzy zamierzają spenetrować niedostępne chodniki.

czytaj więcej

Niesamowite znalezisko

Silnik rakietowy na Zamku Czocha

Zamek Czocha kryje wiele tajemnic, które co jakiś czas rozgrzewają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i historyków. Jak się okazuje, jedną z nich udało się odkryć w 2015 roku. Jednak głośno o niej zrobiło się dopiero dzisiaj, kiedy znalazcy ustalili co właściwie zostało odkryte.

czytaj więcej

Echa przeszłości

Marzec 1945 nad Kwisą, Radogoszcz

Radogoszcz i położony tuż za rzeką Kwisą Nawojów Śląski – to dwie z kilkunastu wsi, wchodzących w skład obecnej gminy Lubań. Od wieków przenikały się tu rozmaite wpływy polityczne, społeczne i kulturowe. Ślady ludzkiego osadnictwa na tym terenie w przestrzeni czasowej sięgają XIII wieku, czego świadectwem są między innymi grodziska. Jedno z nich zlokalizowane jest w Nawojowie Śląskim.

czytaj więcej

Spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim

Wspomnienie o Lucjanie Kopciu

Już w najbliższy piątek Stowarzyszenie „Siódme Niebo” zaprasza na spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim, poświęcone jego najnowszej książce „Szpital leśny AK 665”. Autor przybliży nieznane epizody wojenne z życia doktora Lucjana Kopcia, wybitnego lekarza i organizatora służby zdrowia w Leśnej i Lubaniu, budowniczego lubańskiego szpitala rejonowego, oddanego do użytku równo 30 lat temu.

czytaj więcej

Foto wycieczka po ruinie kościoła filialnego pw. NMP w Kościelniku Średnim

Najstarsza świątynia na Dolnym Śląsku

Rozpoczynają się prace konserwatorskie zabytkowego hełmu wieży zrujnowanego kościoła filialnego p.w. Najświętszej Marii Panny w Kościelniku Średnim. Według niektórych to najstarszy kościół na Dolnym Śląsku.

czytaj więcej

Akcja T4 w Lubaniu

W niemieckim Lubaniu zabijano będących „ciężarem” dla społeczeństwa

Historia naszego miasta nieustannie mnie zaskakuje. Szczególnie interesujące, a nawet tajemnicze są losy Lubania podczas II wojny światowej. Tu ulokowano bowiem m.in. tajne zakłady radarowe Gema Werke, założono przymusowe obozy pracy i kuto podziemne sztolnie na Kamiennej Górze. Gród nad Kwisą odegrał też istotną rolę w niemieckiej Akcji „Noc i Mgła ” (niem. „Nacht und Nebel”). Niedawno dotarłem do informacji, że inna hitlerowska tajna „Akcja T4” (niem. „Aktion T4”) również miała miejsce w Lubaniu. Był to program realizowany w III Rzeszy w latach 1939-1944, polegający na zabijaniu osób niepełnosprawnych, będących „ciężarem” ekonomicznym dla społeczeństwa.

czytaj więcej

Wnętrza, które widziało niewielu

Foto wycieczka po Domu Solnym

Mimo że to jeden z najstarszych i największych zabytków Lubania, mało kto miał okazję oglądać jego wnętrze. Dzięki uprzejmości Tomasza Bernackiego możemy Państwu pokazać jak wygląda wnętrze budynku oraz więźba, która w skali kraju jest jedną z nielicznych, do dziś zachowanych konstrukcji tego typu.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Tadeusz Lewandowski

  żył 57 lat

  Zm. 13.05.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 21.05.2018 o godz. 14:00

  W kościele w Zarębie

  O czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku rodzina

  Pogrzeb organizuje firma AGES Lubań Skrzyński