Wtorek, 24 kwietnia 2018r.

Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Zapomniany pomnik Św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu

Jadąc nowo oddanym traktem Adalberta Antera wzdłuż dawnego ogrodu klasztornego, możemy dostrzec pomiędzy pozbawionymi już liści drzewami tajemniczą figurę jakiejś postaci. Okazuje się, że na terenie ogrodu stoi całkowicie zapomniana rzeźba św. Jadwigi Śląskiej – najznamienitszej patronki Śląska.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Listopadowa bitwa pod Henrykowem Lubańskim w 1745 roku

Targi kolekcjonerskie wokół lubańskiego tretu bywają niekiedy bardzo interesujące. Na jednych z nich udało mi się wypatrzyć niezwykle ciekawą pracę wybitnego niemieckiego malarza batalisty Wernera Schucha (1843–1918). Wykonany w technice oleodruku obraz**, o wymiarach 70x90 cm, przedstawia pruskiego generała kawalerii Hansa Joachima von Ziethena na polu bitwy pod Henrykowem Lubańskim.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubański rynek

Trudna jest do ustalenia dokładna data lokacji miasta. Pierwsze wiarygodne źródło, wymieniające Lubań jako organizm miejski (,,civitas Luban”), pochodzi dopiero z 1268 roku. Wtedy zapewne lubański rynek był już w pełni ukształtowany. Wytyczono go w takim kształcie, jaki zachował się do chwili obecnej.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubański ratusz

Lubański ratusz jest bez wątpienia najpiękniejszym zabytkiem w naszym mieście. Jego górującą nad Starym Miastem majestatyczną sylwetkę utrwalano często na licznych obrazach, rycinach i fotografiach. W moich zbiorach znajdują się grafiki starego ratusza wykonane m.in. przez L. Danzigera, Th. Blätterbauera, A. Brucka i R. Schindlera. Najwięcej jednak zachowało się do naszych czasów przedwojennych pocztówek z wizerunkiem tej szacownej budowli

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Nieznany epizod z lubańskiego obozu jenieckiego

Obóz jeniecki w Lubaniu (Gefangenen-lager Lauban) z okresu I wojny światowej. Udało mi się dotrzeć do nowych obozowych kart pocztowych i fotografii. Udało się też jednoznacznie określić jego lokalizację, dzięki unikalnym zdjęciom wykonanym w roku 1916 z przelatującego nad obozem sterowca.

czytaj więcej

Ratusz wybudowano już w roku 1228

Lubański Tret

Centrum handlowe na lubańskim Rynku zostało pieczołowicie odtworzone po zniszczeniach, jakie nastąpiły tu już po zakończeniu wojny. W jej trakcie, kamienice okalające Wieżę Kramarską, nie poniosły większych strat. Totalnemu zniszczeniu uległa jedynie północno-zachodnia pierzeja Rynku, ratusz, oraz stojący obok niego hotel ,,Pod Jeleniem”. Sterczące kikuty pięknych kamieniczek rozebrano, stawiając na ich miejscu proste bloki mieszkalne. W latach pięćdziesiątych bezmyślnie zburzono również zabudowę śródrynkową, co spowodowało, że centrum miasta zatraciło swój staromiejski charakter. Dobrze, że chociaż zabezpieczono przed zawaleniem, a następnie odbudowano - ostrzelany pociskami artyleryjskimi miejski ratusz.

czytaj więcej

Karmy i browary

Lubańskie Piwo (cz. 2)

Za panowania króla Czech i Węgier Ferdynanda nastały złe dni dla miejskiego piwowarstwa. Lubań utracił wtedy prawo mili (1547 r.). W najbliższej okolicy powstały liczne prywatne browary, np. w Uniegoszczy, Jałowcu, Olszynie, Kościelniku. 

czytaj więcej

"Płynny chleb", który rozsławił miasto

Lubańskie piwo (cz. 1)

„W Zgorzelcu szczęście w handlowaniu,

Piwo bez skazy masz w Lubaniu,

Płótno pięknie utkane,

Kłopoty wszystkie przegnane”

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |  Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Józef Szatkowski

  żył 88 lat

  Zm. 19.04.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 25.04.2018 o godz. 13:00

  na Cmentarzu Komunalnym przy ul.Wrocławskiej w Lubaniu

  o czym zawiadamia Rodzina

  Pogrzeb organizuje ZGiUK Lubań