Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Pradawny obrzęd światła na Potoku Starolubańskim

Wśród wielu przeglądanych przeze mnie tekstów archiwalnych o Lubaniu natrafiłem na krótką informację o zachowanej w naszym mieście tradycji związanej z Wielkim Tygodniem przed Wielkanocą. Autor, Jan Horčanski, serbski historyk nauczający w końcu XVIII wieku w gimnazjum w Gőrlitz, zauważył, iż w Lubaniu w tzw. Grűner Donnerstag (Wielki Czwartek) jest kultywowany zwyczaj puszczania ogni na wodzie (Lichterfortschicken)1.

czytaj więcej

Margarete Junge

Projektantka z Lubania

Margarete Junge, znana w Niemczech projektantka mebli i dzieł rzemiosła artystycznego urodziła się w 1874 roku. Większość źródeł jako miejsce jej urodzenia podaje Drezno, a tymczasem wybitna przedstawicielka sztuki przyszła na świat w Lubaniu. Sobotnie popołudnie lubańscy regionaliści działający przy Muzeum Regionalnym w Lubaniu spędzili z Margarete Junge. Sylwetkę projektantki pochodzącej z Lubania przedstawił Jürgen Vietig, współautor książki o znanej lubaniance.

czytaj więcej

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Skutki Wielkiej Wojny na lubańskiej ziemi

Pierwsza wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Działania wojenne Wielkiej Wojny nie dotknęły bezpośrednio Dolnego Śląska, a co za tym idzie Lubania, jednak okres lat 1914 – 1918 wpłynął i tak zasadniczo na życie mieszkańców miasta.

czytaj więcej

Nowa wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu

Pochówki popłodowe - interesujący zwyczaj dawnych lubanian

Lubańskie muzeum pokazało nową wystawę, wspaniałą kolekcję ceramicznych naczyń znalezionych w piwnicach dawnych domostw. Ich historia i znaczenie to fascynująca opowieść z dreszczykiem. Jej tematem jest lęk przed podmianą dziecka przez demoniczne moce.

czytaj więcej

Pierwszy etap prac zakończony

Ambona w nowej odsłonie

W kościele parafialnym Narodzenia NMP w Uniegoszczy znajduje się piękna barokowa ambona, która ze względu na stan techniczny latami nie była używana do głoszenia kazań. W ubiegłym roku udało się pozyskać środki na renowację zabytkowego kosza ambony. Dziś jej część zachwyca swoim wyglądem. Niestety wciąż trwa poszukiwanie środków na II etap prac, który obejmie baldachim ambony.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Tadeusz Lewandowski

  żył 57 lat

  Zm. 13.05.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 21.05.2018 o godz. 14:00

  W kościele w Zarębie

  O czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku rodzina

  Pogrzeb organizuje firma AGES Lubań Skrzyński