Środa, 25 kwietnia 2018r.

Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Baszta Bracka

Nie ma drugiej, tak charakterystycznej dla Lubania budowli, jak Baszta Bracka. Dominująca w południowej części starego miasta 45-metrowa, kamienna wieża jest prawie tak stara, jak osada nad Kwisą. Przetrwała ona wszelkie zawirowania dziejów: oblężenia, podpalenia, wyburzania fortyfikacji miejskich i pancerną bitwę o miasto w 1945 r.

czytaj więcej

Lubański Tryptyk

Okres wojennej zawieruchy spowodował, iż wiele zabytków lubańskich uległo zniszczeniu. Wśród nich były nie tylko obiekty budowlane, z których wiele zostało wyburzonych do lat 60-tych, ale także zabytki ruchome. Spora część z tych zabytków została wywieziona, bądź ukryta przez samych Niemców, m.in. część klasztornych relikwiarzy, naczyń liturgicznych czy krucyfiksy ewakuowały magdalenki. Relikwiarz skrzynkowy „Pokłon Trzech Króli” z kościoła Panien (1470-1480 bądź z około 1600 roku) został ukryty w magazynku ewangelickiego kościoła w Kościelniku Średnim (Steinkirch) – znalazł się wśród najcenniejszych zabytków dolnośląskich, na słynnej liście Gűnthera Grundmanna. Lubańskie zabytki nie miały szczęścia także w okresie powojennym – były wywożone z miasta, większość eksponatów do dziś trudno zlokalizować, jak choćby wyposażenie muzeum miejskiego w Domu pod Okrętem. W związku z tym, iż sporemu zniszczeniu uległ Wrocław, w tym obiekty sakralne, część z lubańskich zabytków trafiło jako nowe wyposażenie tych kościołów, jak np. dzwony z lubańskiej wieży trynitarskiej na wieżę dzwonniczą katedry p.w. Jana Chrzciciela.

czytaj więcej

Skąd wzięły się nietypowe symbole?

Lubańska loża masońska "IZIS"

W kilku miejscach w naszym mieście bez problemu znaleźć możemy symbole, które na pierwszy rzut oka wydają się dziwne. Na budynkach w Lubaniu widnieją, bowiem np. ekierka czy kątomierz. 

czytaj więcej

Zagadki lubańskiej Kamiennej Góry cz. 1

Lubański złoty sen

Wiele miejscowości na Śląsku oraz Łużycach miało w swojej historii epizody związane z poszukiwaniem rzadkich minerałów i metali. Również i nasze miasto w XVI i XVIII wieku dotknęła „gorączka złota”, a jej miejscem była nasza Kamienna Góra. I bynajmniej nie chodziło o „czarne złoto”, jakim był dla miasta wydobywany tam od średniowiecza bazalt, lecz o poszukiwanie metali szlachetnych i kolorowych. Czy lubańscy mieszczanie odnaleźli poszukiwane rudy metali? Czy mieli szansę na ich znalezienie? Jaki był wynik tych poszukiwań? 

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubański Klasztor Sióstr Magdalenek

Już od XIV wieku Lubań dzieli swe losy z żeńskim klasztorem sióstr Magdalenek. Założycielem zakonu sióstr świętej Marii Magdaleny od Pokuty był pobożny kanonik imieniem Rudolf z Hildesheim, który około 1225 r. dawał w swoich domach schronienie moralnie zabłąkanym kobietom. Tutaj, poprzez odpowiednie nauki i wychowanie, nawracał je na chrześcijańską drogę.

czytaj więcej

Historyczne osobliwości Olszyny w Muzeum Regionalnym

Olszyna – matka rozsuwanego stołu i nie tylko

Olszyna to miasto wyjątkowe, choć w naszym regionie wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Jej ciekawą historię poznać można lepiej w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, gdzie do 27 marca prezentowana będzie wystawa „Historyczne Osobliwości Olszyny”.

czytaj więcej

Konferencja

„ZIEMIA LUBAŃSKA JEDNYM ZE „SCHRONÓW” III RZESZY”

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu serdecznie zapraszają mieszkańców Lubania, powiatu lubańskiego i regionu na konferencję pt. ZIEMIA LUBAŃSKA JEDNYM  ZE „SCHRONÓW” III RZESZY, która odbędzie się w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu (TRET, Rynek-Sukiennice 38) we wtorek 16 grudnia 2014 r.  o godzinie 17.30.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubańska Barbórka

Jak co roku 4. grudnia obchodzimy górnicze święto „Barbórkę”. Tradycje górnicze w Lubaniu i okolicach sięgają zamierzchłych czasów. Właściwie nie byłoby naszego grodu, gdyby nie pobliski kamieniołom „Kamienna Góra”, dostarczający skały bazaltowej do wzniesienia murów obronnych i ważniejszych miejskich budowli. 

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |  Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Eugenia Harasymowicz

  żyła 90 lat

  Zm. 22.04.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 26.04.2018 o godz. 11:00

  na Cmentarzu Komunalnym przy ul.Wrocławskiej w Lubaniu

  o czym zawiadamia Rodzina

  Pogrzeb organizuje ZGiUK Lubań