Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Historia regionu / Wspomnienie o Lucjanie Kopciu

Spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim

Wspomnienie o Lucjanie Kopciu

Wspomnienie o Lucjanie Kopciu

Foto: Edward Buczek

Już w najbliższy piątek Stowarzyszenie „Siódme Niebo” zaprasza na spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim, poświęcone jego najnowszej książce „Szpital leśny AK 665”. Autor przybliży nieznane epizody wojenne z życia doktora Lucjana Kopcia, wybitnego lekarza i organizatora służby zdrowia w Leśnej i Lubaniu, budowniczego lubańskiego szpitala rejonowego, oddanego do użytku równo 30 lat temu.

Lucjan Kopeć podczas II wojny światowej był komendantem szpitala leśnego „665” Armii Krajowej w Puszczy Solskiej na Zamojszczyźnie i uczestnikiem tragicznej bitwy pod Osuchami w czerwcu 1944 roku.

Autor podążył śladami unikalnych partyzanckich fotografii Edwarda Buczka, prześledził i opisał wojenne losy Lucjana Kopcia i jego towarzyszy. Zrelacjonował niezwykły fenomen – współczesne przywracanie pamięci o bohaterach AK na Zamojszczyźnie, których losy po II wojnie rzuciły na Dolny Śląsk.

Jak zapowiada autor, który w latach 1986-1987 pracował z dr. Kopciem, praca nad książką była wielomiesięcznym pasjonującym odkrywaniem nieznanych losów tego zasłużonego dla regionu i miasta człowieka. A jego książka przywraca Lucjanowi Kopciowi należne miejsce w historii.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę (z autografem autora) w promocyjnej cenie wydawnictwa.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 25.08. o godz. 17.00 w restauracji „Ratuszowa” w Lubaniu, gdzie regularnie spotykają się członkowie „Siódmego Nieba”. Wstęp wolny.

Autor: Janusz Skowroński
comments powered by Disqus